Ta jediná správná dieta pro celý život

Existuje jedna správná dieta, kterou lze dodržovat celý život? A jak je to se zázračnými potravinami?

Každou chvilku jsou nám představovány nové a nové stravovací směry a zaručené diety. Tak to funguje i s potravinami – vybere se nějaká potravina nebo produkt, který je pro své úžasné účinky vyzdvihován do nebes.

Na druhou stranu – přesně tímto způsobem jsou očerňovány potraviny nebo skupiny potravin, které vás mají snad zabít. Někdo jde dále a bez servítek zatracuje i celé skupiny makroživin.

Každá z makroživin si prožila (nebo ještě prožívá) svou „chvilku slávy“ – tuk (z tuků přibereš tuk), sacharidy (nepřeberné množství negativ) i bílkoviny (ničí nás zevnitř).

Proč tenhle povyk?

Většina článků na internetu je neúplná a přibarvená tak, aby získala vaši pozornost a vy si následně objednali jejich produkty nebo služby.

Díky rozdílnosti a kvantitě těchto „mouder“ nevíte, čemu věřit, protože si většina článků odporuje. Začínáte se jídla bát a nevíte, jak se z toho začarovaného kruhu dostat.

Nejhorší je stres z bezmoci a nevědomosti, co jíst a jak z toho ven. Psychická pohoda a jistota, že jsem dobře nasměrovaná, je podle mě nejdůležitější.

Co nebude fungovat

Pokud se už od začátku přemáháte, létáte z extrému do extrému, zkoušíte nové a nové diety, vylučujete některé makroživiny nebo jste dlouhodobě ve velkém kalorickém deficitu, věřte, že toto není ta správná cesta ke spokojenému životu a zdravému tělu. Není to psychicky možné ani dlouhodobě udržitelné.

Dřív nebo později s dietou skončíte. A to buď:

  • neplánovaně – nevydržíte to a přejíte se, pak se na to vykašlete, protože už to nemá cenu, a doháníte, co jste si odpírali (hodiny nebo i dny)
  • nebo plánovaně – skončí vaše časově ohraničená dieta – například měsíční výzva o vyřazení určité potraviny nebo skupiny potravin, výsledek je pak stejný jako u neplánovaného ukončení diety

U obou možností (ve většině případů) naberete i nějaký bonus navíc. A nejde jen o tělesné proporce, ale tímto se prohlubuje i metabolické poškození, pokud začínáte neustále znova.

Pro tělo je pak těžké, najít si ustálený režim a adaptovat se správným směrem, protože neví, kdy zase dostane najíst a co na něj zase budete zkoušet. Čím déle něco zkoušíte, tím déle pak bude trvat obnova metabolických procesů.

V dnešní době se stále populárnějším stává způsob stravování, který se nazývá přerušovaný půst. Princip spočívá v cyklech hladovění a stravování, které mohou přinést zdravotní benefity od podpory metabolismu až po očištění těla od toxických látek. Při správném dodržování se může dostavit i úbytek váhy a celkové zlepšení kvality života.

Existuje zázračná potravina?

Žádná potravina vás sama o sobě nespasí, ale ani nezabije. Neexistuje žádná „tukožroutská“ potravina ani skupina potravin, kvůli kterým přibíráte.

Pravda je taková, že se v běžných jídelníčcích vyskytuje spousta zpracovaných potravin a potravin, na které si vytváříme návyk. Jsou tzv prázdná jídla (prázdné kalorie), které pro tělo nemají žádný užitek.

S tímto stoupá množství celkových kalorií na den a vytváříme si návyk na tato nevýživná jídla. Chybí nám kvalitní živiny a celkově správné složení makroživin. Komplexní potraviny nám pak přijdou nechutné, protože jsme si od jejich přirozené chuti odvykli.

Kolik sacharidů, tuků, bílkovin?

Všeobecně se neodvážím uvést ucelený poměr, kterého bychom se měli držet všichni. Poměr, který se na výživových kurzech učí desítky let, je velmi obecný a zastaralý. Od dob, kdy byla všeobecná doporučení vydána, se hodně věcí změnilo.

Byla by hloupost zůstat stát na místě a bránit si svou pravdu, když jde věda neustále kupředu.

Vyhýbat bychom se neměli žádné z hlavních živin. Každá by se v našem jídelníčku měla vyskytovat, pak ale záleží na jedinci, v jakém poměru (podle toho, jak je tělo dokáže využít, v jaké kombinace mu vyhovují atd.).

Jaký životní styl je ten správný?

Ten, na kterém si dovedete představit své fungování dlouhodobě, necítíte tlak a psychické omezování.

Takže, ta jediná správná dieta pro celý život je zdravý životní styl.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang