Ferrata v ČR – Vír, Bechyně, Děčín, Hluboká a další

Ferrata je skvělý koníček, který dokonale vyplňuje mezeru mezi technickou turistikou a horolezectvím. Je vzrušující, skličující a nesmírně obohacující a s každou další příčkou rozproudí člověku krev v žilách. Tento článek přináší řadu tras pro začátečníky i experty. Vzhledem k tomu, že se neustále objevují další a další trasy a bezpečnostní standardy jsou vyšší než kdykoli předtím, nikdy nebyla lepší doba na to se navléknout do sedacího úvazku a vydat se na cestu. Co je to ferrata?

To, co bylo kdysi nutností pro získání strategické vojenské výhody, se nyní stalo zábavou pro ty, kteří chtějí vidět svět z vyhlídek, které mají rádi jen ptáci! Existuje dlouhá historie vojenských aplikací, které se staly koníčkem pro širokou veřejnost – jízda v terénu, parašutismus, střelba na terč atd. A Via Ferrata je jedním z takových sportů. 

Co je to ferrata?

Via Ferrata je staletí starý způsob překonávání zdánlivě neschůdného terénu a v doslovném překladu znamená „železná cesta“ nebo „železná stezka“. Byla vynalezena za první světové války jako způsob přesunu vojsk přes hory ke strategickým pevnostem a do skalních srázů byly zabodnuty železné příčky, kterými někdy procházely kabely, na něž se horolezec připínal, aby zabránil pádu. 

To pomohlo vytvořit síť stupňů, které umožňovaly pohyb po skalních stěnách, po hřebenech s ostřím nože nebo v terénu, kterým by jinak nebylo možné projít.

Díky rostoucí komunitě jsou dnes trasy protkány celým světem, ale díky bohaté historii a dědictví, kterému se těší v jižní Evropě, zde stále existuje nejrozmanitější soubor tras a je považován za středobod vesmíru tohoto zajímavého a často smrtelně nebezpečného sportu. A jaké jsou ferraty v ČR?

Ferrata Vír 

Na základě podpory města Bystřice nad Pernštejnem a Vír vznikly 2 via ferraty. Jednou z nich je ferrata Ledová stěna a druhou je Jezerní stěna. O několik let později přibyla další, a tou je Horní vyhlídka. Všechny jsou v obtížnosti B-C

Je velmi oblíbená rodinami po celých Čechách, jelikož se jedná více o vyhlídkový zážitek než o zážitek horolezecký. Lezení je na vlastní nebezpečí a pro vstup je třeba využít ferratový set a helmu. To vše je možné si zapůjčit v půjčovně nedaleko. Po ruce se vyplatí mít i malou kudličku

Via ferrata Ledová stěna začíná kamennými schody. Po celou dobu lezení mají lezci lano po levé ruce. Zanedlouho dolezou až k lanovému mostu, který je dlouhý 5 metrů. Na dalším bodě, kterým je vyhlídka, je lano přerušeno, a tak musí být všichni velmi obezřetní. 

Horní vyhlídka ferraty Vír je nejkratší.  Na druhou stranu vyžaduje značné dovednosti od lezců. Je jedinou z vyhlídek, kde je krásný a přímý pohled na vodu v přehradě. Poslední ferratou Víru je Jezerní stěna s dechberoucím výhledem na vodní hráz.

Ferrata Bechyně

Ferrata Bechyně byla první v České republice, která měla na své zajištěné cvičné cestě lanový mostek. Byť je to něco, čím se ferrata Bechyně může chlubit, má svou nevýhodou, je neprůchozí. To značně zvyšuje její úroveň obtížnosti. 

Stěna ferraty Bechyně je orientována na západ a ke zdolání je třeba si vyhradit 1,5 hodiny. Celá trasa obsahuje jen málo odpočinkových míst. Na některých místech je nutné viset jen za jednu ruku. 

Velký adrenalin nastává v momentě, kdy se nadšenec do ferrat dostane po slezení krátkého žebříku k vodě. Ferrata vede ve vodorovném traverzu, a to jen pár metrů nad vodou. Po zdolání následuje neméně náročná skála a rohový pilíř. Odpočinek je možné si užít až u lanového mostku. 

Ferrata Bechyně není zkrátka pro fyzicky nezdatné. Místy je třeba přesně vědět, kam dát nohy a mít sílu v rukách, které poznají své limity. 

Ferrata Děčín

Via ferrata Děčín je unikátní. Jedná se jednu z mála, která je v samém srdci centra města, kterým je Děčín. Nyní čítá celkem 16 tras, které jsou vhodné i pro děti. Každá z nich pochopitelně nese svůj název a obtížnost. Nejobtížnější je písmeno D

Via ferrata Děčín je na Pastýřské stěně. Průměrná doba ke zdolání stezek je 2 hodiny. Nezkušení horolezci zde mohou poprosit některého z instruktorů, kteří rádi nabídnou své služby na jednoduché trase A

Ferraty v ČR bývají také nebezpečné. Před vstupem je nutné mít ferratový set a helmu.

Ferrata jižní Čechy – Ferrata Hluboká 

Via ferrata Hluboká se nachází v malebné oblasti Hluboká nad Vltavou. Z ferraty Hluboká je vidět na řeku Vltavu. Ferrata Hluboká má obtížnost B, a tak je třeba speciálního úvazku s jistícími karabinami. 

Na 150metrovém úseku ferraty Hluboká je náročnější úsek ve výšce 8 metrů. Trasa B se tak proměňuje na C a dá zabrat i kdejakým sportovcům. Mimo to se pak horolezci mohou vydat na zámek Hluboká nad Vltavou nebo projít se po krásném městě. 

Ferrata Tábor – ferrata jižní Čechy

Další ferratou v jižních Čechách je via ferrata v Táboře vhodná pro začátečníky, a to díky své krátké vzdálenosti. Vysoká je 30 metrů v obtížnosti B. Jedná se tedy o cvičnou cestu, na jejímž vrcholu je nutné slézt stejnou cestou opět dolu. 

Údolí řeky Lužnice má své kouzlo. V oblasti lomové stěny byla vytvořena linie lezecké cesty, za kterou stojí horolezci z Tábora. Po cestě na samý vrchol je několik jistících stanovišť. Lano je po celou dobu uchycena celkově na 30 kotvách. 

Ferrata Slánská hora 

Ferrata Slaný Slánská hora je jednou z via ferrat, která je složená z více cest. Tvoří ji celkem 7 cest a 2 mosty. V České republice nemá obdoby, a to díky čedičovému podkladu. Ferrata Slánská hora má náročnost od B až po E, takže jsou vítáni všichni začátečníci i sportovci. 

Via ferrata Slaný má 3 části. První z nich je přes 2 lanové mosty. Další je po levé nebo pravé straně, které jsou techničtější než předešlá část. Finální část je nejtěžší, jelikož se jedná o komín na vrchol skály

Ferrata Slánská hora se nachází navíc na území přírodní památky, a tak se návštěvníci musí chovat podle návštěvního řádu a nesmí se pohybovat mimo vyznačené trasy. 

Ferrata ve světě 

Vzhledem k tomu, že po celém světě existuje více než 3 000 ferrat, je překvapivé, že tolik lidí tento termín ještě neslyšelo! Pro ty, kteří to možná neznají, via ferrata znamená latinsky „železná cesta“.

Dnes jsou via ferraty velmi oblíbenou dobrodružnou možností, jak se dostat k dechberoucím horským výhledům. 

Itálie 

V oblasti Dolomit se nachází více než 200 via ferrat a ještě více jich je po celé Itálii, přičemž nejdelší z nich měří téměř 12 kilimetrů. Pokud má člověk čas, některé z těchto ferrat nabízejí „rifugios“ neboli horské chaty, kde je možné přenocovat. 

Mnohé z via ferrat v Dolomitech nabízejí výhledy na zákopy a tunely, které se používaly během první světové války, což je možná jedna z nejpraktičtějších lekcí historie, kterou se doporučuje zažít na vlastní kůži! 

Francie 

Další oblíbenou destinací ferraty je Francie, kde se nachází více než 200 tras po celé zemi. Jednou z nejvšestrannějších je Les Bettières v Peisey-Nancroix, která nabízí 3 různé úseky s rostoucí obtížností. Tato konkrétní trasa nabízí něco pro každého dobrodruha v rodině. 

Švýcarsko 

Jedna z nejzajímavějších via ferrat se nachází ve Švýcarsku. Během téměř 1,5kilometrové trati budou zájemci projíždět podél útesu, po laně a visutém mostě a na zipline přes rokli, kde pod nohami teče jen hučící řeka. Mürren Via Ferrata není pro slabé povahy, je středně obtížná, ale je výzvou pro všechny milovníky adrenalinu, kteří se na ni odváží. 

Španělsko 

Ve Španělsku sice není tolik via ferrat jako v Alpách a Dolomitech, ale i tak jich je téměř 300 po celém území. Rekreační ferraty se ve Španělsku objevily až v 90. letech 20. století, nyní se na Kanárských ostrovech nachází jedna z nejtěžších via ferrat na světě, Ferrata Extraplomix

Jednou z nejhezčích věcí na španělských ferratách je, že jsou díky mírnému počasí téměř všechny přístupné po celý rok

Spojené státy 

Via ferraty se stávají fenoménem v celé Severní Americe. Nejvyšší ferratu v Severní Americe je možné navštívit přímo v Arapahoe Basin. Pokud člověk hledá horské dobrodružství blíže Denveru, může zvážit via ferratu Mount Evans, která se nachází v příhodném místě. Naskytne se krásný výhled na historické město Idaho Springs a potok Chicago Creek a při dobrodružství na via ferratě je možné si užít i jízdu na ziplinu. 

Mnoho výletů na ferratách lze najít v balíčku s dalšími dobrodružstvími, jako je rafting na divoké vodě.

Je důležité poznamenat, že mnoho světových via ferrat nevyžaduje průvodce, protože jsou zřízeny jako turistické stezky ve Spojených státech. Průvodce je možné si najmout a doporučuje se to těm, kteří nejsou zkušenými horolezci.

Po celém světě je více jak 3 000 via ferrat. Za poslední roky jejich obliba výrazně stoupla.

Mnohé ferraty ve Spojených státech vyžadují průvodce, ale některé se posouvají směrem k tomu, aby byly přístupné i připravené veřejnosti. Via ferraty jsou skvělým způsobem, jak se seznámit s horolezectvím, protože jde o velmi podobné aktivity. Na ferratách postavených pro všechny věkové kategorie jsou obvykle po cestě žebříky, mosty nebo lana, která při lezení pomáhají. 

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang