Třešně – účinky na zdraví, vitamíny, kalorie

tresne

Třešně jsou nejen jedním z nejzdravějších druhů ovoce, ale patří také k potravinám, které nejvíce chrání zdraví. Třešně jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce, a to z dobrého důvodu. Jsou nejen chutné, ale také obsahují vitaminy, minerály a rostlinné sloučeniny se silnými zdravotními účinky.

Třešně pocházejí z Malé Asie, úrodné oblasti mezi Černým a Kaspickým mořem. Nejpřekvapivější je, že je do Evropy přinesli ptáci. Původně je pěstovali Řekové, ale jejich produkce se zvýšila a rozšířila za Římanů. Plody třešní slouží jako potravina i lék.

Co obsahují třešně?

Třešně jsou drobné peckovice různých barev a chutí. Rozlišují se dvě hlavní kategorie – třešně a višně. Jejich barva může být různá, od žluté až po sytě černočervenou. Všechny odrůdy jsou vysoce výživné a plné vlákniny, vitaminů a minerálních látek.

Co obsahují třešně v jednom šálku (154 g) bez pecek?

  • Kalorie: 97
  • Bílkoviny: 2 gramy
  • Sacharidy: 25 gramů
  • Vláknina: 3 gramy
  • Vitamín C: 18 % denní hodnoty
  • Draslík: 10 % denní hodnoty
  • Měď: 5 % denní hodnoty
  • Mangan: 5 % denní hodnoty

Navzdory vysokému obsahu cukru jsou třešně skvělým zdrojem vitaminu C a fytonutrientů. Kromě toho, že jsou třešně chutným ovocem, jsou také třešně zdraví prospěšné. Níže je i pár tipů na zdravé recepty z třešní.

Třešně – vitamíny

Živiny, co obsahují třešně, zejména vláknina, vitamin C a draslík, jsou zdraví prospěšné v mnoha ohledech. V třešních vitamin C je nezbytný pro udržení imunitního systému a zdraví pokožky, zatímco draslík je potřebný pro svalové kontrakce, funkci nervů, regulaci krevního tlaku a mnoho dalších důležitých tělesných procesů.

Třešně jsou také dobrým zdrojem vlákniny, která pomáhá udržovat zdravý trávicí systém tím, že podporuje tvorbu prospěšných střevních bakterií a pravidelnost střev. Navíc poskytují vitaminy skupiny B, mangan, měď, hořčík a vitamin K. Třešně jsou také skvělým zdrojem vitamínů pro vegany.

Třešně – kalorie

Jedna porce sladkých syrových třešní s peckami (1 šálek nebo 138 g) má 87 kalorií. Jedna porce (103 g) syrových višní s peckami má 89 kalorií. Jedna 100gramová porce konzervovaných, okapaných višní maraschino má 165 kalorií.

Stejně jako většina ovoce mají i třešně nízký obsah kalorií, tuků a bílkovin. Kromě kalorií, třešně poskytují také zdravou dávku vitaminu C a draslíku a z každé porce dodávají antioxidanty.

Účinky na zdraví třešní

Třešně obsahují řadu prospěšných živin, jako je vitamin C a antioxidanty. Některé důkazy naznačují, že jako součást zdravé stravy mohou také pomáhat snižovat záněty, chránit zdraví srdce a zlepšovat spánek.

Účinky na zdraví třešní mohou záviset na řadě faktorů, jako je například odrůda třešní, množství, které člověk konzumuje, a četnost konzumace. Přestože mají třešně přirozeně vysoký obsah cukru, obsahují velké množství prospěšných fytonutrientů, které mají pozitivní účinky na zdraví.

Jaké jsou tyto hlavní pozitivní účinky na zdraví třešní?

Třešně přináší tělu několik zdravotních výhod.

Snižují riziko zánětů

Při zánětu se do krve nebo tkání dostávají chemické látky z bílých krvinek, které člověka chrání. V důsledku toho se zvýší průtok krve do oblasti poranění nebo infekce a způsobí zarudnutí a teplo.

Antioxidační sloučeniny v třešních účinně léčí zánětlivá onemocnění, jako je artritida a dna. Potlačují oxidační stres a snižují zánět tím, že potlačují zánětlivé proteiny. Obsahují také rostlinné sloučeniny zvané antokyany a kyanidin, které poskytují protizánětlivé účinky.

Podle studie působí šťáva z třešní lépe na zánět a oxidační stres u starších dospělých.

Pomáhají při hubnutí

Hubnutí dělá pro člověka zázraky, nicméně někdy je těžké přijít na to, jak úspěšně zhubnout. Zdravá váha snižuje hladinu cholesterolu, cukru v krvi a krevního tlaku. Snižuje také zatížení kostí a kloubů.

Podle výzkumů jsou třešně vynikající potravinou z hlediska počtu kalorií při hubnutí. Jsou nízkokalorické, mají vysoký obsah vitamínů a vody, která pomáhá odplavovat toxiny z těla. Vitamíny třešní pomáhají posilovat metabolismus. Kromě toho má mírný obsah vody, který pomáhá detoxikaci organismu.

Posilují mozkovou činnost

Mozek musí pracovat po celý život, aby řídil funkce celého těla. Pomáhá člověku také porozumět světu kolem něho a komunikovat s ním.

Podle výzkumů mohou antokyany obsažené v třešních posílit kognitivní funkce, zabránit ztrátě paměti a dokonce pomoci předcházet Alzheimerově chorobě. Polyfenoly pomáhají vašemu mozku a tělu efektivněji komunikovat. Pomáhají zlepšovat komunikaci mezi mozkem a ostatními orgány.

Zlepšují kvalitu spánku

Dobrý spánek umožní tělu i mysli načerpat nové síly. Po probuzení bude člověk svěží a bdělí. Pomáhá také tělu zůstat zdravé a bojovat proti nemocem. Na druhou stranu je však negativně ovlivněno fungování mozku, pokud se dobře nevyspí.

Kvalitu spánku zlepšují také fytochemikálie obsažené v třešních. Jednou z těchto složek je melatonin. Neexistují však žádné přesvědčivé důkazy. Důležitá je skutečnost, že se objevily konkrétní pozitivní korelace. Melatonin může usnadnit klidný spánek, protože je v třešních přirozeně přítomen. V mozku jej syntetizuje epifýza, která řídí cykly spánku a bdění.

Jsou bohaté na antioxidanty

Někteří odborníci se domnívají, že čím tmavší je barva ovoce, tím vyšší je obsah antioxidantů. Do této kategorie patří i třešně, které svou tmavě červenou barvu získávají díky vysokému obsahu antokyanů. Antokyany jsou antioxidanty, které mají mnoho zdraví prospěšných účinků, mimo jiné jsou spojovány se sníženým rizikem srdečních onemocnění.

Třešně jsou plné antioxidantů, o nichž se předpokládá, že hrají roli v prevenci nebo oddálení buněčného poškození, které může otevřít dveře některým nemocem a stavům. Třešně jsou navíc také bohaté na antioxidant vitamin C, který podporuje tvorbu kolagenu, a proto může prospívat zdraví pokožky.

Můžou snížit riziko rakoviny

Sytá barva třešní pochází z antokyanů, silných antioxidantů, které pomáhají tělu zmírňovat oxidační poškození způsobující rakovinu. Třešně obsahují také vitamin C, který může být spojen s nižším rizikem rakoviny plic u kuřáků.

Kromě toho je známo, že vláknina obsažená v třešních chrání před rakovinou tlustého střeva. Zařazení třešní a dalšího ovoce a zeleniny do svého jídelníčku je dobrým krokem ke snížení rizika několika forem rakoviny.

Pomáhají nemocným s dnou

Byly provedeny různé studie, které prokázaly přínos třešní při léčbě dny. Výsledky ukázaly, že konzumace třešní a třešňové šťávy po dobu dvou dnů snižuje riziko akutních záchvatů dny. Jiné studie naznačují, že konzumace třešňové šťávy musí trvat nejméně čtyři měsíce, aby se snížil počet akutních záchvatů.

Další výzkumy naznačují, že pití šťávy z třešní snižuje hladinu kyseliny močové v krvi zejména u lidí bez jiných onemocnění. Jsou potřeba však další výzkumy, než se bude moci říci, že třešňová šťáva zabraňuje dně nebo ji zmírňuje. Výsledky této studie zatím nebyly zopakovány v rozsáhlé studii na účastnících s dnou.

Zdravé recepty z třešní

Vzhledem k tomu všemu, co obsahují třešně, jsou všestranné a neuvěřitelně chutné. Sladké i trpké odrůdy se dobře hodí k mnoha pokrmům. Navíc související produkty, jako jsou sušené třešně, třešňový prášek a třešňová šťáva, jsou zajímavým doplňkem mnoha receptů. Níže jsou zdravé recepty z třešní, které stojí za vyzkoušení.

Zde je několik způsobů, jak zařadit třešně do svého jídelníčku:

  • Lze si je vychutnat čerstvé jako sladkou svačinu.
  • Sušené třešně se dají kombinovat s kousky hořké čokolády, neslazeným kokosem, vločkami a solenými mandlemi a vznikne tak lahodná domácí směs.
  • Výborný je třešňový kompot z mražených třešní nebo višní, který se dá přidat do jogurtu, ovesné kaše nebo chia pudinku.
  • Jednoduché je přidat třešně bez pecek do ovocného salátu.
  • Sušené třešně přidané do pečiva mu dodají přirozenou sladkost.
  • Přidáním trocha třešňové šťávy do třešňového vína s citronem, vznikne zábavný mokktail.
  • Čerstvé nebo vařené třešně lze přidat do zmrzliny, koláče a dalších dezertů. Lze také vytvořit vlastní domácí třešňové nanuky, či třešňový dort.
  • Každý si doma může připravit domácí třešňovou barbecue omáčku, která se může použít k masovým nebo drůbežím pokrmům.
  • Vyšlehaná třešňová salsa s nakrájenými třešněmi a čerstvými bylinkami, například bazalkou, se skvěle hodí ke slaným jídlům.
  • Mražené třešně lze přidat do svého oblíbeného smoothie.

Možnosti využití třešní v kuchyni jsou nekonečné, takže se nikdo nemusí bát experimentovat. Níže je několik tipů na zdravé recepty z třešní a na závěr také výborná šťáva z třešní.

Z třešní se dají vytvořit zdravé pochoutky na zimu i na léto.

Třešňové energetické panáky

Doba přípravy: 15 minut; počet porcí: 2

Ingredience:

  • 2 šálky ořechů ( ½ šálku pekanových ořechů, ½ šálku vlašských ořechů a šálek mandlí)
  • 1 šálek datlí bez pecky
  • 1 šálek sušených višní
  • ½ lžičky vanilkového extraktu
  • ¼ lžičky mořské soli

V kuchyňském robotu se smíchají všechny ingredience. Mixuje se, dokud ořechy nejsou dobře nasekané a nevznikne „těsto“, asi několik minut. Po dobrém zapracování ingrediencí je třeba vyjmout z kuchyňského robotu nůž. Nabere se lžíci „těsta“ a mezi dlaněmi se rozválí do kuličky. Postup se opakuje se zbývajícím těstem. Kuličky se uchovávají v chladničce po dobu jednoho týdne nebo déle.

Třešňové čokoládové tyčinky

Doba přípravy: 15 minut; počet porcí: 48

Ingredience:

  • 2 ½ šálku neslazených pšeničných vloček
  • ½ šálku půlek pekanových ořechů,
  • ¼ šálku sušených třešní
  • 1 šálek čerstvých pečených třešní
  • 2 polévkové lžíce sezamových semínek
  • 1 polévková lžíce mletých lněných semínek
  • ½ šálku medu
  • ½ lžičky vanilkového extraktu
  • ⅛ lžička soli
  • ½ šálku čokoládových lupínků

Trouba se předehřeje na 300 °C a plech se vyloží pečícím papírem. Vhodí se do něj ořechy a semínka: sezam, lněná semínka, pekanové ořechy a sušené třešně. V malém hrnci se smíchá med, vanilka a sůl. Zahřívá se, dokud se sůl v medu nerozpustí. Medová směs se nalije na suché přísady a stále se míchá, dokud se nespojí. Nechá se 5 minut odstát. Přidají se nasekané čokoládové lupínky, dokud se rovnoměrně nerozloží. Poté se vše vloží do předehřáté trouby.

Po vychladnutí je potřeba směs nakrájet na plátky, nechá se vychladnout a výborná třešňová tyčinka spraví chuť na sladké.

Šťáva z třešní

Třešňová šťáva je nejen osvěžující a lahodná, ale má i některé zdraví prospěšné účinky. Na jednu porci připadá asi 120 kalorií, třešně a šťáva z nich jsou také bohaté na živiny, jako je draslík a železo. Jaké jsou hlavní výhody šťávy z třešní?

  • Třešňová šťáva může pomoci při regeneraci po cvičení.
  • Pomáhá v boji proti zánětu a bolesti při artritidě.
  • Snižuje otoky.
  • Posiluje imunitu.
  • Reguluje metabolismus.
  • Zvyšuje kvalitu spánku
  • Blokuje růst rakovinných buněk

K výrobě džusu se používají také různé druhy třešní. Višňová šťáva je kyselé chuti a poskytuje větší množství antokyanů ve srovnání s višňovou šťávou, která je sladší chuti a má méně antokyanů. Antokyany podporují protizánětlivé procesy v těle. Obě varianty jsou skvělé a výživné.

Třešňová šťáva s ledem je v létě výborné a zdravé osvěžení.

Šťáva z třešní – recept

Doba přípravy:10 minut; počet porcí: 2

Ingredience:

  • Čerstvé třešně: 3 šálky
  • Voda: ½ šálku

Z čerstvých třešní je potřeba odříznout stopku a přendat třešně do mixéru. Do mixéru se zároveň přidá 1/2 šálku vody. Je třeba mít na paměti, aby se to nepřehnalo. Místo toho je lepší pulzovat na nízkém až středním stupni, dokud nebudou třešně jemně rozmixované. Nad mísu se umístí sítko, které se vyloží čistou utěrkou. Směs se opatrně přelije do sítka. Vymačká se utěrka, aby se zachytila přebytečná šťáva.

Zdravá třešňová šťáva je nyní připravena k pití. Lze ji také skladovat ve vzduchotěsné sklenici a uchovávat v chladničce maximálně 3 dny.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang