Lněné semínko – recepty, jak jíst a konzumovat

Lněné semínko se hned z několika důvodů řadí mezi tzv. super potraviny. O jeho zařazení do jídelníčku by měl proto uvažovat každý, kdo chce pro své tělo udělat to nejlepší a udržet se v dobré kondici. S čím vším může lněné semínko pomoci? A jak ho správně konzumovat, aby byly jeho účinky co možná největší?

Lněné semínko je sice malé, ovšem obrovské díky svému vlivu. Bylo zjištěno, že obsahuje hned několik velmi důležitých vitamínů. Je bohatým zdrojem zejména vitamínů skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6) a obsahuje také potřebný vitamín E.

Nachází se v něm také minerály – hlavní je výskyt vápníku, manganu, hořčíku, želena, selenu a také draslíku. Nedůležitější je potom vysoké procento vlákniny (vláknina v potravinách je často nedostatečná, lněné semínko může být jejím hlavním zdrojem). 

Dále obsahuje až 30 % omega 3 mastných kyselin a vysoké procento proteinů.

Lnene seminko recept
Lněné semínko je bohatou zásobárnou prospěšných látek.

Kde může pomoci?

Díky jedinečné kombinaci jsou tomuto drobnému semínku připisovány mnohé léčebné účinky. Příznivě ovlivňuje činnost střev. Když přidáte lněné semínko do smoothies, pomáhá hlavně při zácpě a naopak i při průjmu. Semínka jsou také častou posypkou na cereálních kaiserkách, kterým se tak zlepší nutriční hodnoty.

Pravidelná konzumace semínka může napomoci k udržení optimální hladiny cholesterolu v krvi. Uplatňuje se také při léčbě nemocí žaludku a pomáhá při žaludečních vředech. Lněnému semínku jsou připisovány i blahodárné účinky při léčbě rakoviny.

Jak jíst lněné semínko – jak konzumovat lněné semínko?

Jak konzumovat lněné semínko? Nejdůležitějším kritériem, jak jíst lněné semínko, je, že se musí jíst syrové. Jakoukoliv tepelnou úpravou by se totiž zničily všechny důležité látky.

Mělo by být konzumováno vždy s potravinami, které jsou bohaté na bílkoviny. Jsou to hlavně sýry a jiné mléčné výrobky.

Přidávat ho lze i do salátů či jogurtových zálivek a dressingů nebo do proteinového chleba. Kdo bude semínka jíst „jen tak“, je nutné je vždy dobře rozkousat. Jedině tak bude tělo schopno lněné semínko zpracovat. Spolu s ostatními semínky je vhodné lněné semínko přidat do jídelníčku při makrobiotické dietě.

Lnene seminko recept
Lněné semínko lze užívat mnoha různými způsoby

Lněná semínka účinky

Ptáte se jaké mají lněná semínka účinky? Lněná semínka prospívají vašemu zdraví, trávení, ale třeba také pleti či vlasům. Lněné semínko můžete užívat vnitřně – v pečivu, s jogurtem, nebo jako odvar, ale také zvnějšku, třeba jako gel na vlasy nebo masku na pleť.

Jaké tedy mají lněná semínka účinky?

Lněná semínka jsou dobrým zdrojem vlákniny a omega-3 mastných kyselin, včetně kyseliny alfa-linolenové. Lněná semínka také obsahují fytoestrogeny zvané lignany, které jsou podobné hormonu estrogenu.

Vláknina ve lněném semínku se nachází v obalu semínka. Když se užívá před jídlem, zdá se, že lidé po ní mají menší pocit hladu. Mohla by také pomoci omezit množství cholesterolu, které tělo vstřebává z potravy.

Esenciální mastné kyseliny obsažené ve lněných semínkách působí na pokožku zevnitř a udržují ji hydratovanou, pružnou a zářivou. A lignany obsažené v oleji pomáhají rozjasnit a zesvětlit pleť, protože se jedná o silné antioxidanty, které chrání pokožku před poškozením sluncem.

Získejte zářivou a orosenou pleť jednoduše přidáním těchto účinných semínek do svého jídelníčku a rutinní péče o pleť.

Lněné semínko na zácpu

Díky jeho složení můžete použít také lněné semínko na zácpu. Povzbudíte tak trávení, pročistíte si trávicí trakt a ulevíte svému tělu od zácpy, aniž byste museli užívat mnohdy zbytečně silná projímadla. Jak použít lněné semínko na zácpu?

Pro zmírnění zácpy je určitě třeba konzumovat 1 až 4 polévkové lžíce mletého lněného semínka denně. Lněný olej a celá semena nemusí být tak účinné. Lněné semínko můžete zamíchat do ovesné kaše, polévky nebo cereálií, abyste získali další vlákninu.

Nebo přidejte mleté lněné semínko do jogurtu či snídaňového smoothie. Můžete také přidat 1 polévkovou lžíci mletého lněného semínka do sklenice vody a vypít jednou nebo dvakrát denně.

Lněné semínko v těhotenství

Mnohé ženy také užívají lněné semínko v těhotenství. Stejně jako s konzumací řady jiných potravin je potřeba i se lněným semínkem v těhotenství zacházet opatrně.

Lněná semínka by se v těhotenství měla konzumovat jen v malém množství a lněný olej by se neměl konzumovat v těhotenství a při kojení. Studie jsou omezené, i když stávající výzkumy naznačují, že len může mít u těhotných žen nežádoucí hormonální účinky.

Syrové lněné semínko obsahuje velké množství vlákniny. Obsahuje také velmi malé množství kyanidových sloučenin, stejně jako další potraviny, jako je syrová cizrna, kešu nebo mandle.

Naše tělo však dokáže některé z těchto látek metabolizovat, takže malé množství (do 2 polévkových lžic) může být v pořádku, pokud nejste těhotná.

Teplem se kyanidové sloučeniny rozkládají, takže pokud máte obavy o ostatní, kteří lněné semínko konzumují, používejte lněné semínko nebo lněnou moučku jen do horkých polévek nebo omáček.

Můžete je také namočit přes noc. Ráno vytvoří hustou a lepkavou směs, což je normální. Můžete je pak rozmixovat do koktejlů nebo polévek nebo z nich připravit krekry. Namočení a rozmixování je další způsob, jak je učinit lépe stravitelnými.

Pokud chcete sníst opravdu malé množství lněných semínek nebo je připravujete pro někoho jiného, můžete suchá semínka rozmixovat v mixéru nebo mlýnku na kávu a vyrobit tak lněnou moučku, která je lépe stravitelná.

Dbejte však na to, abyste lněnou moučku konzumovali společně s velkým množstvím tekutin. Syrové lněné semínko je nejlepší skladovat ve vzduchotěsné nádobě v lednici, protože může rychle žluknout.

Lnene seminko recept
S užíváním lněného semínka v těhotenství buďte opatrní.

Lněné semínko hubnutí

Jak spolu souvisí lněné semínko a hubnutí? Má lněné semínko nějaký reálný vliv na hubnutí? Někteří lidé se domnívají, že lněná semínka mohou být použita ve stravě jako způsob, jak nastartovat nebo urychlit hubnutí. Studie na toto téma jsou rozporuplné, ale existuje důvod se domnívat, že lněná semínka mohou některým lidem pomoci zhubnout.

Lněná semínka jsou bohatá na vlákninu. Když jíte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, cítíte se déle sytí. To vám může pomoci potlačit chuť na jídlo, pokud snižujete množství kalorií kvůli hubnutí. Kromě toho potraviny bohaté na vlákninu stimulují váš trávicí trakt.

Konzumace vlákniny je nezbytná pro pohyb potravy střevy a udržení tlustého střeva bez překážek. Je také důležitá pro stabilizaci hladiny cukru v krvi a ano, pomáhá vám dosáhnout zdravé hmotnosti.

Pokud vás zajímá použití lněných semínek při hubnutí, existují dva oblíbené způsoby, jak to vyzkoušet. Mějte na paměti, že tělo každého z nás bude na doplňky stravy se lněnými semínky reagovat jinak a vaše výsledky se mohou z hlediska úbytku hmotnosti lišit.

Nezapomeňte, že lněná semínka nejsou zázračnou přísadou. Sama o sobě bez zdravého jídelníčku a cvičebního plánu nevytvoří kalorický deficit.

Jak umlít lněné semínko

Chcete se naučit, jak umlít lněné semínko? Existuje více způsobů, jak to provést, a všechny si zde ukážeme. Jednou z cest, jak umlít lněné semínko, je použití mixéru nebo robotu. Nepotřebujete tedy žádný speciální mlýnek na lněné semínko.

Chcete-li lněná semínka rozemlít pomocí mixéru, přidejte do přístroje 1 šálek (149 gramů) lněných semínek a několik minut mixujte, nebo dokud nebude len rozemletý na požadovanou konzistenci. Použití mixéru nebo kuchyňského robotu je však časově náročné a musíte rozemlít velké množství najednou.

Další možností, jak umlít lněné semínko, je použití kávového mlýnku. Nejjednodušší a nejpohodlnější způsob mletí lněných semínek je použití mlýnku na kávu. Mlýnky na kávu jsou relativně levné a také rychlé a účinné.

Chcete-li tímto způsobem semlít lněná semínka, přidejte celá semínka až po úroveň naplnění mlýnku na kávu, který používáte speciálně pro lněná semínka, a zapněte jej. Úplné rozemletí semínek by mělo trvat jen několik sekund.

Použití mlýnku na kávu vám navíc umožní namlít jen tolik, kolik potřebujete, což pomáhá omezit plýtvání.

Lnene seminko recept
Lněné semínko můžete použít i do salátu.

Lněná mouka recepty

Lněná mouka je také skvělým pomocníkem v kuchyni. S její pomocí si můžete připravit například báječný, zdravý a dietní lněný chléb. Lněnou mouku můžete použít také při pečení sušenek, nebo na zahuštění smoothie.

Pokud hledáte lněnou mouku recepty, vězte, že lněnou moukou můžete bez obav nahradit téměř jakýkoliv jiný druh mouky. Vyznavači fitness a low carb si jistě zamilují proteinový chleba, lněná mouka ale výborně chutná třeba také v oblíbené kaiserce.

Odvar z lněného semínka – recept

Určitě jste již někdy slyšeli o odvaru z lněného semínka. Odvar z lněného semínka si připravíte velmi snadno, a můžete jej osladit nebo třeba ochutit několika kapkami citronu.

Odvar z lněného semínka je výborným pomocníkem pro zažívání. Jak připravit odvar z lněného semínka?

Ingredience na odvar z lněného semínka

  • 2 lžíce lněného semínka
  • 2 šálky vroucí vody
  • Trošku citronu (nepovinné)
  • Med, stévie nebo cukr (nepovinné)

Odvar z lněného semínka – návod

  1. Celé lněné semínko vložte do čajové konvice (v případě potřeby použijte čajovou kuličku). Zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat. V případě potřeby sceďte.
  2. Přidejte plátek citronu a podle chuti oslaďte medem (není povinné).

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang