Jak vyčistit bílé boty (bez ohledu na materiál)

jak-vycistit-bile-boty

Ať už jsou vyrobeny z plátna, kůže nebo síťoviny, díky těmto návodům na čištění bílých bot (a tkaniček) krok za krokem bude obuv vypadat jako nová. Není tak třeba utrácet peníze každý rok za nové bílé boty. Jak úspěšně vyčistit bílé boty bez ohledu na materiál? 

Bílé boty jsou základem šatníku. Tato univerzální obuv se hodí téměř ke každému typu oblečení, takže je ideální volbou pro každodenní nošení. Oděrky, skvrny a špína mohou rychle způsobit, že zářivě bílé boty budou již po několika dnech vypadat zašle a opotřebovaně. Bohužel čištění bílých bot není tak jednoduché, jako je hodit do pračky a sušičky.

To, jak prát boty v pračce, ví zkrátka každý. Ne vždy se to povede tak, jak se očekává. Někdy může dojít i k samotnému poškození síťoviny nebo odlepení například podrážky. To se stává nejčastěji u takzvaných slip-on. Proto je dobré zkusit nejdříve mechanické čištění a ruční praní, než se člověk pustí rovnou do praní v pračce. 

Jak vyčistit bílé plátěné boty octem

Pomocí této metody lze vyčistit bílé plátěné boty a zachovat tak jejich bezchybný vzhled. Jedná se například o Converse All Stars nebo tenisky Vans. Právě tyto boty obouvá nejčastěji mládež, proto bývá oříškem, jak vyčistit bílé converse. Jsou pohodlné, trendy a perfektně sedí ke kterýmkoliv outfitům.

Tento typ bot bývá velmi náchylný nejen na celý povrch boty, nýbrž i na podrážku podél boty, která je zpravidla vyrobená z gumy. 

Ocet je mnohdy označován jako všestranný úklidový prostředek. Jeho výhoda nespočívá pouze v tom, že dobře čistí, nýbrž i desinfikuje a bělí. Čistý olej nezatěžuje přírodu tolik jako většina z čistících prostředků. Mimo to dokáže ocet spolehlivě vyčistit stříbro. 

Ocet v kombinaci s výluhem z citrónových slupek společně s vodou tvoří nenahraditelný prostředek, který si hravě poradí s kdejakou mastnotou nejen v kuchyni. 

Na vyčistění bílých plátěných bot octem je potřeba:

 • zubní kartáček
 • 3 lžíce jedlé sody
 • 1 polévková lžíce bílého octa
 • měkký hadřík nebo papírová utěrka
 • bělicí pero, pokud je potřeba
 • gumová houbička, například Mr. Clean Magic Eraser

Krok 1: Odstranění volných nečistot

Rozvažte a sundejte tkaničky, abyste měli snadný přístup ke všem částem boty. Chcete-li uvolnit velké kousky špíny nebo bláta, vyneste boty ven a klepejte jejich spodky o sebe. Suchým zubním kartáčkem nebo malým kartáčkem s měkkými štětinami boty vydrhněte a odstraňte z nich zbylou špínu.

Nezapomeňte vyčistit gumové podrážky a vnější okraje jazyka.

Krok 2: Čištění bot pomocí jedlé sody a octa

V malé misce smíchejte jedlou sodu a bílý ocet a vytvořte pastu. Namočte do směsi zubní kartáček a naneste pastu na celou obuv a jemným drhnutím odstraňte nečistoty a skvrny. Nechte směs na botách ztuhnout. Když je zcela suchá, vykartáčujte větší kousky a zbytek setřete měkkým hadříkem nebo papírovou utěrkou.

U odolných skvrn, které se nechtějí odstranit, použijte na skvrny bělicí pero a počkejte asi pět minut, než roztok vyperete horkou vodou s tekutým pracím prostředkem. Takovými skvrnami jsou například od trávy, krve nebo z jahodové omáčky

Krok 3: Čištění gumových podrážek

Pomocí kouzelné houbičky Mr. Clean odstraňte případné oděrky nebo šmouhy špíny na bílých podrážkách bot. Navlhčete houbičkovou gumu vodou a vydrhněte ji po všech stranách gumové podrážky. Navlhčete čistý hadřík nebo papírovou utěrku vodou a boty otřete. Před nošením je nechte zcela vyschnout.

Jak čistit bílé kožené boty

Kožené boty jsou zpravidla nákladnější investicí, která se z dlouhodobého hlediska nošení vyplatí. Kožené boty neobsahují žádnou chemickou nebo toxickou látku. Navíc jsou po delším nošení měkké a pružné a dokážou se snadno přizpůsobit tvaru chodidla. Boty jsou jako dělané zejména pro ty, kterým se nohy abnormálně potí. Kožené boty dýchají. 

Na druhou stranu má každá věc svá pro i proti. Kožené boty nejsou výjimkou. Většinu lidí odradí ihned cena. Byť se to ze začátku může zdát jako vysoká částka, boty vydrží několik sezón, a za to se zkrátka vyplatí připlatit. 

Další menším mínusem kožené boty je nutnost pravidelné péče, aby vypadaly stále zachovale a vydržely i deset let. To, jak člověk vyčistí bílé tenisky, ovlivní jejich životnost. Postupujte podle následujících kroků, aby bílá kožená obuv vypadala jako čerstvě vybalená z krabice.

Jak vyčistit kožené boty? Co je potřeba?

 • zubní kartáček
 • tekuté mýdlo na nádobí
 • 1 šálek teplé vody
 • gumová houbička
 • měkký hadřík
 • bílé papírové utěrky

Krok 1: Čištění bot mýdlovou vodou

Jak vyčistit boty? Po odstranění tkaniček použijte suchý kartáček na zuby, kterým vykartáčujete veškeré volné nečistoty. Do šálku teplé vody přimíchejte několik kapek tekutého mýdla na nádobí. Namočte kartáček do mýdlové vody a jemně vydrhněte celou obuv.

Krok 2: Vyčistěte podrážky a nechte je uschnout

Pomocí gumové houbičky (podle pokynů výše) odstraňte případné oděrky nebo skvrny. Vlhkým hadříkem boty otřete. Po skončení čištění boty vycpěte bílými papírovými utěrkami, které pohltí veškerou vlhkost uvnitř a udrží tvar bot při schnutí. Před nošením se ujistěte, že jsou zcela suché.

Jak vyčistit bílé síťované boty pomocí pracího prostředku

Dnes je velmi moderní kombinovat sportovní styl s elegantním. Síťované boty jsou tak jasnou volbou. Zpravidla jsou vzdušné, a to je velkým bonusem. Pomocí těchto tipů lze dosáhnout opět svěží bílé barvy na síťovaných teniskách. Jak vyprat bílé tenisky?

Věci k aplikaci – čistění bot

 • zubní kartáček
 • 1 polévková lžíce tekutého pracího prostředku
 • teplá voda
 • měkký hadřík
 • bělicí pero
 • gumová houbička
 • bílé papírové utěrky

Krok 1: Odstranění nečistot kartáčem

Síťovina je jemná tkanina, kterou lze snadno zachytit nebo poškodit. Při čištění bílé síťované obuvi mějte na paměti, že budete muset použít jemnější dotyk než u pevnější tkaniny, jako je kůže.

Suchým kartáčkem s měkkými štětinami jemně vykartáčujte přebytečné nečistoty na vnější straně obuvi.

Krok 2: Očistěte boty mýdlovou vodou

Do mísy s teplou vodou přidejte malé množství tekutého pracího prostředku, abyste vytvořili mýdlový čisticí roztok. Krouživými pohyby naneste čisticí roztok na boty pomocí měkkého hadříku. Během čištění hadřík pravidelně oplachujte teplou vodou, abyste zabránili roznášení nečistot nebo skvrn po botách.

U odolných skvrn, jako jsou skvrny od trávy nebo rozemleté nečistoty, použijte zubní kartáček a mýdlovou vodu nebo bělicí pero a jemně vydrhněte síťovanou tkaninu.

Krok 3: Opláchněte boty a nechte je uschnout

Při oplachování síťovaných bot se vyhněte jejich ponoření do vody, které by mohlo poškodit jejich vnitřek nebo ovlivnit jejich tvar. Místo toho otřete vnější část obuvi čistým vlhkým hadříkem. Vyplňte je bílými papírovými utěrkami, které jim pomohou udržet tvar, a před nošením nechte boty zcela vyschnout na vzduchu.

Jak vyčistit bílé tkaničky pomocí bělidla

Tkanička jako malá, levná a snadno přehlédnutelná věc. I na ní se dá ušetřit. Není třeba je po sezóně vyhodit a do každého páru bot zakoupit nové zářivě bílé tkaničky. K dosažení stejného vzhledu je třeba držet se následujících tipů, jak vyčistit bílé tkaničky. Nejdůležitější ingrediencí bude bělidlo. To je také dobrým prostředkem, jak vybělit boty.

convers-7551708
Oblíbenou obuví je Converse.

Řada bot by bez tkaniček nedržela na nohách. Dnes jsou tkaničky nejen nutností, ale i módním doplňkem. Americké modelky je nosí například místo opasku na kalhotách nebo sukních. Někteří si je zavazují jako náramky kolem zápěstí. Člověk je může nosit zkrátka kdekoliv. Důležité je, aby byly čisté a voňavé. 

Co je třeba na vyčištění bílých tkaniček?

 • gumové rukavice
 • bílý síťovaný sáček na spodní prádlo
 • 3 lžíce bělidla
 • 4 litry vody
 • prací prostředek

Pro čištění a bělení celobílých tkaniček můžete použít bělidlo. Nezapomeňte používat gumové rukavice, abyste si při práci s bělidlem chránili ruce. Tkaničky z bot vyjměte a vložte je do bílého síťovaného sáčku na spodní prádlo.

Pytlík namočte na pět minut do roztoku bělidla (společnost Clorox doporučuje použít 3 polévkové lžíce bělidla na 4 litry vody), v případě potřeby použijte malý talířek, který jej udrží ponořený. Vyjměte tkaničky z bělícího roztoku a vyperte je v pračce s použitím běžného pracího prostředku. Tkaničky nechte uschnout na vzduchu.

Když už člověk čistí boty, lze využít setrvačnosti a vyhrnout se i např. na vyčištění odpadu. Podívejte se na návod, jak vyčistit odpad.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang