Vypadávání vlasů

Vlasy jsou jakousi módní třešničkou na našem těle, kterou lze podle nálady měnit a krášlit. Proto jsme často zoufalí, když při česání obalíme kartáč chomáčem vlasů, když je sbíráme v autě, na sedačce či v posteli. Absolutní chuť ztratíme, pokud najdeme svůj nebo cizí vlas v chutném jídle.

Tento problém je noční můrou všech žen. Vždyť ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou krásy. Nemysleme si však, že krátké vlasy nepadají. Jen je to mnohem méně vidět než u dlouhých vlasů.

Proč vlasy vypadávají?

Denně nám vypadne 50 až 100 vlasů. To ještě není žádná tragédie, je to obecný průměr a vlasy se rychle nahradí novými.

Uvažovat o tom, zda je vše v pořádku, bychom měli, pokud spatříme více vlasů. Častější vypadávání a v horším případě i lysiny na hlavě je třeba řešit. Může se jednat o nemoc vypadávání vlasů, která se nazývá androgenní alopecie.

Příčiny vypadávání vlasů

Příčin vypadávání vlasů může být opravdu hodně. Problém vypadávání se ve velké míře dědí, ať už je to po otci nebo strýci. Dalšími faktory jsou různé nemoci ledvin, podstoupení chemoterapie, špatná činnost štítné žlázy, výkyvy hormonů v těle, špatná životospráva a mnohé jiné faktory.

U žen způsobuje vypadávání vlasů i zcela nepatrná hormonální změna. Může to být i výběr nesprávné antikoncepce. Hormonální změna může mít i za následek akné po vysazení antikoncepce. Velkým otřesem pro vlasy je porod právě kvůli změně hladiny hormonů. Je to však problém dočasný. Žena musí dát tělu odpočinek, regeneraci a všechno bude jako dříve.

Přesně naopak je to v těhotenství. Zvýšená produkce estrogenu chrání vlasy před nežádoucím vypadáváním a budoucí maminky se často mohou pochlubit lesklou a hustou hřívou. K vypadávání vlasů napomáháme často i my, a to špatnou stravou bez vitamínů nebo častým barvením, zejména peroxidem. Stres bývá také spouštěčem pro vypadávání.

Vypadávání vlasů často trápí i muže a ti to zase snášejí mnohem hůř. .Velké procento mužů by potvrdilo, že když si všimnou tohoto problému, cítí se méně atraktivní a mají pocit, jakoby ztratili svou identitu. To může vést až k psychickým problémům, například k depresi.

Jak zabránit vypadávání vlasů?

Mnoho příčin ovlivnit nemůžeme, ale snažme se alespoň o ty, které jsou v našich silách:

  • Dopřejme vlasům občas nějaké zábaly a vyživovací kúry, nic tím nezkazíme, pouze zlepšíme.
  • Vlasy se nedoporučuje často svazovat do ohonu, protože to zatěžuje kořínky.
  • Používejme šampony s neutrálním ph, velmi účinné jsou dětské, nejsou agresivní. Nanesme méně šamponu a nechme působit déle.
  • Obohaťme svůj jídelníček o prospěšnou a zdravou stravu. Ryby jako makrela, pstruh a losos, sója, oříšky, semínka, ovoce a zelenina udělá vlasům dobře.
  • Vitamíny by neměly chybět: B, C, E, minerální látky, zinek, magnézium a železo.

Pečujme o naše vlasy a ony se za to odvděčí.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang