Výlety v okolí Prahy – vlakem, pěší i s dětmi

Praha je se svou bohatou historií, úchvatnou architekturou a živou kulturou městem, které uchvacuje návštěvníky z celého světa. Za ikonickými památkami hlavního města se skrývá pokladnice cílů, které čekají na objevení. Ať už jde o nenáročné procházky, vyhlídkové jízdy vlakem nebo dobrodružství pro rodiny s dětmi, okolí Prahy nabízí pestrou škálu zážitků.

Jaké jsou zajímavé výlety v okolí Prahy? Kam na výlety vlakem v okolí Prahy a kam na pěší nebo výlet s dětmi v okolí Prahy?

Kam na výlet v okolí Prahy

Vydat se na výlet do okolí Prahy může být obohacující zážitek. Okolí Prahy je bohaté na různorodou krajinu, včetně lesů, říčních údolí, a malebných jezer. Kam s dětmi v okolí Prahy? Na výletech vlakem v okolí Prahy je možné objevovat hradní zříceniny, historické vesnice a památníky, nicméně také klidná a odlehčená místa, která poskytují prostor pro relaxaci a únik od městského shonu.

Pěší výlety jsou skvělým způsobem, jak si udržet fyzickou kondici a třeba i spálit tuky. Mnoho vyhlídek v okolí Prahy nabízí impozantní panoramatické výhledy na město, okolní krajinu a historická místa.

Český kras

Český Kras, ležící v těsné blízkosti Prahy, je jako pohádkový kraj, kde se snoubí malebná příroda s historií a kulturou. Tato oblast plná vápencových skal a zelených lesů láká návštěvníky svým neopakovatelným kouzlem. 

Prvním krokem na pěším výletě po okolí Prahy by měl být hrad Karlštejn. Jedná se o středověký hrad postavený Karlem IV. na začátku 14. století, který přivádí návštěvníky do doby středověku, plného rytířů, králů a tajemných příběhů. Okouzlí nejen historickou atmosférou, ale také pohledy na okolní krajinu.

Návštěvníci se mohou procházet síněmi plnými historie a vystoupat na hradby, odkud se jim naskytne úchvatný pohled na okolní lesy. Karlštejn byl původně navržen jako místo pro uložení korunovačních klenotů a dalších cenností Svaté říše římské. Dnes mohou návštěvníci obdivovat repliky korunovačních klenotů a královských pokladů.

Pro milovníky podzemního dobrodružství jsou nezbytnou zastávkou Koněpruské jeskyně. Při prohlídce se výletníci ponoří do tajuplného podzemního světa s krápníkovými útvary a podivuhodnými skalními formacemi. Průvodci zde vtáhnou do příběhů o historii jeskyní a geologii regionu.

Svatý Jan pod Skalou, obklopený zelenými lesy, je poutní místo s historickým kostelem. Jeho kořeny sahají až do středověku. Dominantou je kostel svatého Jana Křtitele, vybudovaný ve skalní stěně. Vytváří tak neskutečně malebný obraz.

Příběh traduje, že právě zde svatý Jan vyhnal ďábla, což dodává místu poutní atmosféru dodnes. Místo je příjemným místem k odpočinku a klidné procházce. Svatý Jan pod Skalou je známý také díky léčivým pramenům, které vyvěrají v okolí. Lidé věří v jejich zázračné vlastnosti, a tak si z nich často berou vodu domů.

Zajímavým výletem v okolí Prahy je i hrad Karlštejn. Byl původně navržen jako místo pro uložení korunovačních klenotů a dalších cenností Svaté říše římské.

Kutná Hora

Cesta do Kutné Hory je ideálním výletem vlakem v okolí Prahy. Město je památkou zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO, je proslulé svou středověkou architekturou. Kutná Hora byla známá svými stříbrnými doly, což vedlo k bohatství a prosperitě města. Historické centrum města s ulicemi plnými středověkých domů a památek nabízí pohled do minulosti.

Návštěvníci si mohou prohlédnout např. kostnici pod kostelem Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory. Toto poutavé místo hostí výrazně umělecké a zároveň poněkud morbidní expozice. Nejslavnější jsou kostěné věže, z nichž jedna je vytvořena z lidských kostí. Tisíce kostí vytváří unikátní a podmanivou atmosféru. Připomínají krátkost lidského života a nesmrtelnost umění.

Jinou perlu v koruně Kutné Hory tvoří Chrám svaté Barbory, který svou impozantní siluetou dominuje městskému panoramatu. Tato gotická katedrála byla postavena v 14. století a pojmenována po patronce horníků, svaté Barboře. Její detailně zdobená fasáda a výjimečné interiéry odrážejí bohatství, které Kutná Hora zažívala v dobách středověké těžby stříbra.

Sedlecký klášter z roku 1142 na okraji Kutné Hory býval jedním z nejstarších cisterciáckých opatství v českém království.

Kokořínsko

Krásným výlet vlakem v okolí Prahy je také oblast Kokořínsko, známá svými pískovcovými útvary a historickými památkami. Vydat se na túru Kokořínským údolím, navštívit zříceninu hradu Kokořín a stát se svědky jedinečné krásy této chráněné krajiny je ideální způsob, jak strávit zajímavý den výletem v okolí Prahy. Pro milovníky přírody jsou zde výborné příležitosti pro turistiku a cyklistiku.

Kokořínsko je s bohatou historií a kouzelnými scenériemi místem, kde se dobrodružství snoubí s klidem přírody a přináší tak dokonalý únik z každodenního shonu.

Za výlet vlakem v okolí Prahy určitě stojí Kokořínsko, které je oblíbenou filmovou oblastí. Jednou z pohádek natočených na hradě Kokořín je Princezna se zlatou hvězdou.

Kam na výlet v Praze a okolí

Po snídani v Praze v některé z nejlepších kaváren se mohou návštěvníci vydat na výlet rovnou do centra hlavního města.

Pražský Hrad, nesmírně půvabný a impozantní, je jistě první zastávkou na seznamu zajímavých výletů v Praze. Svým umístěním na kopci nad řekou Vltavou nabízí tento historický komplex nádherný výhled na město. Každý roh tohoto monumentu zdobí bohatá historie, ať už v podobě Starého královského paláce, Zlaté uličky nebo Daliborky, kde se vyprávějí příběhy o dobrodružství a romantice.

Pro ty, kteří milují výhledy, nemůže chybět výlet na Petřínskou rozhlednu. Poskytuje panoramatický pohled na Prahu z výšky 63 metrů. Výstup na rozhlednu může být dobrodružným zážitkem. Lze se k ní dostat lanovkou nebo příjemnou procházkou krásnými zahradami a nakonec si užít šálek kávy v jedné z nejlepších kaváren v Praze.

Vyšehrad, historický a tajemný hrad ležící na břehu Vltavy, je dalším fascinujícím místem na seznamu zajímavých výletů v Praze. Tento pevnostní komplex je spojený s mnoha legendami a nabízí klidné procházky ve stínu staletých stromů. V bazilice sv. Petra a Pavla a Vyšehradském hřbitově odpočívají významné osobnosti českých dějin kultury.

Jedním z přírodních útočišť uprostřed města je Divoká Šárka. Jedná se o rozsáhlý přírodní park – oázu klidu a zeleně, která nabízí únik od ruchu městského života. Divoká Šárka je protkaná úzkými stezkami skrz malebné údolí s umělou nádrží Džbán. Je ideálním místem pro piknik nebo odpočinkovou pauzu s pohledem na zasněžené vrcholky stromů v zimním období.

Dalším zajímavým tipem by mohl být výlet parníkem po Vltavě, nejdelší řece ČR.

Výlety s dětmi v okolí Prahy

Pro rodiny s dětmi nabízí okolí Prahy pestré možnosti pro zábavné a vzrušující výlety. Od historie, přírody po vědu a dobrodružství.

Zámek Průhonice a jeho okolní park se nacházejí pouze kousek od Prahy a představují ideální místo pro rodinný výlet s dětmi v okolí Prahy plný dobrodružství a objevování. Zahrady kolem zámku jsou jako pohádková oáza, kde se krásné rostliny a květiny míchají s romantickými alejemi. Pro rodiny s dětmi znamená tento rozsáhlý park nekonečný prostor pro hravost, pikniky a procházky.

Děti se mohou probíjet kolem kouzelných jezírek, sledovat pestrobarevné ryby a vychutnávat si čerstvý vzduch v objetí přírody. Přírodní divadlo v parku je pravidelným místem pro koncerty, divadelní představení a další kulturní akce, které mohou rodiny užít pod širým nebem.

Farmapark Soběhrdy

Rodinná farma názvem Farmapark Soběhrdy se stala oblíbeným místem pro výlety s dětmi v okolí Prahy. Mohou zde vidět domácí zvířata – krávy, kozy, prasata, slepice a mnoho dalších. Farmapark klade důraz na interaktivní setkání, a proto je možné mazlit se s některými zvířaty a dokonce se účastnit krmení.

Pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o životě na farmě, nabízí Farmapark Soběhrdy programy jako „Farmář na den“. Děti se mohou převléknout za malé farmáře, učit se o péči o zvířata, a dokonce si vyzkoušet dojení krav. Děti rozhodně na farmě zažijí spoustu dobrodružství!

Park Mirakulum

Park Mirakulum u Nymburka je jako rozlehlé hřiště pro děti i dospělé. Různorodé herní prvky a interaktivní zóny umožňují dětem kreativní projev a volnou hru. Jedním z hlavních taháků Parku Mirakulum jsou interaktivní prvky, které zapojují děti do aktivního učení.

Nejde o klasické hřiště, ale spíše o fascinující svět, kde se věda, matematika a umění setkávají s hravostí. Labyrinty, houpačky, a stavby tvořící iluze nabízejí nekonečné možnosti pro kreativní myšlení a objevování.

Na výlet s dětmi v okolí Prahy je možné vyrazit na spoustu krásných míst. Třeba ve Farmaparku Soběhrdy se mohou děti účastnit i krmení zvířat.

Výlety v Praze a okolí

Vyrazit na výlety v Praze a okolí může být skvělým způsobem, jak prožít nezapomenutelný čas a obohatit své zážitky. Procházka po historickém centru hlavního města může přinést setkání s impozantními památkami, uměleckou scénou a zajímavými muzei.

Přestože je Praha celkem velkým městem, okolní krajina nabízí malebné scenérie, zelené parky a řeky. Procházky kolem Vltavy nebo výlety do přírodních rezervací jako Český Kras mohou být osvěžujícím únikem do přírody. Ať už se jedná o výlet autem, vlakem, nejkrásnější hrady a zámky v ČR, v okolí Prahy je spoustu míst, které stojí za to objevovat.

Pro rodiny s dětmi je Praha ideálním místem pro výlety. Dětská hřiště, zoo, nebo třeba Království železnic nabízí zábavu pro všechny věkové skupiny.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang