ReFestival/Seydl/Neustadt

ReFestival začíná v pondělí 14.10. vernisáží největší výstavy knižních obálek s geniálními ilustracemi Zdenka Seydla. Kurátorem výstavy, která se koná v prostorách nové kavárny Neustadt v Novoměstské radnici, je všestranný Martin Hůla – denním povoláním grafik studia Carton Clan, v noci rapper Bonus nebo DJ Martin Tvrdý.

Výstava Knihy se těžko vystavují mapuje jedinečnou tvorbu ilustrátora Zdenka Seydla, který dal výtvarnou podobu stovkám literárních děl. Snad v žádné české knihovničce nechybí alespoň jedna publikace s jeho nezapomenutelně zpracovanou obálkou.

Hravost. Radost ze života. Fantazie. Ačkoliv Seydl tvořil v době nejtužšího politického uzurpátorství a společenské šedi, dokázal si vytvořit jedinečně hravý umělecký rukopis, který je dodnes velice aktuální. 

Vystavené knihy, kterých si návštěvníci budou moci prohlédnout až 300, jsou součástí sbírky Archivu výtvarného umění, o.s., Martina Hůly a Antikvariátu Elpida. Odnést si mohou i vlastní knížky ze Seydlovského antikvariátu. Po uvedení výstavy následuje taneční večer spolku Písnička a ze starých vinylů zahraje DJ Martin Černý. Samotná exibice potrvá přesně měsíc.

V úterý 15.10. následuje sympozium Ponožky od babičky s tématem mezigeneračního dialogu v rámci akce 4+4 dny v pohybu v Paláci u Stýblů. Výběr desetiminutových autorských prezentací umělců, dramatiků a jednoho kurátora si klade za cíl zpřítomnit stáří jako téma a ukázat šíři možných přístupů.

Večer akci zakončuje koncert Please the Trees se sborem Elpida. Na pódiu se sejdou nejopravdovější rockeři Česka a úžasné dámy s bílými vlasy.