Beautiful Boy: Film, u kterého budou plakat rodiče i děti

beautiful-boy

Osmnáctiletý Nic má na první pohled vše – skvělou rodinu, krásu, talent a přijetí na univerzitu v kapse. Přesto je v jeho životě trhlina, kterou vyplňuje drogami. Kde se vzala, a jak může David pomoci svému milovanému synovi ve chvílích, kdy se ocitá nad propastí?

Emotivní snímek o síle závislosti a ještě větší síle lásky byl natočený podle skutečného příběhu Nica a Davida Sheffových, kteří své zážitky zachytili každý ze svého úhlu pohledu ve dvojici knih. Zaručený způsob, jak zabavit děti i rodinu.

V roce 2005 vydal spisovatel David Sheff v deníku The New York Times článek s názvem „My Addicted Son.“ Popisuje v něm snahu pomoci svému závislému synovi, ale také zničující dopady, které Nicovo chování má na celou rodinu.

Článek získal obrovský ohlas a stal se základem pro knihu Beautiful Boy, kterou David Sheff vydal o tři roky později. Ve stejnou dobu publikoval své memoáry i jeho syn Nic. V knize s názvem Tweak z první ruky vypráví své zážitky ze svého boje s drogami.

Dvojice knih tak skládá mnohovrstevnatý portrét rodiny v krizi a velmi autentický a upřímný pohled na drogovou závislost.

„Je to zničující – kousavý, bezprostřední a živý portrét. Větu po větě, okamžik po okamžiku velmi originálním způsobem popisuje, čím Nic prochází a jaké to je zápolit se závislostí na drogách,“ říká představitel Nica Timothée Chalamet o knize Tweak, která se pro něj při natáčení dle jeho slov stala doslova „biblí“.

Režie snímku Beautiful Boy se ujal vlámský režisér a scénárista Felix van Groeningen. Ten v mezinárodním měřítku prorazil v roce 2014 s hudebním dramatem Přerušený kruh, které získalo nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film. V roce 2016 byl Groeningen za svůj další snímek Belgica oceněný na festivalu Sundance cenou za režii.

„Už v minulosti jsem uvažoval, že bych udělal anglicky mluvený film, ale žádné téma ke mně nepromlouvalo tak jako příběh Sheffových. Rodinná dynamika, iluze kontroly, plynutí času – to všechno jsou témata, která mě přitahovala už v mých předešlých filmech,“ říká Groeningen.

Před samotným natáčením Groeningen s Davidem a Nicem Sheffem strávil mnoho času a spřátelil se s nimi. „S naprostou upřímností mi vyprávěli o všem, čím si prošli, o svých nejhlubších straších i pocitech hanby. Vidět, jak žijí a jak jsou si blízcí, byla opravdu úžasná zkušenost“, dodává Groeningen.

foto: Aerofilms