Zneužívá Terry Richardson modelky?

Terry Richardson je asi nejznámější úchyl módní fotografie. Má na svědomí kampaně pro Gucci, Levi’s, Miu Miu nebo Sisley. To, že jeho fotky vypadají docela perverzně, je považované za jeho autorský rukopis.

Richardson svou image stydlivého erotomana rád podporuje svým vzhledem. Má množství tetování (například v podbřišku nápis T-Bone), velké brýle, knírek, pleš a flanelku. Tenhle look není žádný omyl, nýbrž sofistikovaná značka. Richardson byl jedním z prvních fotografů, který se sám objevil na svých fotkách.

Nejtypičtější Richardsonův snímek vypadá asi takhle: nahá mladá žena v lascivní póze vyfocená kompaktním foťákem s bleskem (Richardson fotí Yashicou T4).

Tahle estetika oslovila všechny: od Vogue nebo Harper’s Bazaar po časopis Vice. Jediný časopis, kde Richardson nedostává zakázky, je W Magazine. Jeho artdirector údajně nezkousnul Richardsonovu fotku nahé modelky, která strká hlavu do mikrovlnky.

Jinak to ale vypadalo, že pokud je někdo nejvíc hype fotograf, tak je to právě strejda Terry. Až do 10. března letošního roku, kdy ho modelka Rie Rasmussen obvinila ze zneužívání.

„Vaše práce ponižuje ženy, protože je na focení dostáváte do takové situace, že se s vámi ze strachu a pod vašim nátlakem vyspí,” prohlásila 33 letá dánská modelka.

„Představte si, že je vám 17 a dostanete první velkou zakázku. V agentuře vám vtloukají do hlavy, ať se snažíte, že budete pracovat s legendou. A na place se nejen Richardson ale i jeho asistenti chovají tak, že je přece úplně normální se svléknout a udělat všechno, co Terry chce,” řekla Rasmussen pro The New York Times.

Po tomhle skandálu požádal internetový portál Jezebel.com modelky, stylisty nebo make-up artisty, aby posílali emaily o svých zkušenostech s Richardsonem. Ozvalo se relativně dost lidí, kteří svorně tvrdili: Richardson opravdu zneužívá své pozice a nutí teenage modelky k sexu. Ale má obrovský vliv, takže máme strach se ozvat.

Jedna stylistka dokonce napsala, že jednou přišla na focení a viděla, jak Terry osahává dvě nezletilé modelky z východní Evropy, které neuměly anglicky. Vůbec prý nechápaly co se to děje. Když ona stylistka namítla, že takové chování není úplně košer, přišla o místo a několik dalších měsíců neměla žádné zakázky.

Richardson veškerá obvinění popírá, dokonce ze svého blogu odstranil všechny fotky s nahými dívkami. Zveřejnil také prohlášení, ve kterém označuje všechny stížnosti proti jeho osobě za lživé. „Pracoval jsem s tolika celebritami a nikdo si nikdy nestěžoval. Doufám, že budete dál podporovat mojí práci,” nechal se slyšet Terry.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang