Kam na neobvyklou dovolenou?

neobvykla-dovolena

Ideální dovolenou si každý představuje trošku jinak. Pro někoho se jedná o týden strávený v přímořském letovisku, někdo zase preferuje dovolenou v horách. Někteří jsou nadšení z krás přírody, jiné cestovatele zase lákají velká města. Někdo raději procestuje rodnou zemi křížem krážem, celou řadu milovníků cestování však lákají neobvyklé destinace. Kam na vskutku netradiční dovolenou?

Destinace jako Itálie, Chorvatsko nebo patří mezi klasické, co se Evropy týče. Nabízí však nejrůznější adrenalinové zážitky jako jsou via ferrata. Asijské populární destinace zase zahrnují Bali a Thajsko. Cestovatelé vyráží i do Egypta a Maroka, což jsou oblíbené země Afriky. Co ale své cestovatelské dobrodružství okořenit a podívat se na méně známá teritoria? V nabídce je Ázerbájdžán, Turkmenistán, Moldavsko či Zambie.

Nejedná se o klasické turistické destinace, a proto sem mohou zavítat zejména cestovatelé, kteří si přejí mít danou zem jen pro sebe společně s jejich rodáky. Tyto ne až tak prozkoumané destinace skrývají mnoho krás a zajímavostí, které však teprve čekají na své odhalení. Co je k vidění v hlavním městě Ázerbájdžánu, co nabízí Turkmenistán a na co se těšit v Moldavsku?

Ázerbájdžán

Ázerbájdžán se nachází v jihozápadní Asii. Jeho hlavním městem je Baku, které je také kulturním střediskem země. Jedná se město, které mísí historické budovy s mrakodrapy a díky přílivu peněz z ropy také místem pro stavitelské experimenty. Kromě skvělého architektonického zážitku město nabízí i působivé restaurace a zajímavá muzea.

Při návštěvě snad každého hlavního města se vyplatí navštívit jeho nejstarší část. Staré město v Baku není výjimkou. K vidění je tu například Panenská věž, která pochází až z 12. století. Za zhlédnutí stojí i Širvanšáhův palác, palácový komplex z 15. století. Před palácem je navíc úžasné místo pro fotografování.

Další památkou, která návštěvníkům v Baku nesmí ujít, je mešita Bibi-Heybat, u které stojí za to i prohlídka jejího interiéru. Tato mešita je nyní oblíbeným místem poutníků z celé země, a to zejména neplodných žen. Legenda totiž praví, že neplodné ženy, které do mešity přišly pěšky, mohly do roka rodit. Další budovou, kterou stojí za to vidět, je centrum Hejdara Alijeva.

Jedná se o jednu z nejvýznamnějších moderních budov v celém městě. Plynulý vzhled křivek této budovy se jasně odlišuje od všeho, co je ve městě k vidění. Hlavní město Baku však není jediným zajímavým koutem této země. Kam ještě se vyplatí zavítat? Z Baku je možné uskutečnit jednodenní výlet do Gobustanu a navštívit bahenní sopky.

Další skvělou turistickou atrakcí, která se nachází nedaleko Baku, je Chrám věčného ohně Atešgah. Tento chrám kdysi vystavěli Uctívači ohně, kteří toto místo považovali za svaté. Hlavní zajímavostí je zde unikátní přírodní fenomén – oheň, který hoří přímo ze země.

Doporučení na závěr

Kdy je nejlepší období k navštívení této netradiční země s bohatou historií a neobvyklými zajímavostmi na každém kroku? Nejlepší doba pro návštěvu Ázerbájdžánu je jaro a podzim, kdy je možné vyhnout se extrémně parným létům a zimám pod nulou. Baku je kromě toho známé jako Město větru – silný vítr může přijít v každém ročním období, proto je dobré být připraven.

Před návštěvou země se také hodí zakoupit průvodce Ázerbájdžánu a Baku. Ten díky mapě usnadní nejen orientaci, ale také zjišťování informací týkajících se cen, dopravy, bezpečnosti apod. Přestože je tato země považována za relativně bezpečnou, vždy je lepší cestovat s někým dalším a být obezřetný.

Turkmenistán

Turkmenistán, jehož hlavním městem je Ašchabad, leží ve střední Asii. Značnou plochu území zabírá Karakumská poušť a v mnoho oblastí okupují naleziště ropy a zemního plynu. Je také dobré vědět, že před vycestováním do této země je nutné vyřídit si vízum. Co je v této netypické destinaci k vidění a jaká místa stojí za to navštívit?

Hlavnímu městu Ašchabad se často přezdívá mramorové město, a to z toho důvodu, že se v něm nachází luxusní mramorové paláce a mramorové čtvrti. K návštěvě vybízí Turkmenské muzeum koberců, které skýtá největší sbírku koberců na světě. Toto muzeum má také důležitou funkci – než si cestovatel odveze turkmenský koberec, musí mu zde být dáno úřední povolení.

Jedním z největších turistických lákadel této země je Brána do pekla – fascinující úkaz ležící uprostřed pouště Karakum. Jedná se o kráter, ve kterém již od roku 1971 hoří unikající zemní plyn. Dalším místem, které stojí za návštěvu, je mešita Gypjak, největší mešita střední Asie, která se nachází pár kilometrů od hlavního města.

Cestovatelé, kteří rádi uniknou do přírody, mohou zavítat na pohoří Kopet Dag na jižních hranicích s Íránem, které nabízí příležitosti pro trekování. Na úpatí hor je možné najít podzemní sirovodíkové jezero Baharden. Nemělo by se v něm však trávit více než 15 minut.

Za zmínku stojí také kaňon Yangykala, který mnohým může připomínat slavný Grand Canyon. Patří k největším přírodním pozoruhodnostem v Turkmenistánu. Nejlepší doba pro návštěvu této země je opět na jaře a na podzim. Zimní měsíce mohou být extrémně chladné a léto je naopak extrémně horké, zejména v pouštních oblastech.

Problémy Turkmenistánu

Před návštěvou této země je dobré vyhledat si informace o lidských právech této země. V zemi neexistuje svoboda náboženství ani svoboda slova – Turkmenistán je považován za jednu z deseti nejcenzurovanějších zemí. Jakýkoli odpor vůči vládě je považován za zradu a trestá se doživotním vězením.

Bývalý prezident Saparmurat Nijazov zakázal hraní videoher, poslouchání autorádia, představení opery i baletu a kouření na veřejnosti. A to je jen krátký výčet jeho zákazů. Dalším problémem je skutečnost, že Turkmenistán zakázal slovo koronavirus. Vláda navíc výskyt onemocnění v zemi zcela popírá – od začátku globální pandemie země nenahlásila ani jeden případ.

Moldavsko

Moldavsko nebo Moldávie? Přestože Moldavsko bývá často označováno jako Moldávie, tento název je poněkud nepřesný. Moldávie totiž označuje historické území mezi Karpaty a Dněstrem, které je dnes součástí Moldavska, Rumunska a Ukrajiny. Země je třetí nejméně navštěvovanou v Evropě, cestovatelé tak budou mít šanci prohlédnout si místa nezatížená turisty.

Moldavsko je východoevropská země, jejíž hlavním městem je Kišiněv. Střed města leží v okolí Třídy Štěpána Velikého, která je také nerušnějším bodem města. Dle mnohých navštěvovatelů této země je Kišiněv poměrně nudným městem, k jehož prozkoumání bohatě stačí jeden den. Možná tedy stojí za to podívat se o krok dál.

Nedaleko tohoto města se nachází Cricova, označované také jako ráj vinařů. Městečko je známé svými vinnými sklepy ve vápencových jeskyní, v nichž je uloženo asi 1,3 milionu lahví vína. Pro různé slavnosti vína a vinobraní je za nejlepší období pro návštěvu Moldavska je považován říjen. A jaká vína stojí za to? Mezi nejžádanější patří Kagor, který je však původně z Francie.

Mezi nejznámější památky této země jistě patří Orheiul Vechi. Jedná se o klášter, který byl ve 13. století vytesán do skály. Mezi další známé kláštery patří ortodoxní skalní klášter Tipova. Tuto památku si cestovatelé budou muset zasloužit nelehkým výšlapem, výsledek však bude stát za to. K výšlapu je nejjednodušší dostat se autem.

Kdo touží po přírod, může navštívit přírodní rezervaci Codru. Jedná se o velmi známou a také nejstarší rezervaci v zemi. K výletu po rezervaci není třeba průvodce – cestovatelé sami mohou prozkoumat všechna zákoutí, rokle, jezera a rozsáhlé lesy.

Zambie

Navzdory vysoké míře chudoby a přílišné závislosti na cenách mědi, které zajišťují přísun peněz do státní pokladny, se Zambie vyrovnala s otřesy postkoloniální Afriky lépe než většina jejích blízkých sousedů. Není to země převratů a protipřevratů, ale spíše demokracie a kapitálových investic.

Je to místo, kde se vedle sebe nacházejí velké inženýrské počiny (stačí se podívat na přehradu Kariba) a přírodní divy světa: klikatící se řeka Zambezi, tryskající Viktoriiny vodopády.

Města jako Lusaka hýří rozvojem, zatímco stará městečka Copperbeltu stále těží rudu ze svých prašných kopců. A zároveň je tu divoká stránka Zambie. Antilopy poskakují a prohánějí se v lesích na jihu, zatímco se sloni vyhýbají leopardům na březích jezera Tanganika.

To je ještě není zdaleka všechno, takže v Zambii si každý přijde na své a neměl by dovolené v této netypické zemi litovat.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang