Je to stárnutí nebo cukrovka?

Je vám kolem padesátky a začínáte si všímat prvních příznaků stárnutí? Zrak a sluch už nejsou to, co bývaly, déle také trvá úzdrava ze sezónních viróz nebo hojení ran. Než však zhodnotíte tyto a další příznaky jako normální součást stárnutí, je třeba si uvědomit, že ve skutečnosti se může jednat o příznaky diabetu 2. typu, jehož riziko se s věkem zvyšuje, zvláště pokud máte nadváhu a sedavý způsob života.

Výskyt diabetu v rodině, vysoký krevní tlak, vysoká hladina tuků v krvi, nízká hladina HDL („hodného“) cholesterolu také mohou vystavit zvýšenému riziku. Diabetes 2. typu je považován za „tiché“ onemocnění, protože příznaky jsou nenápadné, nebolestivé a rozvíjejí se postupně. Není proto divu, že že až 300 000 Čechů o svém diabetu neví. 

Diabetes 2. typu ovlivňuje způsob, jakým vaše tělo metabolizuje cukr (glukózu), hlavní zdroj energie pro organismus. Zatímco zdravé tělo přeměňuje glukózu na energii, u lidí s diabetem 2. typu glukóza v těle stoupá, což vede k vysoké hladině cukru v krvi. Vysoké hladiny cukru v krvi (hyperglykemie) pak způsobují různé příznaky.

Měli byste navštívit svého praktického lékaře, pokud u sebe pociťujete či pozorujete následující příznaky (zvláště je-li vám 45 let a více): 

  • Je náhle obtížnější vidět nebo slyšet jasně? Zdá se vám, že všichni kolem vás najednou mumlají a máte dojem, že šilháte, abyste srovnali rozmazané vidění? Podle výzkumů je zhoršení sluchu u lidí s diabetem dvakrát běžnější než u těch, kteří tuto nemoc nemají. Lékaři si nejsou jisti proč, ovšem zdá se, že diabetes poškozuje krevní cévy a nervy v těle, včetně těch, které jsou v uchu. Dlouhodobé zvyšování glukózy v krvi přispívá ke změně tvaru oční čočky a způsobuje rozmazané vidění.
  • Cítíte se unavení a mrzutí? Může to být nejen stárnutím nebo hektickým životním stylem. Diabetes 2. typu vede k tomu, že organismus ne zcela účinně převádí glukózu na energii, takže se můžete cítit unavení nebo dokonce vyčerpaní. A když jste unavení, jste podráždění.
  • Mezi další neočekávané příznaky cukrovky patří suchá, svědivá kůže a její ztmavnutí, na kůži kolem krku se mohou tvořit skvrnky. Drobná poranění a modřiny se hojí déle, může se objevovat mravenčení a necitlivost rukou a nohou  – krevní cévy a nervy jsou poškozeny nadměrným množstvím glukózy.
  • Máte pořád nebo často hlad? Když vaše tělo glukózu nevyužívá efektivně, potřebuje o to více „paliva“, takže cítíte hlad a často jíte.
  • Potřebujete často močit a máte stále žízeň? Pokud máte neléčenou cukrovku, vaše tělo se snaží zbavit nadbytečné glukózy v krvi tím, že ji vyplaví močí. Když hodně močíte, ztratíte spoustu tekutin, tudíž jste dehydrovaní a máte žízeň.

Čím dříve bude cukrovka odhalena, tím lépe. Nepříjemné příznaky vymizí a hlavně se pravidelnou léčbou začne pracovat na tom, aby vás nepostihly pozdější komplikace neléčené cukrovky – srdeční infarkt, selhání ledvin, poškození zraku, poškození nervů dolních končetin vedoucí k necitlivosti nebo bolestem.

Dnešní léčba diabetu je na vysoké úrovni a pro každého pacienta je možné vybrat takovou, která mu bude nejvíce vyhovovat a povede k vytyčenému cíli.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang