Slaný koláč s bramborami – nejlepší recept

Brambory omyjeme a v dostatečném množství osolené vody uvaříme do poloměkka. Scedíme je a necháme trochu zchladnout. Pak je oloupeme a překrojíme na půlky. Brokolici pečlivě očistíme a rozebereme na drobné růžičky. Spaříme ji vroucí vodou a na sítku necháme okapat. Papriku očistíme, zbavíme jadérek a pokrájíme na středně velké čtverečky.

Listové těsto rozválíme na tenký plát a opatrně jím vyložíme pečlivě vymazanou koláčovou formu. Nahoru rozložíme brambory, brokolici a papriku. Koláč vložíme do předem vyhřáté trouby a při 200 °C zapékáme 10 minut.

Vejce rozšleháme se smetanou a zakysanou smetanou. Náplň osolíme, opepříme a rovnoměrně rozlijeme do připravené formy. Koláč posypeme sýrem a vrátíme do trouby. Při 170 °C ho dopékáme asi 40 minut. Pokud si potrpíš na maso, můžeš do koláče přidat na kostičky pokrájenou šunku.

Suroviny

400g malých brambor, 200g brokolice, 1 červená paprika, 250g listového těsta, 4 vejce, 200ml smetany ke šlehání, 200ml zakysané smetany, špetka soli a pepře, 100g strouhaného sýra, máslo na vymazání formy