Moderní obývák

Kde jinde než v obýváku se můžeme pochlubit, že se v nás probudil moderní duch a ten se projevil v zařízení pokoje?

Usaďme hosty do luxusního křesla v naší zbrusu nových obývacím pokoji, nebo překvapme druhou polovičku romantickou večeří v novém líbivějším romantickém obýváku.

Jak to bylo kdysi

Živý příklad obýváku v minulosti najdeme v domě naší babičky nebo prababičky. Tam skoro vždy platilo pravdilo, čím více, tím lépe a krásnější. Zapomínalo se hlavně na to, že obývací pokoj má sloužit na relax, na setkání se známými a rodinou a na rozhovory.

Obývák se zbytečně přeplňoval předměty, které tam pouze překážely. Lidé nešetřili velkými skříněmi a vitrínami a neustále měli potřebu něco doplňovat. Masivní sedačka také nemohla chybět. Na fádnosti určitě přidala i bílá obývací stěna. Některé prvky se zachovávají i v dnešních domácnostech ovšem ve zcela jiném světle. 

Už se neklade důraz na co největší vyplnění prostoru, spíše začíná uvažovat nad praktickým a co nejmenším vyplněním obýváku. Do popředí se dostává jednoduchost a strohost, která však dýchá elegancí.

Jak je to dnes

Sedačky na subtilních nožkách je to pravé pro moderní obývák. Ty se prodávají v 2 nebo 3 kombinacích. Část obývacího pokoje vyhrazená k sezení se zvětšuje. Hitem dnešní doby je pestrost, i tak však mnoho lidí volí klasiku a to kožené černé nebo bílé sedací soupravy. Mění se i opěradlo sedačky, je podstatně menší a přednost se dává pohodlí.

V pozadí zůstávají i velké skříně, které dnes nahrazují závěsné skříňky nebo police. Obývací stěna je prakticky využita a my se nemusíme prodírat mezi skříněmi, které nám nedají dýchat. Také malé a nízké stolky jsou dnes in.

Aby obývák nedýchal chladem, měli bychom použít teplé barvy jako například oranžovou, jemnou žlutou a zelenou. Zakázané nejsou ani syté barvy (červená, fialová), které upřednostňují dobrodružnější typy.

Závěsům ještě tak docela neodzvonilo a kdo už se pro závěs rozhodne, měl by jeho barvu sladit se sedačkou, nebo barvu sedačky sladit s jednou stranou stěny. Moderní obýváky jakoby ztratily i trochu z útulnosti, proto pokud máme rádi teplo domova, tak si do moderního obýváku pořídíme tkaný kobereček a oživíme ho pěkným květem.

Vhodnou volbou pro moderní obývák mohou být francouzská okna či dveře. Zahrnutí francouzských oken a dveří do interiéru nabízí nejen estetické, ale i praktické výhody, které mohou vytvořit prostor, ve kterém se každý bude cítit dobře a pohodlně.

Další novinkou ve světě módy je obývák spojený s kuchyní. Vždyť můžeme vařit a zároveň sledovat televizi. A kdo by už nechtěl spojit příjemné s užitečným?

Pokud jde o nábytek určitě zvažte materiál dub San Remo! Nezapomeňte si svůj obývák vyzdobit – moderní dekorace na zeď jsou vám k dispozici. V případě, že byste potřebovali obývák rozdělit na více místností, dělicí stěna do obýváku je skvělou volbou. Potřebujete více soukromí či izolaci z venčí ve vašem obýváku? Pořiďte si římské rolety na míru.

Důležité je především to, abychom nepodléhali za každou cenu módním trendům, pokud se s ním neztotožňujeme. Je třeba hledat kompromisy. Určitě si ve výběru dnešních moderních obýváků každý přijde na své a najde mnoho krásnějších a praktičtějších prvků.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang