Grog – recept na vynikající horký drink

Grog je nápoj s dlouhou historií spojenou s námořními tradicemi. Tento míchaný nápoj často obsahuje alkohol, nejčastěji rum, smíchaný s vodou, citronovou šťávou a případně kořením nebo cukrem. Jaký je recept na tento speciální drink? A jak ho správně grog uvařit?

Jeho původ sahá až k britskému námořnictvu ve 18. století, kdy sloužil jako prostředek k prevenci nemocí spojených s nedostatkem pitné vody. Postupem času se stal i oblíbeným nápojem mimo námořní prostředí a dodnes se v některých verzích či variantách podává jako relaxační a tradiční nápoj.

Grog je skvělým nápojem pro zahřátí během chladných zimních dní. Horký nápoj působí jako prostředek k udržení tepla těla a poskytuje pocit pohodlí a komfortu.

Domácí grog

V České republice má pití domácího grogu dlouhou tradici spojenou s chladnými zimními měsíci. Lidé si často připravují grog jako teplý nápoj doma, zejména v období, kdy venku panuje chladné počasí. Příprava grogu a jeho konzumace může být spojena s rodinnými setkáními, přátelskými posezeními nebo večery doma.

Zdravotní benefity grogu

V minulosti se lidé domnívali, že grog může pomoci předcházet chřipce a nachlazení díky kombinaci horké vody, alkoholu a citrusových složek. Lidé si často domácí grog připravovali jako prostředek k posílení imunity během chladných období.

Posílení imunity můžeme doma podpořit také poctivou česnekovou polévkou, fermentovaným nápojem Kambucha nebo receptem obsahující zázvor.

Oslavy a Svátky

Domácí grog je také oblíbeným nápojem na různé sváteční oslavy, zejména v období Vánoc či Silvestra, kdy přispívá k pohodlí a atmosféře svátečních setkání.

Námořnický grog

Námořnický grog má bohatou historii spojenou s námořními tradicemi a byl klíčovým nápojem pro námořníky během dlouhých a náročných plaveb.

Admiral Edward Vernon, známý pod přezdívkou „Old Grog“ kvůli svému plášti z grogramu, nařídil zředění rumu vodou na palubě britských lodí. Tento příkaz měl omezit opilství mezi námořníky a snížit nadměrnou konzumaci alkoholu. Tak vznikl grog, směs rumu, vody a časem se přidával také citrónový džus či cukr pro zlepšení chuti.

Historie grogu je spojena s námořními tradicemi, kde se stal nezbytným nápojem pro posádky lodí, poskytující jim nutnou hydrataci a mírnější formu alkoholu během jejich dlouhých a náročných plaveb po mořích.

Skořice je tajnou ingrediencí v přípravě grogu na kterou by se nemělo zapomínat.

Základní recept na grog z rumu

Ingredience:

 • 60 ml tmavého rumu (můžete použít i jiný typ rumu podle preference)
 • 120 ml horké vody
 • 1-2 lžíce medu nebo cukru
 • Čerstvá citronová šťáva (dle chuti, obvykle 1-2 lžíce)
 • Skořice nebo hřebíček (volitelné)

Příprava grogu

Grog je nápoj spojený s námořními tradicemi, jehož receptura se vyvíjela a měnila podle preferencí a dostupných surovin. Základní recept na grog zahrnuje 60 ml tmavého rumu, který se smíchá s 120 ml horké vody. Do této směsi se přidává 1-2 lžíce medu nebo cukru podle preference a čerstvá citronová šťáva, obvykle 1-2 lžíce pro osvěžující nádech. Podle chuti se může přidat špetka skořice nebo hřebíčku pro výraznější chuťový zážitek.

Jak udělat grog ještě chutnější

Nápoj se připravuje v hrnku či sklenici, kde se nejprve nalije rum, následně se přidá horká voda a poté se přimíchá citronová šťáva a sladidlo, dokud se plně nerozpustí. Každý může recept na grog upravit podle vlastní chuti či přidat další ingredience jako oříškový sirup, pomerančovou šťávu nebo použít horký čaj namísto vody.

Recept na grog s čajem (čajový grog)

Zde je jednoduchý recept na přípravu čajového grogu:

 • 1 čajový sáček (černý čaj nebo bylinkový čaj dle preference)
 • 30-60 ml tmavého rumu (dle chuti a preferencí)
 • 1-2 lžičky medu nebo cukru (dle sladkosti, kterou preferujete)
 • Čerstvá citrónová šťáva (podle chuti)
 • Hřebíček, skořice nebo jiné koření (volitelně)
 • Horká voda

Čajový grog se připravuje vařením černého nebo bylinkového čaje, který se následně smíchá s tmavým rumem podle chuti a přidá se med či cukr k dochucení. Čerstvá citrónová šťáva dodává nápoji osvěžující chuť, přičemž lze přidat i koření jako hřebíček či skořici pro zvýraznění aromatických tónů. Po důkladném promíchání se nápoj podává v teplé sklenici či hrníčku, ideálně s plátkem citronu či hřebíčkem jako dekorací pro dokonalý zážitek.

Nejlépe chutná domácí čajový grog připravený do oblíbeného hrnečku.

Jak uvařit grog bez chyby

Při přípravě grogu je několik věcí, které je dobré vzít v úvahu. Aby byl nápoj připraven, co nejlepším způsobem, je potřeba dodržovat určité zásady.

 1. Přehřátí vody: Důležité je nepoužívat vařící se vodu, protože extrémní teplota může narušit chuť rumu a citronové šťávy. Ideální je použít horkou, ale ne vařící vodu.
 2. Přílišné slazení: Přidávání přílišného množství medu, cukru nebo sladidel může narušit rovnováhu chutí v grogu. Doporučuje se začít s menším množstvím sladidla a přidávat postupně podle své chuti.
 3. Příliš silný rum: Použití příliš silného nebo intenzivního rumu může přehlušit ostatní chutě v grogu. Doporučuje se zvolit rum s vyváženou chutí, který se dobře sladí s ostatními ingrediencemi.
 4. Přehánění s přídavkem koření: Skořice, hřebíček a další koření jsou skvělé pro chuť, ale malé množství může přidat jemné aroma bez toho, aby převládalo nad celým nápojem.

Každý má jiný vkus. Doporučení receptu jsou dobrým vodítkem, ale recept se dá upravit podle vlastních preferencí a experimentovat s různými přísadami, aby bylo dosaženo vytouženého chuťového zážitku.

Grog může být příjemné zahřátí třeba u vánoční pečení. Nejlépe se hodí k tradičním perníčkům.

Grog z griotky

Rozdíl mezi grogem z rumu a grogem z griotky spočívá hlavně v základní chuti a složení nápoje.

 • Grog z rumu: Tradiční grog je připravený s tmavým rumem, horkou vodou, citronovou šťávou, a obvykle obsahuje med nebo cukr pro slazení. Tmavý rum poskytuje bohatou, kořenitou a karamelovou chuť, která se kombinuje s osvěžující kyselostí citronu.
 • Grog z griotky: Grog z griotky je varianta, která nahrazuje rum griotkou. Griotte nebo Griotka je ovocný likér vyráběný z třešní, konkrétně ze specifické odrůdy třešní nazývané Morello třešně. Grog z griotky nebude tak silný a také ho nebude potřeba tolik doslazovat.

Každý nápoj má své vlastní jedinečné vlastnosti a chuťový profil, který záleží na preferencích jednotlivce.

Grog je oblíbený hlavně v zimních měsících a především pak o vánočních svátcích a na Silvestra.

Sklenice na grog

Pro grog se často používají sklenice s větší objemovou kapacitou a s odolným dnem, aby byly vhodné pro horké nápoje. Často jsou to sklenice s objemem kolem 200 až 300 ml, aby mohly pojmout dostatečné množství tekutiny i s přídavkem případných ingrediencí.

Kvůli teplotě horkého nápoje se často preferují sklenice s tlustými stěnami, aby udržely teplo, ale zároveň umožnily pohodlné držení sklenice bez rizika popálení. Ve skutečnosti však sklenice na grog mohou být různého typu a často se volí podle osobní preference a může se použít i oblíbený hrnek na čaj.

Inspirace na pečení při zimních večerech může být třeba recept na punčové koule nebo kokosovou bábovku.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang