„Waacking je jedinej originální disco dance,“ říkají čeští tanečníci

waacking

Waacking je taneční styl, který vznikl v 70. letech v disco klubech Los Angeles. Pochází z gay komunity tanečníků a jejich přátel, kteří účinkovali v populárním pořadu Soul Train. V počátcích se zakladatelé inspirovali hollywoodskými hvězdami jako byla Greta Garbo či Marilyn Monroe.

Waacking nejdříve vznikl jako pózování do beatů disco music, později se tanec obohacoval o další elementy jako waack, lines, emotions a podobně.

I v Čechách má tento tanec desítky příznivců. Pár z nich je dokonce členy prestižní celosvětové komunity Imperial House of Waacking (IHOW). K nim patří Nikola, Ondřej a Eliška, kteří vydávají své první video, které je zároveň pozvánkou na taneční setkání.

Tanečníci: Ondřej Simon, Nikola Lörinczová, Eliška Soukupová / IHOW CZ
Art Director: Tereza Havlínková
Střih a kamera: Dominik Žižka

„Lidé si waack dance pletou s voguem. Ale mezi těmito tanci je rozdíl. Zatímco waack vznikl v 70. letech na disco music v LA, vogue se zrodil v New Yorku v 80. letech na house music. Hlavní rozdíl je také v tom, že tančit waack znamená mít atitude jako diva, být hvězda stříbrného plátna a vyprávět příběh prostřednictví emocí, ale u vogue je to jako pózovat fotografovi a přitom mít fashion atitude,“ vysvětluje Nikola.

V 80. a 90. letech zažil waacking svůj útlum. „Waacking je tanec zlaté disco éry let 1970 až 1974. Poté, co se v druhé polovině 70. let stalo disco obrovsky populární a vnikly hity od skupin ABBA, Village People či soundtrack k filmu Horečka sobotní noci, které však s waackingem nemají vůbec nic společného, lidi už disco iritovalo.

V roce 1979, během takzvané Disco demolition night, tento hudební styl v jeho undergroundové podobě z počátků i mainstreamové na konci pro většinu lidí umřel,“ říká Ondřej.

Do Čech se waacking dostal zhruba před sedmi lety skrze pár zcestovalých tanečníků, kteří jej pochytili v New Yorku či Londýně.

„Od té doby se snažíme waacking šířit. Pořádáme workshopy, battly i taneční sessions, kde sdílíme znalosti, téměř zdarma učíme a uvítáme každého, kdo by se k nám chtěl přidat,“ vyjmenovává Nikola.

Kdo touží zazářit na každém večírku, naučit se pohybovat s grácií a sebevědomím, lekce waackingu se mu budou hodit. Tanečníci z nich odcházejí s opravdu skvělou náladou!

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang