5 důvodů, proč cvičit doma

Aby se člověk dostal do formy, nemusí nutně navštěvovat fitness centrum. Stejně tak dobře to zvládne, pokud upřednostní cvičení doma. Jaké má cvičení doma výhody?

Pro spoustu lidí je volba mezi fitness centrem a domácím cvičením překážkou k tomu vůbec s něčím začít – do posilovny se jim nechce, protože jim tam není příjemně, a doma se nedonutí. Tento článek proto přináší 5 důvodů, které by každého mohly k domácímu cvičení přesvědčit.

1. Peníze

Peníze vždy až na prvním místě. Asi netřeba dlouze vysvětlovat. Zatímco ve všech veřejných prostorech určených pro cvičení se platí za vstup nebo za členství, doma se nic takého neděje. Ušetření se týká i případného benzínu či jízdenky na MHD.

Samozřejmě že něco může stát domácí vybavení na cvičení, jako jsou činky a podobně. Obvykle se ale jedná o částky nedosahující ani ceny za měsíční členství ve fitness centru, a navíc jde o jednorázovou investici – takže náklady jsou tak jako tak nesrovnatelně nižší.

2. Čas

Domácí cvičení šetří čas, který je v případě dojíždění do posilovny potřeba na cestu tam a zpět, balení a vybalování věcí a podobně. Samozřejmě, že pokud někdo do fitka a zpět chodí, nebo ještě lépe běhá, je to o něčem jiném, i když časově ještě náročnější.

Kdo chodí na skupinové lekce, musí se zase podřídit jejich časovému rozvrhu, zatímco doma si prostě zacvičí, kdy se mu chce.

3. Variabilita

Ač se to tak na první pohled možná nezdá, nabídka toho, co lze dělat doma, je širší než nabídka ve fitness centru. Zatímco ve fitku člověk obchází stále ta stejná stanoviště a zpravidla se nepouští do žádných divokých kreací, doma stačí trošku prozkoumat YouTube.

Možnosti, které nabízí, jsou téměř nekonečné. Na YouTube se nachází cvičení zdarma od bezpočtu trenérů, kteří nejsou vůbec špatní a jejichž vzdělání a zkušenosti často předčí ty trenérů ve fitness centrech.

Videa se věnují celé řadě metod a stylů – od jógy, přes pilates, aerobní cvičení, po HIIT a jiné formy intenzivního tréninku, cviky na bolavá záda a posilování středu těla, posilování s lehkým domácím vybavením (činky, posilovací pásy, TRX, kettlebelly atd.), cross fit a podobně – ve skutečnosti je toho ještě mnohem víc.

On-line trenéři navíc musejí být velmi aktivní, chtějí-li se prostřednictvím YouTube živit. Proto se jejich nabídka neustále rozšiřuje, zpravidla přidávají nová videa s originálním cvičením každý týden a odběratelům tak nehrozí, že se začnou nudit.

4. Soukromí

Ne každému prostředí fitness center vyhovuje už proto, že zkrátka ke cvičení nepotřebuje publikum. Návštěvníci fitness center sice říkají, že obavy jsou zbytečné, že si tam každý hledí svého, ale bohužel to není vždy tak úplně pravda.

V soukromém prostředí si navíc každý může sám zvolit hudbu, jakou bude poslouchat, bez toho, aby se musel od okolního prostředí odříznout sluchátky. Neruší ho třískání želez ani zvukové projevy ostatních návštěvníků, nemusí narušovat svůj plán čekáním na to, až se uvolní stanoviště, na kterém chce pokračovat apod.

V soukromí se zkrátka člověk může soustředit jen sám na sebe a své vlastní cvičení, nic ho nebude rozptylovat. Dalším důvodem je například to, že doma můžete cvičit bosí, což z pochopitelných důvodů ve fitku není zrovna vítané.

TIP: Cvičení může pomoci také nastartovat metabolismus a pomáhá, jak se uklidnit ze stresu.

5. Hygiena

Fitness centra jsou bohužel živnou půdou pro celou řadu bakterií. Asi není třeba si nic nalhávat – většina lidí po sobě použité vybavení a stroje neočistí, i když určitě existují světlé výjimky. Podobné je to ve sprchách a šatnách, jejichž neustále vlhké prostředí celkové čistotě také nepřidává.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang