Nejlepší maska na vlasy – domácí, barvicí 

Maska by měla být stálou součástí vlasové péče. Dodá vlasům výživu, hydrataci, lesk a látky nezbytné pro regeneraci a optimální růst. Jaké druhy vlasových masek jsou dostupné? Čím se řídit při výběru té nejlepší masky na vlasy? A jak si vyrobit přírodní masku na vlasy doma s využitím běžně dostupných surovin?

Existuje obrovské množství vlasových masek. Některé jsou určené na barvené, suché, zničené či jemné vlasy, jiné pomáhají proti lámání nebo krepatění vlasů. K sehnání jsou dokonce i speciální masky na blond vlasy, které mají zamezit vzniku nevzhledných žlutých tónů.

V podstatě všechny masky na vlasy však mají jedno společné – jejich účelem je hydratace, regenerace a výživa vlasů. Používají se po umytí vlasů šamponem, a to cca jednou týdně namísto kondicionéru. Je důležité nechat vlasovou masku působit po dobu, která je uvedená na obalu (většinou tři až pět minut), jinak nelze očekávat slibované účinky.

V porovnání s kondicionérem totiž maska potřebuje více času, aby vlasu dodala potřebnou výživu a následně vlas uzavřela. Jak známo, po umytí šamponem jsou kutikuly vlasů otevřené, a úkolem masky, potažmo kondicionéru je jejich uzavření. Kondicionér tak učiní v podstatě okamžitě, maska však potřebuje pár minut.

Domácí masky na vlasy – pro růst, výživu i regeneraci

Domácí vlasové masky jsou vhodné především pro ty, kteří se chtějí vyvarovat průmyslově užívané chemii. Výroba domácích přírodních masek na vlasy není nic složitého, obvykle je zapotřebí jen několik málo dobře dostupných surovin.

Připravit si lze hydratační, posilující i regenerační masku na vlasy. Samostatnou kapitolou jsou domácí masky na vlasy pro růst, které zpravidla obsahují hořčičné semínko, skořici či jinou ingredienci, která růst vlasů údajně podporuje.

Tvrzení, že maska dokáže podpořit růst vlasů, je nutné brát s rezervou. Rychlost růstu vlasů je daná primárně geneticky a většinou se růst zpomaluje s postupujícím věkem. Od masky pro růst vlasů, ať už domácí, nebo kupované, tedy rozhodně nelze očekávat zázraky. Pokud bude mít domácí vlasová maska na růst nějaký vliv, tak jen minimální.

Výživu však domácí masky vlasům dodat mohou. Jaké domácí vlasové masky vlasy zregenerují a vyživí?

  • vlasová maska z avokáda (1/2 avokáda + 1 lžíce olivového oleje + 1 lžíce medu)
  • vlasová maska z banánu a žloutků (2 žloutky + 2 banány + 3 lžíce medu + 1 lžíce olivového oleje)
  • vlasová maska z kokosového oleje (1 díl kokosového oleje + 1 díl medu)
  • vlasová maska ovesných vloček (5 lžic ovesných vloček + 2 lžíce mandlového oleje +100 ml mléka)
  • vlasová maska z jogurtu a olivového oleje (200 g jogurtu + 4 lžíce olivového oleje)

A jak domácí masky na vlasy použít? Ideální je masku rovnoměrně nanést na vlasy, počkat cca hodinu a poté ji dobře smýt. Masky s obsahem vajec se nesmí smývat horkou vodou, jinak se vejce ve vlasech uvaří.

Jistá obezřetnost je nutná při použití domácí vlasové masky s obsahem olejů. Například kokosový olej má mnoho benefitů nejen na vlasy. Někomu ale olej nanesený na suché vlasy paradoxně stav vlasů zhorší. Sázkou na jistotu je proto nanášení olejů výhradně na mokré či vlhké vlasy.

Vyživující masky na vlasy z drogerie

Řadě lidí domácí masky na vlasy z přírodních surovin nevyhovují. Typicky se jedná o majitelky a majitele přirozeně suchých či krepatých vlasů a také vlasů barvených a odbarvených. Výběr v drogeriích, popřípadě parfumeriích je naštěstí obrovský, a tak si každý najde to své.

V případě závažnějšího poškození vlasů je vhodné používat profesionální masky na vlasy, které vlasům dodají všechny potřebné látky. Od věci není ani používání olejů na vlasy, jež mají podobné účinky jako hydratační a regenerační vlasové masky.

A jaké běžně dostupné masky na vlasy patří mezi oblíbené?

  • Balea masky na vlasy
  • Elseve masky na vlasy
  • Pantene masky na vlasy
  • Schwarzkopf masky na vlasy
  • Wella masky na vlasy

Výše zmíněné vlasové masky jsou k dostání v drogeriích. Mezi oblíbené masky nabízené v parfumeriích patří zejména Kérastase masky na vlasy, které jsou určené na různé typy vlasů. Kérastase nabízí mimo jiné i skvěle hodnocenou masku na blond vlasy, jež je určená k potlačení žlutého a oranžového nádechu.

Dalším vyhledávaným produktem je Coconut Bomb maska na vlasy, která představuje okamžitou výživu na vlasy s poškozenou strukturou. Vzhledem k tomu, že jde o vyživující masku na vlasy, se hodí především pro vlasy lámavé s roztřepenými konečky.

Velmi žádaná je rovněž Olaplex maska na vlasy, která je dostupná společně s šampony a kondicionéry stejné značky. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších profesionálních masek na vlasy, jelikož díky originální receptuře skutečně funguje. Je určená především na vlasy po chemickém ošetření, kterým dodá potřebné látky a obnoví jejich narušenou strukturu.

Barvicí masky na vlasy

Kromě regeneračních masek na vlasy existují také masky barvicí, které vlasům dodají lehký barevný nádech. Vedle toho vlasy také vyživí a zregenerují.

Barevné masky na vlasy jsou vhodné pro oživení stávající barvy nebo v případě, kdy člověk neví, zda mu daná barva bude slušet. Na rozdíl od permanentních barev na vlasy se totiž poměrně rychle vymyjí, a tak není třeba mít strach z nevratného zásahu a potenciální vlasové katastrofy.

Většina barevných masek vlasům dodá pouze nádech barvy, proto je lze v obchodech najít také pod názvem tónovací maska na vlasy, toner na vlasy či tónovací šampon. Na rozdíl od klasických barvicích šamponů, které byly populární několik let zpět, by se z vlasů měly skutečně zcela vymýt.

Barvicí masky na vlasy lze nejsnáze sehnat v online parfumeriích a e-shopech s kadeřnickými potřebami. K dispozici je široká škála barevných odstínů od těch přirozených po růžové, zelenkavé, modré, fialové a podobně. Je třeba podotknout, že pastelové barvy je nutné aplikovat na blond vlasy, jinak nebudou zřetelné. Tónovací šampony lze použít na vlasy přírodní, barvené, odbarvené i melírované.

Jak správně vybrat masku na vlasy?

Při výběru té nejlepší masky na vlasy je nutné brát v potaz především typ vlasů. Kudrnaté vlasy totiž potřebují úplně jinou péči než vlasy jemné, to samé platí například pro vlasy barvené a vlasy přírodní. Čím se tedy při nákupu vlasové masky řídit?

  1. Délka vlasů. Čím delší vlasy, tím více výživy obvykle potřebují. A naopak, příliš výživná maska na vlasy by krátké vlasy mohla zbytečně zatěžovat, v důsledku čehož by bylo splihlé a mastné. Podobná rovnice platí také pro délku vlasů a četnost používání masky – čím delší vlasy, tím častěji je zpravidla nutné masku používat.
  2. Barvené vs. nebarvené vlasy. Barvení vlasů je zábava, jenže časté střídání permanentních barev či odbarvování může dát vlasům pěkně zabrat. Barvení vlasy specifickým způsobem narušuje, proto je nutné jim dopřát péči na míru. Jak již bylo řečeno, existují nejen masky na barvené vlasy obecně, nýbrž i masky na blond vlasy.
  3. Struktura vlasů. Obvykle platí, že rovné vlasy mají tendence k maštění, naopak vlasy kudrnaté bývají suché a krepaté. Typ vlasů je při výběru masky na vlasy velmi důležitým, možná úplně nejdůležitějším faktorem.
  4. Míra poškození vlasu. Kromě barvení a odbarvování vlasům škodí zejména tepelné úpravy, jako je žehlení a kulmování. Obvykle se alespoň mírnému poškození nelze vyhnout ani při používání speciální tepelné ochrany. Náročné na péči jsou také vlasy po trvalé. Ztracený lesk a pružnost vlasům dodají masky na suché a poškozené vlasy, které jsou vysoce výživné a regenerační. Zdravé, nepoškozené vlasy by však příliš zatěžovaly, čímž by jim mohly uškodit.
  5. Jemné vs. silné vlasy. K sehnání jsou výživné a regenerační vlasové masky na vlasy jemné i silné, respektive nepoddajné. Každý ze zmíněných typů vlasů potřebuje odlišnou péči, což platí nejen pro masky, nýbrž i pro šampony, kondicionéry a další pečující i stylingové produkty.
  6. Problémy s vlasovou pokožkou. V případě potíží, jako jsou například lupy, mastné vlasy apod. je nutné používat speciální vlasovou kosmetiku. Pokud jde o kožní onemocnění typu seborea, je potřeba výběr produktů konzultovat s odborníkem.
  7. Barvicí masky na vlasy. Kritériem výběru může být také schopnost masky oživit či nepatrně změnit barvu. V tomto případě záleží jen a pouze na vkusu dotyčného. Jen je třeba pamatovat na to, že tónovací šampony a tonery na vlasy mají na barvu vlasů spíše krátkodobý vliv.

S výběrem vhodné vlasové kosmetiky může pomoci odborná diagnostika vlasů, při níž se zjišťuje stav pokožky hlavy i kvalita délek vlasů. Následně odborník doporučí vlasové produkty na míru.

V případě závažnějších potíží s vlasy, například objeví-li se nadměrné vypadávání, ekzém apod., je namístě obrátit se na kožního lékaře, popřípadě trichologa.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang