Skutečná pravda o ovoci – raw strava

Mnoho lidí slýchává, že je ovoce zdravé, ale pak také, že ovoce překyselí organismus, a pak přemýšlí jak to tedy s tím ovocem je a jak je možné, že když to ovoce jí, tak jsou nafouknutí a mají ještě další problémy.

Ano, toto je problém u mnohých, jelikož nestačí jen vědět že ovoce je zdravé, ale také bychom měli vědět, jak ho správně konzumovat, abychom využili jeho blahodárných účinků a vyhnuli se zažívacím problémům. A dále abychom mohli pocítit ten příval energie, kterou nám konzumace ovoce nabízí.

Ale vždyť v ovoci je mnoho cukru

1. Jedna z mnoha vět, kterou slýchávám od lidí, když jim řeknu, jak se stravuji. Další věc je odkaz na mnoho studií, které poukazují na zhoršení stavu lidí při zvýšené konzumaci ovoce, kvůli tomu, že obsahuje fruktózu, tím pádem cukr a mnoho kalorií a tím pádem obezitu.

ALE! Tělo potřebuje přírodní cukr jako zdroj energie. Cukry v ovoci jsou jednoduché, tělo je tedy nemusí dále rozkládat. Složité cukry škrobových potravin se ale musí dále dělit. Tělo fruktózu a jiné cukry z ovoce používá přímo a je nutričně bohaté – tudíž na každou kalorii poskytuje také mnoho výživných látek. U obyčejného cukru jíte pouze prázdné kalorie, bez živin. Není problém v ovoci, ale v tom, co konzumujeme k němu a to bývá většinou příliš velké množství tuků, ať už to těch klasických a nebo v ořeších, avokádu…

Ovoce obsahuje širokou škálu vitaminů a minerálů.

2. Jedna z dalších věcí které jsem přečetla je spotřeba cukru, která přeci spustí uvolňování inzulinu, aby nám tím pádem přišla informace, že jsme sytí. Ale fruktóza tuto odpověď nespustí a proto se lidé ovocem chtějí ládovat stále a to pak prý má za následek zvýšení váhy.

ALE! Pravidelná fyzická aktivita zvyšuje citlivost na inzulin, tudíž pokud cvičíte, můžete ovocný cukr využít mnohem lépe bez nějakých houpaček cukru v krvi. Příliš mnoho cukru v ovoci je možné pouze v případě přejídání, ale to už by muselo být radikální, jelikož ovoce obsahuje hodně vody a tudíž se musíme cítit sytí dříve než k tomu dojde.

3. Již zmíněné překyselení těla ovocem. Ovoce je sladké, tak tě překyselí…

ALE! Ovoce je jedním z nejvíce zásaditých potravin. I v případě, že je jeho chuť kyselá, dochází po rozkladu k zásaditosti. Naopak pomáhá eliminovat nadbytek kyselin v těle.

Zařazení ovoce do jídelníčku vám pomůže udržet si zdravou váhu a poskytne antioxidanty.

4. Dále nezapomeňte, že ovoce je vlastně obrovský zloun, který nám kazí naše zuby. Je příliš sladké a jeho cukry ničí sklovinu.

ALE! Není ovoce jako ovoce. Čerstvé ovoce nepodporuje kazivost zubů. Obsahuje sice hodně cukru, ale také vlákniny a vody a tudíž propláchne a vyčistí ústa. U sušeného ovoce nám chybí voda, tudíž se drží na zubech a tam už potom riziko onemocnění dásní i zubního kazu vzniká. U ovocných šťáv máme zase vodu, ale byla odstraněna vláknina. Tím pádem jsou více koncentrované cukry a kyseliny a mohou sklovinu narušovat. Nicméně nejíme sušené ovoce stále, stejně tak nepijeme stále stejné šťávy. Nejlepší prevencí je rozmanitost a vyplachování úst vodou po jídle plném ovoce.

Ovoce je důležité

Konzumace ovoce poskytuje zdravotní výhody. Je zdrojem základních živin, draslíku, vitaminu C, kyseliny listové. Poskytuje nám vodu, vlákninu, vitaminy, živiny důležité pro zdraví a celkovou údržbu našeho těla. Většina ovoce má nízký obsah tuku, sodíku a kalorií a žádný cholesterol. Díky ovoci jsme odolnější vůči nemocem, je nižší výskyt srdečních onemocnění, mrtvice a vysokého krevního tlaku. Ovoce je nejlepším zdrojem přírodního cukru, tudíž přírodní zdroj energie. Je nabité antioxidanty, je stravitelnější než zrna. Ovoce není kyselinotvorné, ale zásadité.

  • Draslík: udržuje zdravý krevní tlak – banány, sušené švestky, švestkový džus, sušené broskve a meruňky, meloun, ananasový meloun, pomerančový džus
  • Vláknina: zajišťuje správnou funkci střev a tudíž snížení zácpy, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a snižuje riziko srdečních onemocnění, zajišťuje pocit sytosti
  • Vitamin C: důležitý pro růst a obnovu tělesných tkání, pomáhá hojit rány, udržuje zdravé zuby a dásně
  • Kyselina listová: pomáhá při tvorbě červených krvinek
Vitamin C pomáhá tělu hojit se a bojovat s infekcemi. Vitamin D je nezbytný pro zdravé kosti a svaly.

Kdy a jak jíst ovoce?

Pro správné fungování a trávení bychom měli trochu vědět jak a kdy ovoce konzumovat. Předcházíme tím problémům, které by nám při nesprávné konzumaci mohli vzniknout. Základ je do ničeho se nenutit a všechno jíst s chutí a ne s tím, že něco nějak musím. Nezbytné je i dokonalé rozkousání, které předchází delšímu trávení.

Ovoce jezte samostatně

Ovoce by se mělo jíst samostatně a nebo s jiným ovocem na lačný žaludek jako první jídlo. Důvod? Jednoduché cukry v ovoci nepotřebují tak dlouhý čas na vstřebání do těla jako u škrobovitých látek, kde se nejprve musí rozštěpit. Při samostatné konzumaci ovoce může žaludek snadněji zpracovat živiny, vlákninu a jednoduché cukry v ovoci obsažené. Tím pádem z ovoce vytěží vše potřebné, co potřebujeme.

Při konzumaci ovoce s jiným jídlem, je ovoce společně s dalšími potravinami v žaludku příliš dlouho a dojde k fermentaci (kvašení v tenkém střevě) a hnití ve střevech a okyselení organismu. Dále pak nastává podráždění žaludku – pálení žáhy, zažívací potíže, nadýmání, říhání atd. Dejte si ovoce jako první a další jídlo až 30 minut po něm. V případě konzumace banánů počkejte alespoň 45 minut. Banán je trošku pomalejší na trávení, díky obsahu škrobu.

Konzumace banánu před cvičením napomáhá koncentraci a přirozeně zlepšuje náladu.

Někdo tyto problémy mít nemusí, našla jsem i informace, že je trávení normální jen trvá déle, ale předností konzumací ovoce dáváte svému tělu opravdu šanci vytěžit z něj co nejvíce. A hlavně jsem si sama vyzkoušela co mi dělá dobře a co ne. A rozhodně nepotřebuji, aby se ovoce v těle trávilo delší dobu s nižší výtěžností, jelikož ho jím právě pro jeho blahodárné účinky a vlastnosti.

Nepožívejte příliš vysoké množství tuků ve stravě

Lidé mnohdy dělají chyby ve stravování tím, že se snaží energii získávat z tuků a nebo si neuvědomují, že tuků jí příliš. Pokud je příliš vysoký příjem tuků, nemůže tělo zpracovávat ovocný cukr tak efektivně. Primární zdroj energie pro lidské tělo je přírodní cukr.

Ovoce nejezte před spaním

Ovoce je zdrojem přírodního cukru, proto ho nejezte před spaním, dodává tělu energii, když tělo potřebuje spánek. Základem je rozmanitost a nejíst jen jednu věc, stejně tak jako jen jeden druh nebo jen ovoce. Ovoce i zelenina jsou zdravé, ale jak se říká všeho s mírou. Jelikož pokud jí někdo jen jednu věc bohatou na určité živiny, tak se pro něj brzy stane nezdravou, ať byla původně zdravá jakkoli. Najděte si každý svou ideální cestu a jděte s radostí za úspěchem.

Ovoce můžete rozmixovat do smoothie, přidat do ovesné kaše nebo do jogurtu.

Inspirativní stránka: Frederic Patenaude – Je lepšího jídla než je ovoce?

Autor článku: Iva Balounová

TIP: Vyzkoušejte recept na nepečený cheesecake, klasický malinový koláč a jahodový koláč, veganský borůvkový koláč, banánové smoothie nebo raw tyčinky.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang