Jak úspěšně zhubnout
Kolik energie do těla vložíte, tolik energie musíte vydat, abyste zachovali stejnou tělesnou hmotnost. Pokud chcete zhubnout, musíte vydat více energie (počítáno v kJ nebo kcal) než přijmete.
Nutriční hodnoty potravin včetně obsahu cukrů (sacharidů), tuků (lipidů) a bílkovin (proteinů) jsou velmi dostupné: jak na samotné vinětě výrobku, tak na internetu, v knihách či edukačních materiálech (jsou jistě k sehnání i u vašeho diabetologa).
Každý jsme jedinečný a vy sami si musíte najít důvod (motivaci), proč chcete zhubnout. Např. nechcete užívat léky, nechcete aplikovat inzulín, hledáte partnera, máte zdravotní obtíže z důvodu tělesné nadváhy – špatně se Vám pohybuje, obtížně dýchá, odmítli Vás operovat kvůli obezitě apod.
Jak tedy na to?
- Jezte několikrát denně v pravidelných intervalech malé porce, omezte cukry (sacharidy) na maximálně 150 – 200 g cukrů za 24 hodin celkem, včetně sladkých tekutin. Konzumujte nízkotučné potraviny, rozmanitou stravu se zastoupením chleba, rýže, těstovin, zeleniny, ovoce, sýra, libového masa a ryb. Pestrá a vyvážená strava obsahuje minerály, vitamíny, vlákninu, stopové prvky včetně železa, které jsou nezbytnou součástí potravy. Jaký je ideální denní příjem kalorií pro hubnutí?
- Dodržujte příjem dostatku tekutin, minimálně 2,5 – 3 litry za den (vhodná je čistá voda, nízkokalorický džus, neslazený čaj, minerální voda, nízkotučné mléko apod.) Větší část tekutin vypijte v dopoledních a časných odpoledních hodinách, abyste nemuseli v noci vůbec či ne tak často přerušovat spánek kvůli nutnosti jít na toaletu.
TIP: Skvělým doplněním pitného režimu je zelený čaj – kofein v něm totiž může pomoci k hubnutí.
- Na každé jídlo si udělejte dostatek času, nejezte v chvatu. Při jídle si zakažte jakoukoli jinou činnost (sledování televize, konverzace, čtení, poslouchání rádia, telefonování, řízení auta), abyste si uvědomili požitek z jídla. Uvědomujte si každé sousto (můžete jíst po lžičkách, potraviny nakrájet na malé kousky, hodně rozžvýkávat, jíst na malém talířku).
- Nebojte se hladu, je přirozenou součástí života. Je důležité, abyste se ho naučili ovládat, velmi důležité je rozeznat opravdový hlad od chuti a uzobávání z nudy nebo jen jako kompenzaci nějakého vašeho komplexu či problému. Až budete hledat něco dobrého k snědku, zastavte se a zamyslete se, zda máte opravdu hlad. Pokud nemáte hlad, nejezte. Uvařte si ovocný čaj nebo se napijte minerálky či se zaměstnejte příjemnou činností. Pokud máte hlad, dejte si kousek zeleniny nebo ovoce.
- Zařaďte do svého života pravidelně pohybovou aktivitu, která je vhodná pro vás. Nejlépe pravidelně každý den, nejméně však čtyřikrát týdně (plavání, jízda na kole, rychlá chůze apod.). Změnu můžete začít tím, že místo výtahem půjdete po schodech, cestu z práce ujdete pěšky, posekáte trávník apod. Nejlepším způsobem hubnutí je běh. Pokud nevíte, jak začít běhat, na internetu se nachází nespočet tréninkových plánů pro začátečníky, které jsou pro každého.
- Mějte trpělivost, nechtějte zhubnout příliš radikálně, nejlepší je cca 3 – 5 % výchozí váhy za měsíc.
- Najděte si blízkou osobu, která vás pochopí ve vaší snaze a bude vás nepřetržitě a trpělivě podporovat. Ideální by bylo mít více osob, kterým byste mohli zavolat vždy, když vás bude „honit mlsná“.
NIKDY SE NEVZDÁVEJTE!
- 1) musíte mít motivaci – důvod, napište si ho na viditelná místa: na kalendář, na lednici, na skříň s potravinami, do mobilu, atd.
- 2) mějte jednu nebo lépe více osob, kterým budete moci zavolat, když budete mít pocit, že nemůžete dál, když budete mít chuť nebo hlad. Pokud nemáte nikoho takového, snažte se to „vypsat“ do deníku, na mail, smskou, do blogu, atd.
- 3) něco si slibte za zhubnutí, např. za 5 kg dole, za to že jste to vydrželi měsíc, apod. (například nové rádio, nový hrneček, kytku v květináči, nové šaty nebo sportovní boty, atd.)
- 4) chvalte se za každý den, za každé zredukované kilo, buďte trpěliví, změna se nedostaví ihned!