Jak uvařit kroupy

V restauracích i při domácím vaření se často opakují přílohy jako jsou brambory, rýže a těstoviny. Kroupy nejen efektivně zasytí, také potěší svou vynikající chutí. Jak uvařit kroupy a co všechno lze s nimi v kuchyni vytvořit?

Následující tipy a triky pomohou dosáhnout dokonalosti při přípravě krup:

 • Vybrat správný poměr vody a krup.
 • Kroupy před vařením důkladně propláchnout.
 • Použít vhodný hrnec a pokličku.
 • Důkladně sledovat čas a teplotu vaření.
 • Po uvaření nechat kroupy ještě chvíli odpočinout.

Kroupy jsou nejčastěji ječná lehce obroušená zrna, nazývaná jako „polo-celozrnný produkt,“ obsahující část obalu a celý klíček. Z jakých surovin vznikají kroupy? Kroupy jsou vyrobeny z obilných zrn, konkrétně z ječmene, ovsa, pšenice nebo pohanky, přičemž jsou odstraněny a zbroušeny vnější obaly.

Jsou přirozeně celozrnné a obsahují klíček, což znamená, že jsou bohaté na zdraví prospěšné látky, vlákninu a bílkoviny. Mezi jejich složky patří například vápník, hořčík, zinek, fosfor a železo.

Ječné kroupy jsou k dispozici ve třech různých velikostech. Tyto velikosti ovlivňují vzhled krup a také dobu, po kterou je třeba je vařit. K dostání jsou i lámanky, což jsou lámané kroupy, a speciální varianty pro použití při přípravě zabijačkových specialit.

Díky různým surovinám a velikostem krup jsou velmi univerzální v kuchyni. Uvařené kroupy lze využít do polévek, omáček, salátů, nádivky a samozřejmě jako přílohu. Stačí je dochutit a rozmixovat, a je možné si vytvořit zdravou pomazánku.

Uvařené kroupy lze využít do polévek, omáček, salátů, nádivky a samozřejmě jako přílohu.

Vaření krup – jak se vaří kroupy?

Před vařením krup by se měly kroupy proprat ve vlažné vodě a poté scedit. Následně kroupy zalít vodou, té by mělo být aspoň čtyřikrát více než krup. Nechat je asi 30 minut odstát a poté začít vařit. Kroupy výrazně nabudou objemu a změknou.

Při přidávání krup do polévky, omáčky nebo teplého zeleninového jídla je vždy potřeba je uvařit zvlášť, aby se vařením krup pokrm nezakalil.

Jak dlouho vařit kroupy

Jak dlouho vařit kroupy, aby byly měkké? Čím déle budou kroupy vařeny, tím většího objemu celkově dosáhnou. Pro kroupy není podstatné, zda budou vařeny po dobu 30 nebo 50 minut (čím menší jsou, tím však budou rychleji hotové).

I přesto, že budou měkké již po zmíněných třiceti minutách, ponechání na mírném plameni déle než půl hodiny umožní kroupám absorbovat více tekutiny a celkově zvětší svůj objem.

Kroupy – vaření a využití

Vaření s kroupami nabízí širokou škálu možností a umožňuje vytvářet chutná a výživná jídla s vysokým obsahem vlákniny a dalších důležitých živin.

 • Polévka: Nakrájet cibuli a česnek a osmahnout je, přidat sladkou i pálivou papriku a bobkový list. Přidat nakrájené brambory, mrkev a petržel, zalít vývarem a vařit. Přidat předem uvařené ječné kroupy do polévky, špaldu, cizrnu a fazole, povařit, zahustit a dochutit.
 • Kroupový kuba: Na pánev nasypat kroupy, cibuli, sušené hříbky a zalít vodou. Osolit a dusit doměkka. Po vyvaření vody přidat majoránku, utřený česnek. Podávat s kyselým zelím.
 • Salát: Smíchat uvařené kroupy s rajčátky, pórkem, paprikou, rukolou a petrželovou natí. Zalít podmáslím s prolisovaným česnekem a solí. Zasypat slunečnicovým semínkem.
 • Příloha: Z krup lze připravit originální přílohu k masu nebo zelenině.
 • Krupoto: Jde o obdobu rizota. Na oleji opéct cibulku, přidat k ní předem namočené kroupy, zalít je vývarem a uvařit doměkka. Lze udělat libovolnou variaci (s masem, zeleninou, tuňákem) nebo zkusit staročeské houbové krupoto, které se připravuje jako houbový kuba, jen se nezapéká.
 • Kaše: Zcela doměkka uvařené kroupy poslouží jako kaše. Dochutit lze dle libosti naslano i nasladko.
 • Pomazánka: Rozvařit kroupy, osmahnout cibulku, česnek, kmín s pepřem a solí. Přidat sušené lahůdkové droždí. Smíchat s trochou hořčice, rozmixovat, přidat vodu a olej. Nakonec vmíchat posekaný koriandr a petržel.
Kroupy – vaření s kroupami nabízí širokou škálu možností a umožňuje vytvářet chutná, výživná jídla s vysokým obsahem vlákniny a dalších důležitých živin.

Jak uvařit kroupy, aby nenadýmaly

Existují problémy s nadýmáním po konzumaci krup. Někteří lidé již ztratili chuť k tomuto oblíbenému pokrmu kvůli nekomfortním trávicím potížím. Existuje však několik jednoduchých kroků, jak uvařit kroupy tak, aby nezpůsobovaly nadýmání a nezatěžovaly zažívání.

Zde je postup, jak uvařit kroupy:

 1. Kroupy důkladně opláchnout před vařením.
 2. Namočit kroupy na několik hodin do čisté vody a tuto vodu před vařením slít. Poté kroupy ještě jednou důkladně opláchnout.
 3. Při vaření krup přidat do vody bylinky jako saturejku, kmín, anýz nebo majoránku. Tyto aromatické bylinky mají schopnost pomáhat při redukci nadýmání a plynatosti.

Kroupy do polévky

V chladnějším období lze začlenit ječné kroupy do polévky libovolného typu. Plní dvojitou roli jako zavářka a vynikající dochucení polévky.

Například při přípravě hovězího vývaru s masem, zeleninou a ječnými kroupami může tato polévka posloužit jako výtečné hlavní jídlo. Obsahuje totiž všechny potřebné živiny pro vyvážený stravovací režim – bílkoviny, sacharidy, tuky a zeleninu.

Recept na polévku s kroupami

Níže je tip na sytý a bezmasý oběd. Pokud se přidají kroupy do polévky, chutná a sytá polévka je zaručeným výsledkem. Tato kroupová polévka je výborná a zasytí v chladnějších dnech.

Ingredience na polévku s kroupami

 • 1 šálek krup
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 1 cibule, nasekaná
 • 2 stroužky česneku, nasekané
 • 3 mrkve, oloupané a nakrájené na kostičky
 • 2 brambory, oloupané a nakrájené na kostičky
 • 1 petržel, nastrouhaná
 • 1 litr zeleninového vývaru
 • 1 lžička sušeného tymiánu
 • Sůl a pepř podle chuti
 • Čerstvá petržel na ozdobení

Postup na polévku s kroupami

 1. Kroupy opláchnout vodou a dát stranou.
 2. Ve velkém hrnci zahřát olivový olej a osmahnout cibuli a česnek.
 3. Přidat mrkev, brambory a nastrouhanou petržel a smažit asi 5 minut, nebo dokud zelenina nezměkne.
 4. Přidat kroupy a promíchat.
 5. Zalít zeleninovým vývarem a přidat tymián, sůl a pepř. Přivést k varu.
 6. Jak dlouho se vaří kroupy? Snížit plamen na minimum, přikrýt hrnec a nechat vařit asi 30–40 minut, dokud kroupy nejsou měkké.
 7. Před podáváním ochutnat a případně přidat další sůl a pepř podle chuti.
 8. Polévku ozdobit čerstvou petrželí a podávat teplou.
Jak se vaří kroupy, je klíčová otázka pro dosažení perfektní konzistence a chuti.

V závěru lze konstatovat, že příprava krup je snadným a chutným procesem, který může obohatit stravu o nutričně hodnotné obiloviny. Jak se vaří kroupy, je klíčová otázka pro dosažení perfektní konzistence a chuti.

Věnovat pozornost správnému poměru vody a krup, jak dlouho se vaří kroupy, a také dodržovat jednotlivé kroky, zaručí, že kroupy budou připraveny tak, jak mají být – lahodné, šťavnaté a plné hodnotných živin.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang