Másla ze semínek a ořechů – raw strava

Másla vyrobená z mletých ořechů a semen představují čistý luxus chutí a výživy. Mohou být běžně používána namísto klasického másla, margarínu, pomazánkových másel, smetanových sýrů a jiných pomazánek.

Pomáhají uspokojit veškeré chutě na sladké lepkavé pochoutky, ale s tím rozdílem, že jsou mnohem zdravější a v přiměřené míře prospívají našemu tělu. V kvalitním mixéru je můžete vyrobit během několika minut a navíc si je dochutit skvělými přísadami přesně podle vaší chuti.

Použití másel ze semínek a ořechů

Másla ze semínek a ořechů jsou sama o sobě jemně nasládlá nebo pikantní a tak umožňují nekonečné kulinářské variace. Dají se použít na výrobu koktejlů – smoothies, dezertů a zmrzlin, stejně tak jako pojivová látka a látka zvýrazňující chuť u syrových jídel. Dodávají fenomenální hloubku chutí veškerému cukroví a dortům (vyzkoušejte někdy sušenky z ořechového másla) a vynikající náplň palačinek a omelet. Často přidávám syrové mandlové máslo (nebo veganské mandlové máslo), syrové kešu máslo, syrové macadamiové máslo nebo tahini k míchané zelenině, polévkám nebo obilným kaším. Másla ze semínek a ořechů tvoří skvělý základ salátových zálivek, omáček a marinád a výborně chutnají i na sendviče.

Arašídové máslo

Příliš nedoporučuji používat arašídy na arašídové máslo, neboť arašídy obsahují toxiny a karcinogeny a často jsou velkým alergenem u mnohých z nás. Naštěstí můžeme udělat mnoho dalších druhů ořechových másel, která jsou stejně chutná a navíc prospěšná našemu zdraví.

Pro výrobu zdravého arašídového másla se místo arašídů používají zdravější ořechy.

Výroba rostlinných másel

Másla ze semínek a ořechů jsou vyrobena pouze mletím, dokud nevytvoří hladkou, hustou, krémovou pastu, takže výsledné máslo si zachovává všechny nutriční hodnoty. Tato másla jsou bohatá na bílkoviny, esenciální mastné kyseliny, vlákninu a další cenné živiny.

Mixování

Pokud máte kvalitní mixér, vyrobíte jakékoli máslo bezpečně a snadno v několika sekundách. Vždy je dobré semínka nebo ořechy před samotnou výrobou namočit na několik hodin a poté je nechat dobře vyschnout. Kdyby jste je mleli mokré, nepovedla by se vám požadovaná hmota a máslo by brzy zplesnivělo.

Namáčení a klíčení

Chcete-li si vyrobit domácí máslo, vložte 2 šálky požadovaných ořechů nebo semen do mixéru, s několika polévkovými lžícemi např. oleje z hroznových semínek (můžete použít i jiný oblíbený olej pro zjemnění chuti) a mixujte dokud nedosáhnete požadované konzistence. Možná budete muset přidat více oleje. Skladujte v uzavřených sklenicích v lednici.

Chcete-li si vyrobit opravdu luxusní pamlsek, zkuste do másla přimíchat například trochu syrové kakaové drti, vanilkový extrakt, sůl nebo sirup, různé bylinky nebo kokos. Takové máslo pak budete moci použít buď v slaných sendvičích a salátech pro ještě větší aroma nebo ve sladké variantě ke zmrzlině nebo sladké rýži.

Kakao je bohatým zdrojem železa, hořčíku a antioxidantů.

Semínková másla

U semínkových másel opět platí, že je meleme po několika hodinovém namočení a dobrém následném proschnutí, aby máslo nezplesnivělo a při výrobě přidáváme trochu za studena lisovaného oleje. K dýňovým semínkům se hodí dýňový nebo sezamový olej a veškeré koření, stejně tak jako javorový sirup nebo kokosový cukr z nektaru.

Můžete si vybrat libovolnou konzistenci másla podle toho, jak dlouho ho budete mixovat a kolik přidáte oleje. Skladujte v uzavřené skleněné nádobě v lednici a spotřebujte během několika měsíců.

Z čeho lze vyrobit rostlinná másla?

Másla se dají dělat ze všech možných druhů ořechů a semínek včetně konopných, kokosu, piniových oříšků a čehokoli co vám padne pod ruku. Určitě vyzkoušejte i různé kombinace jako je například kokosové kešu máslo se skořicí a fantazii se meze nekladou ani v dochucování jednotlivých másel jak na sladko tak naslano, vše je jen a jen na vás!

Javorový sirup se kromě másel používá např. k lívancům.

TIP: Vyzkoušejte recept na zdravé lívance z ovesných vloček, klasické lívance, banánové lívance, francouzské palačinky, bezlepkové palačinky a burákové máslo.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang