Devadesátky jsou zpět – recenze

Jana Pakočka miluje 90. léta a nestydí se to přiznat. Na rovinu, styl Kelly a Donny z Beverly Hills, mixnutý Willem Smithem ze seriálu Fresh Prince frčí už několikátou sezónu. Ani ten nejekologičtější odpad nepodléhá tak důkladné recyklaci jako módní trendy. Proč vyrazit tento pátek do pražské Trafačky?

Devadesátky jsou už nějakou dobu zase ve hře. Každá devadesátková puberťačka četla Dívku a naučila se podle ní malovat, líbat se naučila v Bravíčku a taky v Béháčku, oblíkala se v prvních řetězcích a taky ve vietnamských tržnicích. Nemálo lidí dědilo oblečení nebo dostávalo „zápaďácký“ skvělosti od známých nebo příbuzných z ciziny.

Pařily se počítačový hry videohry, točily se hodně svébytná filmová díla a pražský noční život snad nikdy nebyl divočejší. Podnikatelé nikdy nenosili šílenější košile a kravaty (teda až na ty, kteří to tak dělají dodnes) a do vlády se mohly dostat případy typu Sládek.

Kdo měl kabelovku, koukal na SuperMaxu na Fresh Prince, a kdo ji neměl, koukal aspoň na Hip Hap Hop. Jolana Voldánová byla ještě žabka a královnou byla bezesporu Kalendáriová Saskia Burešová. Jana Švandová dávala beauty tipy a rozjely se tady první rubriky a periodika věnovaná „společenskému životu“. Tereza Pergnerová, Vrtulník Majkl Ví, Česká Soda a vim já…?

Mimo náš porevoluční rybníček mládežnické subkultury inspirovaly odvážné (a taky mladé) návrháře, kteří měli odvahu na to ty roztrhané uválené seattelské holky postavit na molo a nacenit ty schválně potrhané kousky na neuvěřitelné cifry.

V discolandu Sylvie u Jonáků jel Eurodance, ale v Británii se z prvních nelegálních rave parties stával komerční fenomén s vlastním dresscodem.

Koho tenhle úvod nabudil, začal neposedně klepat tužkou o stůl a kousat si rty s hlavou plnou melancholických vzpomínek nebo je tak mladý, že vůbec neví, která bije, a rád by exkurs do dob nedávno minulých, existuje řešení.

Stačí stavit se tenhle pátek na Trafačce, kde si studenti teorie VŠUP připravili geniální výlet právě do 90. let.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang