Íránský street style: Konečně větší svoboda?

Podle street stylového blogu Teheran Times už náboženská policie nebude pokutovat ani zatýkat ženy, které se neoblékly v souladu s předpisy. Policie místo trestů bude s dotyčnými besedovat o tom, jak důležité je dodržovat dress-code, který přikazuje islám. Toto rozhodnutí se ale týká jen Teheránu.

Zákon o zahalování se platí v Íránu od roku 1979. V minulosti byly ženy, které si nezakryly vlasy a tělo volným oblečením, pokutovány a zadržovány.

Íránky jsou ale známé tím, že milují make-up, módu a plastické operace. Liberálně smýšlející mladé ženy vyrážely do města s šátkem napůl hlavy, v těsných barevných kabátcích, s výrazně nalíčeným obličejem i manikúrou. Také muži se mohou dostat do hledáčku takzvané morální policie, ale pouze v případě, že by šli do půl těla nazí či v šortkách.

Íránské ženy se proti striktním nařízením bouří, naposledy se to stalo v roce 2014, kdy se v zemi zformulovalo hnutí podporující právo nenosit hidžáb. Móda je pro řadu ze zdejších žen možnost, jak se kreativně vyjádřit.

Během posledních pěti let prošla íránská společnost velkou změnou, a to, co se zde nosí, je často podobné tomu, co zrovna baví Evropanky nebo Američanky. Oversized džínová saka v doprovodu s úzkými kalhotami s dírami na kolenou a vojenskými botami, je už docela běžný outfit.

Za blogem Teheran Times, který publikuje ty nejzajímavější looky, stojí Araz Fazaeli, který sice žije v Paříži, ale v Teheránu vyrostl a svůj online projekt řídí na dálku.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang