První školní den a kornout do školy – jak na to 2024

První školní den! Je to nejkrásnější období v roce. Je čas těšit se do školy! Děti jsou na první školní den celé natěšené a rodiče také. Než přijde první den, je třeba toho hodně zařídit. Tento článek obsahuje vše, co je třeba udělat při přípravě na první den dítěte ve škole, a to od přípravy pomůcek a nastavení ranního režimu až po balení obědů a organizaci domácích úkolů.

První školní den se netýká jen malých prvňáčků. I děti ve starším školním věku mohou jít do školy poprvé, a to buď do nového školního kolektivu například na gymnázium, nebo mohou přejít z domácí výuky. Starší školní věk také prožívá emoce při svém nástupu, ale mnohdy to skrývá ze větu „Já už nejsem dítě.“

Věci, které je třeba udělat před prvním školním dnem dítěte

Rodiče, kteří jsou nejdůležitějšími osobami ve vzdělávacím životě dítěte, dělají víc než jen to, že své děti odvedou na první školní den. Aby to měli rodiče o něco jednodušší, je zde seznam, co vše by měli udělat před vstupem do školy.  

Příprava školních potřeb – drobné dárky pro děti do školy

Je to první školní den dítěte, a proto mu připravte všechny školní pomůcky. Jako příklad připravte penál s příslušným počtem ořezaných tužek a per. Nezapomeňte přibalit pravítko na hodiny matematiky a také gumy nebo razítka na hodiny výtvarné výchovy.

K nákupu školních potřeb lze doporučit například prodejny Sevt, které kromě školních potřeb nabízejí třeba i knihy a jiné tiskopisy.

Pokud je na dítěti vidět, že je lehce nervózní z prvního školního dne, je vhodné mu dát nějaký drobný dárek pro štěstí. Dítě se tak bude cítit více v klidu. 

Ranní rutina – první školní den

Je důležité, aby si dítě ve školní dny vytvořilo jednoduchý ranní režim, aby se mohlo psychicky připravit. Musí se probudit, vykoupat, vyčistit si zuby a obléknout si oblečení do školy. Měly by snídat snídani, která obsahuje komplexní sacharidy, bílkoviny a zdravé tuky. A hlavně si musí nastavit budík, abyste je mohli včas vzbudit.

TIP: Nejen děti se vrací po pauze do školy, ale také maminky z mateřské dovolené. Přečtěte si, co udělat pro úspěšný návrat do práce po mateřské dovolené.

Příprava na oběd

Ve většině případů mají děti ve škole školní jídelnu, kde pro ně vaří paní kuchařky. Bývá na výběr z několika variant, a tak by se nemělo stát, že by dítě bylo hladové. Obědové menu z jídelny se skládá z teplé polévky, hlavního jídla, čaje nebo vody, šťávy. V některých jídelnách mají i drobné zákusky jako je ovoce nebo něco sladkého. 

Pokud je však školák alergický na nějaké potraviny nebo se zkrátka jeho rodiče rozhodli, že mu budou doma vařit, pak je třeba mu připravit obědovou krabičku z domova. Dbejte na to, abyste jim na první školní den a také po celou dobu školní docházky zabalili chutný oběd. 

Podívejte se na školu svého dítěte před jeho prvním dnem

Než půjdou děti poprvé do školy, je důležité, aby navštívili jejich novou školu. Budou se pak cítit lépe a budou připraveny na nadcházející den, pokud budou vědět, co mohou očekávat, až tam přijdou. V ideálním případě je návštěva samotné třídy, což bývá zpravidla na dni otevřených dveří nebo při zápisu do první třídy. Dítě tak bude připravené. 

Promluvte si s dítětem o tom, co může během školního dne očekávat

Promluvte si s dítětem o tom, co může ve školním dni očekávat. V kolik hodin je třeba vstávat? Jezdí do školy autobus, který je a jejich kamarády odveze ze sousedství? Kde se nachází, jak dlouho trvá cesta pěšky nebo autem atd. Promluvte si a vysvětlete, jak respektovat spolužáky, navazovat přátelství, dochvilnost, projevovat úctu učitelům atd.

Učte je předměty

Když své dítě naučíte některé základní informace o jejich předmětech v učebních osnovách, připravíte je na ně dopředu. Můžete jim také koupit nějaké knihy týkající se této problematiky a přimět je, aby si je přečetly. To dítěti pomůže při komunikaci s učitelem. Dítě bude mít představu o předmětech a bude se cítit zvědavé na další učení.

Vzbuďte ve svém dítěti nadšení z prvního školního dne – oblečení do školy

Vaše dítě může být nervózní z toho, že půjde do nové školy a pozná nové lidi. Řekněte jim proto, jak úžasné je chodit do školy. Vyprávějte jim o sportovních aktivitách, hudebních kroužcích, hodinách kreslení, které jsou součástí jejich učebních osnov. Řekněte jim, jak budou školní výlety super zábavné. Nadšení dítěte je důležité.

Některé holčičky už mají v mladším věku zálibu v hezkém oblékání a doplňcích. Oblečení do školy je také velmi důležité. První den ve škole by si děti kromě kornoutů pro prvňáčky měly obléknout něco formálního. Oblečení do školy pro holky jsou šaty, oblečení do školy pro kluky je košile nebo tričko s límečkem. 

Řekněte jim, že jim učitelé pomohou

Pokud je dítě ze setkání s novým učitelem nervózní, řekněte mu, jak se o něj učitelé postarají. Řekněte dítěti, že je učitelé povedou a budou se k nim chovat slušně. Ujistěte se, že o učiteli říkáte pozitivní věci, aby se s ním dítě zapojilo do hodin a nemělo strach se ho na cokoliv zeptat. 

Pomáhejte ve škole

Dobrovolnictví je skvělý způsob, jak dětem ukázat, jak moc vám záleží na jejich vzdělání. Můžete se stát dobrovolníkem jako pomocník ve třídách nebo nabídnout pomoc v jídelně, knihovně, tělocvičně nebo na hřišti. Dobrovolnictví je skvělý způsob, jak pomoci dítěti se vzděláváním a zároveň se odvděčit škole a komunitě ve svém okolí.

Plánujte dopravu

Pokud dítě potřebuje pomoc při každodenní dopravě do školy, ujistěte se, že má první den školy v ruce aktuální průkazku na autobus. Pokud plánujete, že je budete do školy vozit denně, pak je to dobré. Když jim však umožníte občas cestovat autobusem, mohou si najít další kamarády. Vyberte si tedy, který z nich dítěti vyhovuje.

Přečtěte si příručky pro rodiče a školní řád – první školní den

Každá škola má své vlastní pokyny a pravidla, ve kterých se rodiče musí orientovat. Je to skvělý způsob, jak se ujistit, že máte aktuální informace. Dozvíte se v něm, jak lze dítě podpořit ve všech oblastech školní výuky, včetně akademických předmětů, chování, kázně a dalších. Jako rodiči znalost těchto věcí předem pomůže při informování dítěte, co má a co nemá dělat.

Každý rodič touží po tom, aby jeho dítě bylo šťastné a spokojené.

Kornout do školy – mladší školní věk

Období návratu do školy zahrnuje řadu zábavných rituálů, jako je nakupování školních potřeb, výběr speciálního oblečení pro první den a fotografování. V Německu se však první školní den naskytne ještě nápadnější pohled.

Německé děti si přechod do školy připomínají tím, že první den vyučování nesou velké papírové kornouty. Kornouty do školy, které se zdají být větší než samotné děti, jsou pestrobarevné a někdy mají zdobné ozdoby. Tento trend se dostal do České republiky velmi rychle. Jak to s kornouty do první třídy vlastně je? Co je uvnitř kornoutů pro prvňáčky?

Kornout do první třídy je lepenkový obal ve tvaru špičatého kužele, který s sebou školáci nosí při nástupu do školy. Děti dostávají tyto kornouty do školy od svých rodičů první den základní školy, což se obvykle děje kolem šestého roku věku. 

Co je v papírových kornoutech do školy?

Papírové kornouty do školy jsou obvykle naplněny sladkostmi a drobnými dárky, jako jsou pastelky nebo jiné školní potřeby.

Smyslem kornoutu pro prvňáčky je zdůraznit přechod z jednoho stavu do druhého. Tento přechod je spojen s mnoha změnami pro dítě i pro rodinu, a to má být zdůrazněno prostřednictvím rituálu.

Odkud se tato tradice kornoutů pro prvňáčky vzala?

Zvyk dávat začínajícím školákům v první školní den papírový kornout do školy se v Německu praktikuje od 19. století, ale kořeny sahají dokonce až do 18. století. Rané verze této tradice spočívaly v tom, že se dětem říkalo, že u jejich učitele nebo na školním pozemku je zvláštní „školní šiškový strom“. Jakmile školní šišky dostatečně vyrostly, nastal čas je utrhnout a zahájit školní vyučování.

Jak se sestavují kornouty pro prvňáčky

Zatímco v obchodě lze koupit prefabrikované kornouty, mnoho rodičů si školní kornouty vyrábí samo, ať už s dětmi, nebo bez nich. Obecně lze říci, že děti mohou být při zdobení svých cukrových kornoutů velmi kreativní.

Na internetu skutečně existuje mnoho návodů, které vysvětlují, jak vyrobit kornout pro prvňáčka ze silných papírových výrobků, jako je například plakátovací karton. I když lze použít také karton a plast. V dnešní době existují také udržitelnější školní kornouty pro prvňáčky v mladším školním věku vyrobené z látky.

Dnes se někdy malé kornouty s cukrovinkami rozdávají při přechodu ze základní školy na střední školu nebo na začátku učňovského oboru či studia. Stále jsou však spojovány především se začátkem školní docházky.

Někteří rodiče vyrábí kornouty pro prvňáčky doma sami. Někteří je kupují i s drobnými dárky vevnitř.

První školní den – zábava pro děti a učitele 

Paní učitelky často vymýšlí v prvním týdnu školy zábavné aktivity pro děti. Děti tak mají prostor se seznámit s kolektivem a udělat si kamarády. Zároveň si však lépe zvyknou na prostředí školy. Navíc tak nebudou mít závislost na sociálních sítích

První školní den může být i pro pedagogy náročný, protože se do školy začnou trousit studenti a přeorientovávají se na cíle a očekávání školního roku. Učitelé mohou čelit několika výzvám při nastavování správného tónu, a proto je důležité naplánovat a provést aktivity prvního školního dne. 

Velmi často se učitelé s dětmi zapojují do výzdoby ve třídě, zábavné úvody, vzdělávací hry a další zábavné činnosti, které mohou navodit pocit nadšení a hravosti. Za některé úkoly mohou učitelé dát drobné dárky pro děti do školy. Jaké aktivity patří mezi ty nejčastější, které s učiteli děti hrají?

  • Jmenovky pro děti

Jmenovky pro děti jsou výbornou pomůckou nejen pro učitele, aby si zapamatovali jejich jména, ale i pro děti. Byť to má pro děti větší smysl až ve vyšším věku, některé se už umí podepsat a číst, když nastupují do první třídy, a tak to pro ně není problém.

Děti si navíc mohou jmenovku vybarvit podle svého, mohou na ni nakreslit oblíbená zvířátka nebo ji polepit třpytkami. Fantazii se meze nekladou. 

  • Navrhování erbu třídy

Nezapomenutelná aktivita prvního školního dne se může týkat navrhování erbů, které představují poslání a vizi třídy. Učitel připraví šablony, do kterých budou děti kreslit, spolu s mottem a symboly představujícími různé aspekty.

  • Poznání učitelů

První školní den může být pro děti, které jsou introvertnější a stydlivější, stresující. Tím, že o sobě bude mít učitel vypsaná zábavná fakta, koníčky, zájmy a oblíbené knihy, může všechny povzbudit, aby si s ním první den o čemkoli povídali.

  • Aktivity spojené se čtením knih

Místo toho, aby se rovnou vrhli na učební osnovy, může pedagog první školní den využít k hlasitému čtení knih a zapojit děti do vyprávění příběhů. Může tak první den učinit kouzelnějším a vzbuzujícím respekt a vrátit do jejich myšlení radost z intenzivního čtení.

  • Otázky typu „Chtěl/a bys raději“

První školní den může učitel nechat žáky vybalit otázky typu „Co bys chtěl/a raději„. Může se jich zeptat, co by si dali k obědu, co by se chtěli učit, na co by si chtěli hrát atd. Může to být i skupinová aktivita, kdy děti hlasují o tom, co by si přály.

  • Individuální sliby

Žáci mohou vyplnit list se sliby o tom, co plánují udělat a jaké sliby hodlají dodržet do konce školního roku. Každý list je dobré přizpůsobit silným stránkám a objevným oblastem, na které by učitel chtěl, aby se každé dítě zaměřilo.

Být pedagogem na nižším stupni základní školy je mnohdy velmi náročné. Děti k nim vzhlíží a oni je musí nejen něco naučit, nýbrž je i zaujmout.

První školní den pro rodiče 

První školní den je pro dítě velkým milníkem. Je to velký milník i pro rodiče školáků. Jedná se o novou zkušenost nejen pro samotné dítě, nýbrž i pro samotného rodiče. Smíšené emoce prvního dne jsou normální. 

Zde je několik věcí, které mohou rodičům pomoci zvládnout trému z prvního dne:

Je to první krok v novém dobrodružství

První školní den znamená začátek vzrušujícího období v životě dítěte. Vymění vysokou židli a hraní si s dětmi za to, že si najde vlastní kamarády a objeví, co ho baví. To vše je součástí dospívání, a i když se může zdát, že dítě pouštíte, budete mu stále nablízku a budete mu v tom všem oporou.

Vaše dítě je připraveno lépe, než si myslíte

Zdá se, že si nedokáže správně obléct ponožky, vždy si zapomene vyčistit zuby na levé spodní straně úst, často se ztrácí ve snění – jak se vůbec naučí číst, psát a počítat?

Pravdou je, že dítě je připraveno lépe, než si myslíte. Učení je pro děti přirozené. Jsou hnány k tomu, aby vstřebávaly co nejvíce informací a rychle si osvojovaly dovednosti. 

Budete překvapeni, jak dobře se přizpůsobí a jak dobře si povede ve třídě (i když stále bojuje s ponožkami).

Naplánujte si trochu péče o sebe

Naplánujte si malou péči o sebe. Nemusí to být zrovna dezert. Můžete si vzít dobrou knihu do své oblíbené kavárny. Můžete strávit den s přítelem a promluvit si o svých pocitech. Nebo si můžete vyhradit čas na zápis do deníku. Zkrátka cokoliv, co člověka na chvíli uklidní. 

Nezapomeňte na pozitiva

Mít malé dítě znamená, že je o rodiče neustále zájem. Všechno to krmení, oblékání, uklízení a další činnosti, které probíhají během dne (a často i během noci), mohou po nějaké době začít opravdu člověka vyčerpávat.

Když dítě začne chodit do školy, můžete si konečně trochu odpočinout od neustálého stresu a nekonečných nároků na čas. Také vyroste a stane se o něco samostatnějším a rozvine se jeho vlastní osobnost. Je to velké přizpůsobení, ale není to špatné. To vše pomůže ještě více si vážit a oceňovat čas, který se svým malým strávíte, a dá to příležitost být hrdí na to, jaký se z něj stává člověk.

Promluvte si s učitelem svého dítěte

Pokud se nemůžete zbavit některých svých obav, ať se snažíte, jak se snažíte, je v pořádku si o nich promluvit s učitelem svého dítěte. Pokud se obáváte, že někdo zapomene na jeho potravinovou alergii, že se bude cítit odstrčený od některých aktivit nebo že by mohla nastat menší jazyková bariéra, učitel bude schopen říci, jaké kroky podniká, aby zajistil, že malý školák bude mít skvělý první den.

Je to skvělý způsob, jak se ujistit, že vše bude v pořádku, a je to mnohem lepší než strávit zbytek dne doma a představovat si, jak by se den mohl pokazit.

První den je pro rodiče vždy těžký, ale smíšené pocity brzy pominou. Pamatujte, že dítě bude v pořádku, že bude rádo trávit čas ve škole a poznávat kamarády a že uvidíte, jak se mu bude dařit a jak se bude rozvíjet všemi možnými fantastickými a zajímavými způsoby.

A až uvidíte, jak je nadšené a šťastné, když ho na konci školního dne vyzvednete, budete vědět, že poslat ho do školy byla správná volba.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang