Sadistické učitelky a zapeklité úkoly

Ano, vím, že Mimibazar je velmi snadný terč. Ano, vím, že kdykoliv se o něm jen zmíním, má část čtenářů blogu podezření, že mi došla témata. (Nebojte, ta hned tak nedojdou!). Ale nemůžu si pomoct. Jsou prostě věci, které mi hlava nebere. 

Jedné z nich jsem si všimla hned po prázdninách. Sotva začala škola, začaly uživatelky Mimibazaru psát s dětmi domácí úkoly. A tak se mimibazaří poradna i diskuse jen hemží žádostmi o pomoc s úlohami ze základní školy. Nad některými se mi chce plakat. 

Začíná to už ve školce a pokračuje prvoukou. Domácí úkoly jsou nad schopnosti některých uživatelek. 

Český jazyk, to je kapitola sama pro sebe. Některé uživatelky webu jsou v koncích už při pohádkách a napsat obsah příběhu pokládají za šílený úkol. 

Záludnosti jako dělení slov si nejspíš vymýšlejí sadistické učitelky ne proto, aby si děti doma procvičily probíranou látku, ale spíš proto, aby se mohly večer se skleničkou vína v ruce pobavit nad diskusemi na Mimibazaru.

A mimořádně sadistické učitelky dávají dětem úkoly týkající se slovních druhů. 

No a skloňování, to je úplný konec. Pod následujícím dotazem se rozvinula velká debata, jestli je slovo „kočky“ ve zmiňované větě v prvním nebo pátém pádu. Často se tam objevovalo tvrzení: Řeknu kdo-co-kočky, tak je to první pád.

Na pomoc s úkoly dětem z vyšších ročníků by některé uživatelky Mimibazaru samy nutně potřebovaly doučovací kurz. 

A naprosto ztracené jsou hlavně u takových úkolů, které kromě ověření znalostí vyžadují i zapojit trochu myšlení. 

Jedno ale musím uznat: Některé dotazy jsou tak pitomé, že to zoufalá matka, která evidentně nezvládá ani prvních pět tříd základní školy, schytá od ostatních uživatelek. 

A není to jen o učivu na základní škole. Takhle to dopadne, když se mimibazarnice sama pustí do studování. 

Prosby o pomoc s matematickými a fyzikálními úkoly mě taky hodně pobavily. Může mi někdo vysvětlit, jak paní, která nedokáže zvládnout ani základní počty, žije? Chodí nakupovat s kalkulačkou? Chodí nakupovat s chytřejší kamarádkou? 

Slovní úlohy, to je už fakt vysoká matematika.

A když se k ní má zapojit i trocha logického myšlení, představivost nebo aspoň schopnost si to nakreslit na papír, je z toho zapeklitost pro polovinu účastnic diskuze.

Když jsem si na Mimibazaru pročetla příspěvky o školních úkolech z posledních dnů, chvílemi mě jímal děs a chvílemi jsem jen zírala s otevřenou pusou. A tak si říkám, že těch dětí je mi docela líto. A že je docela fajn pocit, když si člověk uvědomí, že neměl smůlu na blbé rodiče. 

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang