5 rad, jak získat zaměstnání hned po skončení školy

Realita v otázce zaměstnanosti mladých lidí je opravdu špatná. Více než polovina absolventů skončí dlouhodobě na úřadu práce v evidenci nezaměstnaných a mají opravdu obrovský problém najít si práci. Řešením je pracovat na sobě ještě během studia.

1. Nebraňte se práci během školy

Pracujte už během studia. Nejlepším startem pro kariéru jsou dlouhodobé brigády v oboru na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti. Získáte tak nejen cenné zkušenosti, ale zároveň i cenné pracovní návyky. Existuje řada způsobů, jak si najít brigádu, tím nejjednodušším je internet. Zdatní studenti zvládají během studia i práci na zkrácený úvazek.

Velkou inspirací, jakým směrem se vydat, jsou nejlépe placené práce v Česku a nejvýdělečnější práce ve světě.

2. Nebojte se jít do zahraničí

Pokud máte příležitost, vycestujte do zahraničí. Využije možnosti pobytů nabízených na školách, případně se přes léto zúčastněte brigády v cizí zemi. Nemusí jít o nic kvalifikovaného, stačí třeba práce na farmě nebo au pair v zahraničí. Výrazně si tak zlepšíte komunikační schopnosti v cizím jazyce.

3. Rozvíjejte cizí jazyky

Právě ovládání alespoň jednoho cizího jazyka je na současném pracovním trhu nezbytností, o angličtině to platí obzvlášť. Jak se naučit anglicky rychle a levně? Ve volném čase si studujte knihy pro samouky, čtěte zahraniční články, sledujte filmy. Případně navštivte jazykovou školu.

4. Držte se při zemi

Nemějte ihned od začátku vysoké nároky na sebe či na váš plat. Všechno musí přijít postupně, proto se držte při zemi, buďte trpělivý a poctivou prací se úspěch určitě dostaví. Postupem času jsou získávány zkušenosti a ty se mohou promítnout i do založení své vlastní obchodní společnosti.

5. Akceptujte kritiku

Kritika není konec, ale zkušenost do budoucna, každý úspěšný člověk si pamatuje těžké začátky plné kritiky zkušenějších kolegů. I proto ji vnímejte pozitivně, hlavně jako prostředek na učení se.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang