Můj mnich mi rozumí aneb trochu jiná kosmetická recenze

Bio trend je všude kolem. Týká se dneska skoro všeho, i kosmetiky. Příroda, kvalita netestovaná na zvířatech… Leckdy je lepší investovat do trendy bio krému, než do toho stejně drahého (ne-li předraženého) značkového. Ale existuje i jiná alternativa kvalitní kosmetiky než ono trendy bio? V Italii ano: trapistické produkty.

Možná to sice nezní dostatečně trendy, ale možná je to ta správná cesta návratu ke přírodě a tradicím. A také obrat zpět k hodnotám, jako je prostá lidská práce, za kterou má cenu si připlatit.

Trapisti jsou mniši. Zní to odborně? Omyl. Trapisti, nebo také mniši z řádu cisterciánů, jsou od svého založení známí svým asketickým životem. Ten se vyznačuje heslem ora et laboramodli se a pracuj. V tomto duchu vedou svůj duchovní i materiální život v klášteře.

Jak tohle souvisí s kosmetikou? Trapisti jsou pilní a pracují nejen pro svoji obživu, ale i pro lidi. V cizině (hlavně ve Francii a Itálii) jsou trapistické produkty k dostání úplně běžně a jsou zapsány v širším povědomí obyvatelstva. Je to tak i proto, že v oněch zemích má trapistický řád staleté zázemí.

Ona staletost je klíčem k jejich přírodním kosmetickým produktům. Kdo jiný než mniši může mít prastaré recepty na přírodní mastičky, hojivé balzámy či vonné oleje? To právě oni, ačkoliv se to teď zdá paradoxní, uchovávali ve svých klášterech recepty na nejrůznější tělesné balzámy.

A to je přesně ono! Na chvíli se vykašlat na ty nejrůznější trendové nálepky, stylový design, horentní sumy ale naopak se vrátit se k tomu, co dělalo dobře už pleti našich praprapředků. Všechny ty domácí DIY zábaly, tinktury a další recepty podle babiček jsou sice fajn, avšak pokud člověk není zrovna mladý chemik a nemá doma sterilní laborku, jen tak se dobrého výsledku nedočká.

Váš mnich ale ví, jak na to! Italští a francouzští trapisté jsou proslulí svými krémy na bázi přírodních extraktů jako je měsíček, propolis, mateří kašička…Krom toho, každý klášter má nějakou specialitku vybroušenou staletími. Ať už je to levadulová kolínská (nejen pro kluky!) nebo bylinková směs na oteklé nohy.

Osvědčeným zázrakem je například bio měsíčkový krém od mnichů na vysušenou pleť, se kterou si běžný krém nedokáže poradit. Voní po měsíčku, tedy nikoliv po protivné chemické parfemaci běžných krémů, a plní svou hydratační a ochrannou funkci.

Měsíček je již několik staletí považován za nejlepšího přítele pleti. Jeho ceny se pohybují v rozmezí 9 až 25 eur za krém, což se dá unést. I ostatní produkty mají dobrý poměr kvalita-cena.

Kromě kosmetiky cisterciáni produkují a prodávají vlastní bio víno, olej, čokoládu, likéry… V českém klášteře Nový dvůr se vyrábí také tradiční trapistická hořčice. Návrat k tradicím je to nejlepší bio, a to i bez zbytečných trendových nálepek.

Trapistické produkty lze zakoupit na těchto webových stránkách:

http://www.emonasteri.it

http://www.inbadia.com

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang