Beautiful Boy: Film, u kterého budou plakat rodiče i děti

beautiful-boy

Osmnáctiletý Nic má na první pohled vše – skvělou rodinu, krásu, talent a přijetí na univerzitu v kapse. Přesto je v jeho životě trhlina, kterou vyplňuje drogami. Kde se vzala, a jak může David pomoci svému milovanému synovi ve chvílích, kdy se ocitá nad propastí?

Emotivní snímek o síle závislosti a ještě větší síle lásky byl natočený podle skutečného příběhu Nica a Davida Sheffových, kteří své zážitky zachytili každý ze svého úhlu pohledu ve dvojici knih. Zaručený způsob, jak zabavit děti i rodinu.

V roce 2005 vydal spisovatel David Sheff v deníku The New York Times článek s názvem „My Addicted Son.“ Popisuje v něm snahu pomoci svému závislému synovi, ale také zničující dopady, které Nicovo chování má na celou rodinu.

Článek získal obrovský ohlas a stal se základem pro knihu Beautiful Boy, kterou David Sheff vydal o tři roky později. Ve stejnou dobu publikoval své memoáry i jeho syn Nic. V knize s názvem Tweak z první ruky vypráví své zážitky ze svého boje s drogami.

Dvojice knih tak skládá mnohovrstevnatý portrét rodiny v krizi a velmi autentický a upřímný pohled na drogovou závislost.

„Je to zničující – kousavý, bezprostřední a živý portrét. Větu po větě, okamžik po okamžiku velmi originálním způsobem popisuje, čím Nic prochází a jaké to je zápolit se závislostí na drogách,“ říká představitel Nica Timothée Chalamet o knize Tweak, která se pro něj při natáčení dle jeho slov stala doslova „biblí“.

Režie snímku Beautiful Boy se ujal vlámský režisér a scénárista Felix van Groeningen. Ten v mezinárodním měřítku prorazil v roce 2014 s hudebním dramatem Přerušený kruh, které získalo nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film. V roce 2016 byl Groeningen za svůj další snímek Belgica oceněný na festivalu Sundance cenou za režii.

„Už v minulosti jsem uvažoval, že bych udělal anglicky mluvený film, ale žádné téma ke mně nepromlouvalo tak jako příběh Sheffových. Rodinná dynamika, iluze kontroly, plynutí času – to všechno jsou témata, která mě přitahovala už v mých předešlých filmech,“ říká Groeningen.

Před samotným natáčením Groeningen s Davidem a Nicem Sheffem strávil mnoho času a spřátelil se s nimi. „S naprostou upřímností mi vyprávěli o všem, čím si prošli, o svých nejhlubších straších i pocitech hanby. Vidět, jak žijí a jak jsou si blízcí, byla opravdu úžasná zkušenost“, dodává Groeningen.

Kvalitní filmy je dnes možné sledovat nezávisle na televizním vysílání. Skrze streamovací platformy, jako je Netflix, HBO Max nebo předplatné Disney Plus. Je však i možnost si pustit film zdarma.

foto: Aerofilms

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang