Afro style!

Historie účesu „Afro“ není jen tak obyčejná. Jednalo se totiž vždy o typický rasový prvek, který pyšně nosí černoši. V Americe v době rasových nepokojů to byl důvod, proč se afra zvětšila do abnormálních velikostí a připomínala ohromné koule živého plotu.

Byl to znak původu, identity, vzdoru! Stejně jako pankáči se svými číry, bojovali Afroameričané za to, aby měli stejná práva. Nejenom politickou cestou, ale i svou image.

Mariana Wesley má otce z Nigerie a matku z Prahy, která je evangelická farářka. Mariana má dva bratry a dvě děti. Je jazzová zpěvačka, je krásná a má afro.

Kadeřník Thomas Szymik jí splnil její malý sen a dostál její zvědavosti a vykouzlil jí na krátkou dobu vlasy rovné. Následující článek přináší pohled na afro z dvou stran – jeho majitelky a kadeřníka.

Mariana Wesley o afru

Jak se o svoje vlasy staráš?

Dříve jsem se o své vlasy starala hodně – opravdu hodně. A také rostly jako divé. Ale po mém druhém porodu, mi začaly hodně padat a já měla problémy s výživou, možná protože už jsem také pár let kojila a tělo to asi nějak nezvládalo. Vlasy se mi začaly lámat.

Výživa si myslím, je velice důležitá. Teď už se zase vracím do starých kolejí, dělám si zábaly, dodávám vlasům denně vláhu.

Co je na afru nejvíc problematické a co nejvíc fajn?

Objem u afra vyhrává! I jeho různorodost a atypičnost, nemastí se!!! Negativa jsou lámavost, suchost, případné cucháni atd atd … Do nekonečna.

Pocházíš částečně z Nigerie, jak tam ženy nejčastěji nosí účesy, co je tam trend?

Nejvíce tam letí vlasy chemicky narovnané, různě prodlužování všíváním, lepením, naplétáním apod. Je to smutné. Bohužel toto někdy dělají i malým dětem.

Ale také se tam hodně nosí různé tradiční copánky, tzv. cornrows, které jsou jakoby připletené k hlavě a to musím říct, že jsou přímo umělecká díla! Krásné účesy, vycházející ze starých tradic. Ale ty se také češou trošku drastickým způsobem.

Zdá se mi však, že se trošku právě začíná objevovat i trend přírodního afra.

Toužila jsi mít někdy rovné, blonďaté vlasy… třeba s ofinou?

Dobrá otázka. Vyloženě takový model asi ne, ale ano, kdysi jsem toužila mít trošku jakýsi melír, jako vyšisované od sluníčka, prostě něco světlejšího, ale ne příliš výrazného.

Ofinu jsem si také kdysi přála, ale vždycky jsem věděla, že když už tak v rámci nějakých mezích vkusu. Nikdy k tomu však nedošlo.

Co je podle tebe největší mýtus o afru, pokud tedy vůbec nějaký existuje?

Že neroste. ROSTE a to docela rychle, akorát, že většinou do šířky. Potom, když se narovná, tak je teprve vidět ta pravá délka. Ale viděla jsem už i dlouhá afra, třeba k pasu, ale to jsou roky a roky růstu, péče, výživy.

Také je zde otázka textury vlasů apod. Někdy dostávám dotaz na to, zda-li jsou vlasy moje nebo jestli si mohou sáhnout, ale to mně z míry nevyvádí, chápu to.

Jak jsi se s narovnanými vlasy cítila, půjdeš do toho ještě někdy?

Určitě do toho ještě půjdu. Thomas je mág! Vlasy byly tak krásně poddajné, mohla jsem si jimi projet prsty, aaah! Byl to příjemný pocit, ale bohužel jsem jich měla opticky mnohem méně, než když mám afro. Půjdu do toho, až mi zase dorostou do původní hustoty!

Thomas Szymik o afru

Čím jsou africké vlasy tak specifické? Proč se tolik kroutí?

Africké vlasy jsou úplně jiné než naše evropské, jsou hrubé a suché a nepoddajné. Mají úplně jinou strukturu. Proto potřebují speciální péči. Vlnité vlasy mají větší počet disulfidových vazeb mezi vlasovým proteinem, čím je jich víc, tím jsou vlasy kudrnatější. A Mariana jich má opravdu hodně!

Rovnal jsi vlasy, jako má Mariana poprvé?

Tak kudrnaté vlasy jsem rovnal opravdu poprvé a dopadlo to, myslím skvěle! Narovnání vlasů jsem si moc užil, výsledek byl perfektní.

Mariana byla spokojená, když pak vlasy po dvou dnech umyla, vrátily se do původního stavu. Pokud by vsak toužila to trvale změně, dokážeme její vlasy narovnat trvale na dobu 3 měsíců.

Jaké přípravky jsi použil?

Aplikoval jsem uhlazující šampon a kondicionér a masku, poté jsem použil pěnu Control Freak Extra Extra Straight od firmy Tigi, která narovná opravdu všechno!

Vlasy jsem vyfoukal přes kulatý kartáč do hladka a poté je vyžehlil. Použil jsem olej Glossy Nectar od firmy Rolland.

Pokud nemám zrovna afro, ale i tak se mi vlasy kroutí a jsou nepoddajné, jak co nejlépe narovnat?

Pokud chcete žehlit, je nejlepší udělat to po umytí. Vlasy vyfoukejte do hladka přes kartáč a potom je vyžehlete a nalakujte. Největší nepřítel je vlhkost, která když pronikne do vlasů, vrací je zpět do původního stavu.

Co bys Marianě doporučil? Je matkou dvou dětí a vlasy jí prořídly, existuje na to nějaká péče?

Padaní vlasů muže být způsobeno hormony nebo stresovým obdobím. Kvalita a zdraví vlasů jsou zrcadlem celého organismu. Pokud by se jednalo a nadměrné padáni vlasů, tak doporučuji návštěvu odborníka a podstoupit mezoterapie.

Co si myslíš o stylu afro? Je lepší když nechají černošky volnost přirozenosti?

Jsem jednoznačně pro přirozenost! Vlnité vlasy mám rád a i pro zákaznice je daleko pohodlnější mít své krásné lokny pod kontrolou.

A pokud touží občas po změně, tak si je nechat někdy narovnat protože doma je to někdy nadlidský úkon! Proto raději nechte vaše vlasy přirozeně krásné, tak jak jsou.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang