Smaltované vany

Dnešní člověk si živa bez vany asi neumí představit. Obecně existují dva druhy materiálu ze kterého se vany vyrábějí a to plast a ocel pokrytá smaltem.

Smaltování je povrchová úprava kovu, jde o nanášení tenké vrstvičky sklovitého povlaku (směs skla a barviva) – smaltu. Smaltované ocelové vany, čili vany vyrobené ze smaltu jsou ekologické, kromě toho vysoce odolné, pevné, hygienické a dlouhodobě barevně stálé. 

Na smaltování se používají smaltové prášky nebo kaše, podobné sádře. Po namíchání se smalt nanese na kov a následně se suší. A nakonec se smalt musí vypálit. To se děje při teplotě kolem 800 ° C.

Smaltování a smaltované vany se používaly již před tisíci let zejména na východě v Japonsku a Číně, ale iv Egyptě a ostatních zemí kolem Egypta.Do Evropy se technika smaltování dostala kolem šestého století, ale povrchová úprava kovů pomocí smaltu se začala využívat až v letech kolem roku 1850 Dříve se smaltování využívalo na různé hrnky, hrnce a jiné kuchyňské nádobí. Teprve pak lidi napadlo zkrášlit a zpříjemnit i povrch oceli, což je vedlo ik ocelovým vanám.

Cena smaltovaných van se pohybuje kolem 80 eur do 200 eur, záleží na velikosti a příslušenství vany.Takže pokud vám stačí maličká, klasická bytová vana její cena může stát na hranici 80 eur. Dokonce cena může i klesnout pokud vám vana vyhovuje z takzvané druhé ruky. Tedy, že ji již někdo používal. Pokud však hledáte kvalitní a skutečně velkou vanu s množstvím příslušenství, budete nuceni sáhnout do své kapsy podstatně hlouběji.

Mnoho lidí však i přes nižší kvalitě kupuje plastové vany, protože jsou ekonomicky výhodnější.

.