Módní story Grand Chic!

Módní web Fashionbook.cz a fotografka Bet Orten se opět vrhají do módního aktivismu! Po fashion story, kterou vytvořili za záchranu chátrajících lázní Kyselka, představují k Mezinárodnímu dni seniorů společně s obecně prospěšnou společností Elpida další unikátní projekt. Grand Chic! je fashion story, kde se v roli modelek ocitly zpěvačky ze sboru Elpida, kterým asistovali členové kapely Please The Trees.

Před hledáček Bet Orten se tak postavily dámy, jejichž věk se pohyboval mezi 58 a 75 lety. A nešlo o náhodný výběr – Elpida přišla v roce 2010 s kampaní za pozitivní vnímání seniorů Mluvme o stáří: Nech mou babičku na pokoji! a od té doby s Please The Trees spolupracuje.

Touto módní fotostory pak společně zakončili úspěšné léto, kdy vystoupili na největších českých hudebních festivalech. Skupina Please The Trees, které 10. října vychází nové album „A Forest Affair“, vydá se sborem Elpida i společné čtyřskladbové EP.

Nafotit starší dámy s rockery nás v redakci napadlo po poslechu rozhovoru Please The Trees a sboru Elpida v rádiu. „Líbil se nám ten kontrast energií – úžasné ženy s krásnými hlasy a bílými vlasy a vedle nich pěkní mladí kluci, co hrají rock’n’roll,“ vysvětluje editorka Kristina Kitti Nedvědová.

Sbor vznikl jako iniciativa kapely, která se chtěla dále angažovat v projektu Mluvme o stáří a pomoci změnit vnímání seniorů ve společnosti.

Oslovit Bet Orten bylo pro nás logickým krokem – ona sama se stará o vizuální image kapely už sedm let. Dokumentovala jejich loňskou cestu po USA, fotí jejich promo fotky. „Již jsem s Elpidou spolupracovala a fotila dámy s Please The Trees kvůli jejich turné.

V nápadu vytvořit s nimi i módní editorial jsem viděla možnost, jak ukázat, že i babičky jsou femme fatale, a že je v nich síla, která má nad mládím neobyčejnou převahu. Zároveň jsem tento fotografický soubor symbolicky věnovala své babičce, která zemřela krátce před touto realizací,” říká fotografka.

Samotné focení probíhalo v malebné krajině Zadní Třebáně. Členky sboru Elpida si maximálně užívaly péči vizážistky Terezy Matějičné a stylistky Kateřiny Papežové.

„Původně jsme měly obavy, zda se starší dámy budou chtít obléct do outfitů, které jsme jim připravily. Byly jsme příjemně překvapené, jak pozitivně reagovaly na módní trendy a chovaly se profesionálněji, než leckteré modelky,” říká šéfredaktorka Anna Nosková.

„Mám 40 let praxe s vystupováním před plnou třídou – učila jsem na druhém stupni základní školy, takže nakonec jsem ani zvláštní trému neměla, bylo to jako pohádka,“ popisuje svůj první zážitek z modelingu sboristka Vlasta Beranová, kterou stylistky oblékly do dlouhých růžových vintage šatů a červeného náhrdelníku Lanvin for H&M a fotografce Bet pózovala se zpěvákem Vaškem Havelkou.

„Vychovala jsem sama dvě děti a neměla jsem vždy lehký život a na tento krásný den, kdy o mě pečovali příjemní mladí lidé, nikdy nezapomenu a už mě ani nic takového asi nepotká,“ dodala.

Právě tato zkušenost nám ukázala, že i když žijeme ve stejné době jako naši prarodiče, pohybujeme se vlastně v jiném, paralelním světě. Mladí lidé, bez ohledu na svoje prostředky, berou jako samozřejmost, že si život užívají, starají se o sebe a nestydí se dobře vypadat.

Naopak senioři většinou péči o sebe sama zavrhují jako ztrátu peněz i času. Nadšení “modelek” nad jejich proměnami a radost všech ze společně stráveného času při focení nás inspirovaly k dlouhodobé spolupráci s Elpidou na projektech, které propojí módu a seniory.

Jako první chystáme na podzim společenský den s pracovním názvem “Proměň svoji babičku”. Vnuci a vnučky či synové a dcery budou moci doprovodit svoje příbuzné a zažít podobný den jako modelky sboru Elpida.

Fashionbook.cz vidí módu jako prostředek vyjádření pro všechny, napříč generacemi. Jako výraznou změnu oproti dobám minulým vnímáme možnost, že se každá žena může vkusně a dostupně obléct. Modelky Elpida jsou v editorialu Grand Chic! oblečeny převážně do značky H&M.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang