Prosluněná rajčatová polévka s topinkami

Vždycky v únoru mi začíná tíživě chybět slunce. Zima už je dlouhá, nebe až na výjimky šedivé. Příroda kolem se ale pomalu probouzí, ptáci ve stromech švitořivě očekávají jaro, ruce mě svrbí, jak se nemůžou dočkat záhonů a chutě se mění. Zelenina dostává hlavní slovo.

Zásoby zavařených rajčat se ztenčily. Supermarketová nekupuju, tak nezbývá nic jiného než sáhnout po rajčatové konzervě. Občas není třeba se stydět za to, že použijete v kuchyni konzervu, pokud máte jasno ohledně složení a zrovna je takové období, kdy je zakonzervovaná zelenina lepší než ta uměle vyhnaná…

A protože mi chybí slunce, dostávám chuť na rajčatovou polévku. Tak nějak mám rajčata právě se sluncem spojená. Samotná mě nezasytí, a protože mě honí mlsná na česnek, připravím topinky. K tomu zeleninový salát – lístečky rukoly a polníčku celé menu krásně doplní.

Recept: Rajčatová polévka

Suroviny: 2 konzervy loupaných rajčat, cibule, olivový olej, 2 až 3 stroužky česneku, pepř, sůl, muškátový oříšek (mletý), tymián, rozmarýn, oregáno, parmezán.

Postup: cibuli oloupejte a nesekejte na malé kousky. Osmahněte na olivovém oleji. Přidejte obsah obou dvou rajčatových konzerv, propláchněte je vodou a vlijte zbytek obsahu do hrnce. Jinak vody moc přidávat nemusíte, chceme aby byla polévka hustá. Povařte. Poté přidejte koření. V průběhu varu můžete rajčata rozmačkat štouchadlem na brambory. Přidejte lisované stroužky česneku, sůl a pepř a ještě krátce povařte. (V případě potřeby můžete dochutit trochou cukru a citrónové šťávy.). Na talíři zdobte parmezánem a lístky rukoly.

Recept: Topinky s parmezánem

Tady je to snadné. Topinky osmažte na olivovém oleji. Potřete česnekem, ozdobte domácím kečupem a parmezánem.

Recept: Rukolovo-polníčkový salát

Listovou zeleninu propláchněte. Vložte do misky a zalijte zálivku. Velmi jednoduše ji připravíte z citronu, vody a trochu soli. Použít můžete i oblíbené balsamico.

Štítky: česnek, parmezán, polévka z rajčat, polníček, rajčata, rajčatová polévka, recept. vaření, rukola, salát, topinky