Česnek – recepty, k čemu je dobrý

Sychravý podzim, chrchlající kolegové a spolužáci. Neutrácejte za drahé léky a doplňky stravy. Lepší bude do svého jídelníčku zařadit nějaké přírodní antibiotikum, jakým je právě česnek.

Ale pozor, aby česnek opravdu fungoval a pomohl zatočit s bacily, musí mít grády. Musí pěkně štípat do očí a pálit na jazyku. Takže žádný čínský nebo španělský česnek, který je vyschlý a česnekový je na něm jen tvar.

Česnek a léčivé schopnosti

Česnek je téměř zázračný: pomáhá jako prevence rakoviny žaludku i střev, stimuluje krevní oběh a pomáhá bojovat proti střevním parazitům. Při chřipce a nachlazení podporuje česnek pocení a pomáhá s odkašláváním a infekcí dýchacích cest.

Česnek by se proto měl jaké prevence před nachlazením pravidelně se objevovat v podzimním a zimním jídelníčku. Dále dokáže zničit i bradavice, když si je jím člověk pravidelně potírá.

Kde koupit český česnek

Český česnek se zpravidla nedá koupit v supermarketu – většinou se zde prodává jen česnek ze Španělska nebo z Číny. Pokud se na cedulce s cenou nepíše původ česneku, může jako rozlišovací znamení pomoci zabarvení česneku – český česnek má slupky stroužků zbarveny do fialova.

Český česnek je k dostání na farmářských nebo cibulových trzích, u zahrádkářů a v menších prodejnách zeleniny.

Pěstování česneku

Pěstování česneku je nenáročné. Stačí mít kousek země – ideálně trochu písečné (anebo ji trochu s pískem promíchat). Česnek se sází na podzim (nejlépe v listopadu). V zahrádkářství si lze zakoupit sadbový česnek.

Sází se stroužky, které by měly být zdravé (bez plísně) a nepoškozené. Česnek se sází do hloubky asi 6–7 cm a stroužky se dávají asi 25 až 30 cm od sebe.

Česnek se sklízí v létě a svazuje se podobně jako cibule. Skladujte ho na suchém a větraném místě, ideální je například půda.

Jezte česnek, budete zdraví a chřipka se vám vyhne na sto honů. Jenže co z česneku uvařit? Je to jednoduché.

Topinky s česnekem

Na topinky použijte kvalitní asi 3 až 5 dní starý chleba. Topinky opečte na kapce oleje, posolte a potírejte stroužkem českého česneku. A nešetřete s ním.

Česnekové máslo

Česnekové máslo namazané na čerstvé bagetě poslouží jako předkrm. Asi tři až čtyři lžíce másla dejte do misky, přidejte lisovaný český česnek (3 stroužky postačí). Pěkně rozetřete a podávejte namazané na bagetě.

Česneková polévka aneb česnečka

Česneková polévka je tradiční české jídlo. Dopřejte si ji nejen po opici, ale pravidelně po celý rok a hlavně v zimním období. Jak ji připravit? Je to více než jednoduché. Připravte si jíšku z másla a hladké mouky. Potřebovat budete také zeleninový vývar (stačí vyvařit trochu mrkve, cibule, celer…).

Do vývaru dejte vařit na kostičky nakrájené brambory a přidejte prolisované česnekové stroužky (počet upravte podle chuti). Přidejte trošku kmínu a vše povařte. Nakonec do polévky zamíchejte jíšku a nezapomeňte ji osolit.

Česnečku můžete podávat třeba s chlebovými krutony a doplnit ji můžete také dobrých strouhaným sýrem.

Česneková pomazánka: Rychlá večeře

Stačí vám několik trojúhelníčkových sýrů, troška másla, česnek. Do misky dejte sýr, máslo a prolisované stroužky česneku. Pokud si doma pěstujete pažitku, přidejte také ji. Podávejte s čerstvým pečivem a zeleninovým salátem. Vyzkoušet můžete i česnekovou pomazánku s vejci či česnekovou pomazánku s hořčicí.

Těstoviny s česnekem a zázvorem

Výborný a jednoduchý recept. Kvalitní italské těstoviny uvařte al dente v osolené vodě. Na olivovém oleji orestujte stroužky česneku (pokud budou moc velké, tak je pokrájejte) a přidejte oloupaný a pokrájený zázvor.

Orestovaný česnek a zázvor smíchejte s těstovinami, přidejte trochu bazalky a podávejte sypané parmezánem. Jedná se v podstatě o populární těstovin aglio e olio ozvláštněné i zázvor.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang