Tuky jsou dobré, ale musíte vědět jaké – raw strava

Běžný jídelníček se skládá z velice tučných jídel. Lidé se proto při své dietě snaží tukům zcela vyhnout. Pokud je vaší snahou zhubnout a najeli jste na odtučňovací dietu, pak pro vás bude dočasné omezení tuků z vašeho jídelníčku jen ku prospěchu.

Shoďte pár kil a naberte vaši ideální váhu. Teprve pak si můžete dopřát i tuky. To ale neznamená, že se vrátíte ke knedlo vepřo zelu, nebo ke smaženému sýru. Odteď jezte už jen takové tuky, které vám prospívají. Jaké to jsou?

Když je tělo obaleno cholesterolem…

Tuky dělíme do dvou skupin. Do první skupiny patří nasycené tuky a do druhé skupiny patří nenasycené tuky. Zdrojem nasycených tuků jsou masné produkty, mléčné produkty a vejce. Nasycené tuky mají prokazatelný negativní vliv na lidské tělo.

Pokud si dopřáváte mnoho masa a mléčných výrobků, pak si dobrovolně zkracujete délku vašeho života. Při přebytku nasycených tuků tělo tvoří přemíru cholesterolu, který způsobuje řadu civilizačních onemocnění. Živočišné produkty proto jezte raději velice sporadicky nebo nejlépe vůbec.

Čtěte také: Dlabejte kokosy a budete hubnout.

Konzumace smaženého sýra zvyšuje riziko srdečních chorob, vysoké hladiny cholesterolu a obezity.

Zdravé nenasycené tuky

Naopak nenasycené tuky jsou pro naše tělo nepostradatelné, jelikož plní řadu důležitých funkcí. Nenasycené tuky slouží jako zásobárny energie, tvoří „polstrování“ vnitřních orgánů, pomáhají zužitkovat vitaminy rozpustné v tucích, slouží k ochraně důležitých orgánů (např. před prochladnutím), chrání tělo před ztrátou tepla a fungují protizánětlivě. Jaký olej by tedy ve vaší domácnosti neměl chybět?

Zdravé oleje

Nenasycené tuky dělíme na omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Omega 3 mastné kyseliny se vyskytují zejména v konopném semínku, lněném semínku či dýňovém semínku. Konopné semínko se vyznačuje řadou dalších prospěšných funkcí.

Mezi nejlepší zdroje mastných kyselin skupiny omega 6 patří: olej z lněných semen, olej ze semen černého rybízu, olej z brutnáku lékařského a olej z pupalky dvouleté. Na trhu je však k dispozici spoustu dalších zdravých olejů. Každý olej má navíc své specifické účinky, takže olej vhodný právě pro vás můžete vybírat i podle vašich osobních nároků.

Čtěte také: Zdravé konopné semínko.

Konopný olej lze použít k dochucení salátů nebo jako náhradu jiných olejů.

Jak poznat kvalitní oleje?

Když začnete dbát o své zdraví a budete mít v úmyslu koupit si zdravý olej, pak dbejte také o kvalitu kupovaného produktu. Oleje musí být zcela jistě panenské, nijak nenarušené a nezpracované. Důležitou roli hraje také skladování olejů.

Vyhýbejte se olejům zabalených do čirých skleněných nebo plastových láhví. Tyto oleje už jsou většinou žluklé a převážná většina živin je z nich ztracena, přeměněna nebo vázána, což může způsobit acidózu, nebo i poškození ledvin a jater. Kupujte proto vždy kvalitní panenský olej balený ve ztmaveném skle.

Oleje a saláty patří k sobě

Oleje jsou významnou složkou vašeho jídelníčku. Panenské oleje získané ze semen léčivých bylin mohou dokonce i podpořit vaše tělo v procesu uzdravování. I zdravé tuky je však nutné konzumovat ve správném množství. Nenasycené tuky je vhodné konzumovat především se salátem.

Oleje je vhodné konzumovat právě ze salátem také z toho důvodu, že pomáhají zužitkovat vitaminy rozpustné v tucích. Tuky jsou tedy dobré, ale musíte si umět vybrat. Teď už jste dostali návod, jak na to. Jezte hodně salátu s trochou zdravého tuku a budete zdraví a spokojení s vlastním tělem a s celým vaším životem.

Saláty jsou skvělým způsobem, jak získat denní dávku vitamínů, minerálů a živin.

TIP: Vyzkoušejte recepty na těstovinový salát, mrkvový salát s jablkem, salát z červené čočky, šopský salát nebo salát Coleslaw.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang