Altán

I vy uvažujete, že na svou zahradu necháte postavit nový altán? Úloha to vskutku není jednoduchá. Jak vybrat ten správný altán, abyste s ním byli skutečně spokojeni?

Než se pustíme do těch nejtěžších otázek ohledně kvality, ceny, umístění a podobně, musíme si zodpovědět první základní otázku. Na co nový altán vůbec potřebujete? Využití altánů je obrovské.

Většina lidí používá altán jako zahradní altán , jinak řečeno, používá ho v zahradě. Avšak nenechte se smést, altán nemusí být jen zahradní. Dá se pod ním třeba parkovat auta. Altán může být jednoduchým, praktickým a ekonomicky výhodným řešením garáže.

Zahradní altán

Využití altánku je různorodé, ve většině případů se však používá na zahradě jako zahradní altán. Mnozí lidé používají zahradní altán jako kůlnu na zahradní nářadí a podobně. Odkládají tam věci, které právě nepotřebují.

Jiný si zahradní altánek staví jako místo posezení a zabavení se s přáteli. Využití zahradního altánku je nekonečné a je to jen na majiteli. Podle toho, na co bude zahradní altán sloužit, je třeba jej i vybrat. 

Altán a materiál

Pokud jste již pevně rozhodli, na co nový altán bude, můžete začít uvažovat nad jeho materiálem. Roky je nejpoužívanějším materiálem na stavbu altánků dřevo, v této době se však do popředí začínají dostávat i materiály jako je plast a kovy. Každý z těchto použitých materiálů má své nevýhody i výhody. Vybrat si ten správný nemusí být vůbec snadné. 

Velmi dobrým materiálem pro stavbu venkovních altánů může být cedrové dřevo, které je odolné proti škůdcům a vydrží i velké mrazy.

Plastový či dřevěný altán?

Výroba altánků z plastů či z PVC je relativně moderní záležitost a u lidí si tento materiál našel velké množství přívrženců. Je to pochopitelné, má několik zásadních výhod.

Plastové altánky bývají výrazně levnější než dřevěné. Plast je obecně levný materiál a dřevo, pokud tedy mluvíme o masivu a ne o dřevotřísce, je právě velmi drahé. A pokud ještě vybíráme speciální dřevo, cena může katastrofálně narůst.

Další výhodou plastu před dřevem je tvárnost. Z plastu v továrně dokáží vytvořit jakýkoliv tvar. U dřevěného altánku to až tak možné není, respektive je, pokud se najde skutečně šikovný truhlář.

Výhodou plastu je i jeho údržba. Stačí postříkat hadicí, popřípadě přetřít vlhkým hadříkem. Nejsou zapotřebí žádné speciální přípravky proti škůdcům. Do plastu se skutečně žádný škůdce nezakousne.

Navzdory všem výše zmíněným výhodám plastu jsou stále populárnější dřevěné altánky. Lidé prostě říkají, že na zahradu nic umělé nepatří. A asi mají pravdu. I když jsou umělé altánky v této době již k nerozeznání od těch dřevěných, stále to prostě nebude to pravé, co si krásná zahrada zaslouží.

Altán a cena

Cena se odvíjí od náročnosti zákazníka i od společnosti, kde svůj nový altán kupujete. Výběr firmy, která altán postaví, je velmi důležitý. Klíčovým faktorem pro většinu lidí při koupi altánku je cena, dejte si však pozor i na jiné věci.

Ušetření nemusí být skutečnou výhrou. Zvlášť pokud se bude altán stále kazit, nebo se po první větší bouři celý rozpadne.

Hodí se zjistit co nejvíce informací o firmě, kterou jste našli. Hlavně se zaměřte na reference, tedy již na hotové altány, které postavila. Dá se i popovídat s předchozími zákazníky a zeptat se jich, jak jsou spokojení a zda byly při montáži nějaké problémy a pod. Altán budete mít na celý život, vybírat musíte skutečně správně.

Pokud již máte firmu vybranou, dalším faktorem, který výrazně změní cenu je požitý materiál. Této problematice jsme se věnovali již výše. Plastový altán bude obecně levnější. Pokud však nevyhovuje, určitě sáhněte po altánku dřevěném.

I zde se ceny mohou a budou lišit. Není dřevo jako dřevo, každé má svou cenu. Dobře si prostudujte katalog, na internetu si o každém dřevě najděte informace a až pak se rozhodněte.

Jinou věcí, která ještě může ovlivnit cenu je to, zda si altán vybíráte z katalogu nebo si ho chcete postavit nový a unikátní. Pokud si dokážete vybrat jeden z katalogu, bude to stát méně peněz.

Pokud se rozhodnete, že se vám žádný z nabízených altánků nelíbí, nebo že chcete mít na zahradě něco speciálního a unikátního, tak se připravte sáhnout si hlouběji do kapsy.

Bude třeba zaplatit architekta (jde o klasickou malou stavbu), projektanta a podobně. V současné době firmy prodávající altánky nabízejí velký výběr katalogových altán, proto je dost reálné, že si z nich nějaký vyberete.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang