Halušky s brynzou a opečenou slaninou

Pravé slovenské halušky se stali velmi oblíbeným jídlem i u nás. Běžně je můžeme vidět na jídelním lístku v různých restauracích, ale není nad domácí přípravu.

Slovensko je známé svými vydatnými a chutnými pokrmy a jedním z nejoblíbenějších jídel jsou tradiční bramborové halušky. Můžou se podávat s různými přílohami, jako je brynza (druh ovčího sýra), opečená slanina nebo osmažená cibule. Jakou variantu si zvolíte?

Halušky s brynzou a opečenou slaninou

Slovenská kuchyně je často přehlížená a nedoceněná, ale ti, kteří mají to štěstí ochutnat její jedinečné a lahodné pokrmy, mohou potvrdit její chuť a vydatnost. A jedním z pokrmů, který skutečně ztělesňuje srdce a duši slovenské kuchyně, jsou tradiční bramborové halušky s brynzou a opečenou slaninou.

Halušky, což lze přeložit jako „malé nudle“ nebo „knedlíky“, jsou ve slovenských domácnostech základem a běžně se podávají v malých rodinných restauracích a hospůdkách. Tento pokrm má své kořeny v horských oblastech Slovenska, kde brambory byly po staletí hlavním zdrojem obživy. Těsto se připravuje z vařených brambor, polohrubé mouky a špetky soli, pak se z něj vytvarují malé knedlíčky a vaří se ve vodě, dokud nevyplavou na povrch.

Halušky lze podávat také se zelím a uzeným masem.

Hlavní složkou halušek je brynza, měkký a pikantní sýr z ovčího mléka, který je na Slovensku jedinečný. Tento drobivý bílý sýr má výraznou chuť, která dokonale doplňuje zemitou chuť halušek. Brynza se tradičně vyrábí fermentací ovčího mléka, což jí dodává lehce nakyslou chuť, která pokrmu dodává hloubku.

Co však tento pokrm povyšuje na zcela novou úroveň, je přidání opečené slaniny. Křupavá, kouřová chuť slaniny se dokonale snoubí s jemnou a krémovou brynzou a vytváří dokonalou rovnováhu textur a chutí. Slanina také pokrmu dodá tolik potřebnou slanost, která zvýrazní celkovou chuť a podtrhne bohatost brynzy.

Ingredience

  • 4 středně velké brambory
  • 1 ½ hrnku polohrubé mouky
  • 1 lžička soli
  • 1 šálek brynzy
  • 6 plátků slaniny
  • 1 lžíce másla
  • čerstvá pažitka na ozdobu (nepovinné)
Navzdory jednoduchým ingrediencím jsou halušky pokrm, který se hodí ke každé příležitosti.

Postup

  1. Nejprve uvařte brambory ve velkém hrnci s osolenou vodou, dokud nejsou měkké a zcela uvařené. Obvykle to trvá asi 25-30 minut v závislosti na velikosti brambor.
  2. Jakmile jsou brambory uvařené, slijte je a nechte je několik minut vychladnout. Jakmile jsou dostatečně chladné, aby se s nimi dalo manipulovat, oloupejte z nich slupku a nastrouhejte je na struhadle.
  3. Ve velké míse smíchejte nastrouhané brambory, 1 lžičku soli a 1,5 šálku polohrubé mouky. Rukama míchejte ingredience, dokud nevznikne konzistence podobná těstu. Pokud je těsto příliš suché, přidejte trochu vody, aby se s ním lépe pracovalo.
  4. Přiveďte k varu hrnec s osolenou vodou. Pomocí haluškovače nebo velkého struhadla vhoďte malé porce těsta do vroucí vody. Jakmile těsto vyplave na povrch, vyjměte je děrovanou lžící a přendejte do mísy.
  5. Na samostatné pánvi osmažte plátky slaniny, dokud nebudou křupavé a zlatohnědé. Jakmile jsou hotové, vyjměte slaninu z pánve a nechte ji vychladnout.
  6. Na stejné pánvi rozpusťte lžíci másla a přidejte uvařené halušky. Nechte je několik minut vařit, aby byly zvenku křupavé.
  7. V malé misce rozmačkejte brynzu vidličkou na hladkou kaši. V případě potřeby přidejte lžíci vody, aby konzistence povolila.
  8. Rozdrobte vařenou slaninu na malé kousky a přidejte ji do pánve s halušky. Vše společně promíchejte, dokud se dobře nespojí.
  9. Při podávání dejte na talíř štědré množství halušek se slaninou a navrch dejte kopeček brynzy. V případě potřeby ozdobte čerstvou nasekanou pažitkou pro lepší chuť a barvu.

Halušky s brynzou a opečenou slaninou jsou pokrmem, který jistě uspokojí každou touhu po příjemném jídle. Ať už je zkoušíte poprvé, nebo jste na něm vyrostli, tento recept přinese na váš stůl chuť slovenské kuchyně. Tak si kupte ingredience a vyzkoušejte bramborovou pochoutku.

TIP: Ze zbývajících brambor můžete připravit např. bramboráky, zapečené francouzské brambory, placky z vařených brambor, pečené brambory se slaninou nebo americké brambory.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang