Zažitá pravidla zdravého životního stylu: tmavé pečivo, diety, cvičení, geny

Pokračování nejčastějších otázek, dohadů a polopravd, které si tady uvedeme na pravou míru, bez příkras a mazání medu kolem huby pusy.

Co je třeba říct hned na začátek – nečekejte zázračné rady nebo metody, díky kterým zhubnete 30 kilo za měsíc. Pracujte „jenom“ s tím, co doopravdy funguje – správně nastaveným příjmem, klasickými surovinami, pohybem a pravidelností.

V prvním díle jsme si pověděli, zda je správné vyhodit tuky a nahradit je light výrobky, co tuky a cholesterol celkově, nápisy low fat / lowcarb, co je to protein, jak je to s jedením po 17:00 nebo smažením na zdravém oleji.

A jdeme dále…

Tmavé pečivo je zdravější než světlé

Světlé pečivo = prázdné kalorie a téměř žádná vláknina

Celozrnné = víc zasytí, obsahuje vlákninu

To, co je v obchodě označené jako „tmavé“, „cereální“ nebo třeba „vícezrnné“, bývá většinou jen obarvené a/nebo pro efekt posypané semínky. Není o nic moc lepší než světlé.

Jak na to vyzrát? Čtěte složení. Na prvním místě je vždy uvedena surovina, která je ve výrobku zastoupena v největším množství. Jestli je pečivo tmavé, fitness, nebo cokoliv zdravě znějícího, ale na prvním místě má pšeničnou mouku, asi nebude to, co od něj očekáváte.

Než začnete dietu, musíte podstoupit očistu těla

Ne. Teda pokud máte tolik peněz, abyste je vyhazovali za nefunkční tablety a koktejly, prosím.

Pravda je taková, že na čištění těla, už v tuto chvíli všechno máte. Ano, jsou to orgány. Nic víc nepotřebujete.

Tahle dieta je lepší než ta druhá

Žádná dieta ve smyslu hubnutí není lepší než ta druhá. Jezte to, na čem dobře fungujete a co vám sedí. Je jedno, jak se tomu říká veřejně a jakou „škatulku“ to získalo. To, na čem záleží, je správně nastavený energetický příjem. Je potřeba snížit denní kalorický příjem během hubnutí, aby člověk dosáhl vysněného cíle.

Protože diety, které jsou založené na denním pití (předražených) nápojů, vedou sice k rychlému úbytku na váze, ale jednou budete muset zase začít jíst a logicky se kila vrátí zpět. Nehledě na to, že to kazí zdraví!

Není nutné cvičit

V médiích se nás snaží přesvědčit (a spousta lidí tomu už začala věřit), že si na tělo vlastně stačí jen připnout nějaký preparát, vyvalit se u televize a ono to vlastně nějak půjde samo. Že ten kus něčeho to udělá za vás. Ne.

Pohyb je důležitý a přirozený, ať už chcete nebo ne. To jen tato doba nás tak rozmlsala, že máme všechno u sebe, hned, teď, nejlíp včera, nastoupíme do auta, nakoupíme, pojíme, nádobí do myčky, lehneme k televizi a to je celý pohyb.

Naši jsou tlustí, prarodiče jsou tlustí, praprarodiče…

Jednoduše to máme v rodině, tak se nedá nic dělat, musím se smířit s tím, že jsem tlustá.

VÝMLUVY, VÝMLUVY, VÝMLUVY! Rodiče jsou tlustí proto, že mají takový životní styl. Viděli to u svých rodičů, zpohodlněli, tak se to doma naučili, tak to učí i vás. Na vás je jen to, jestli se dáte stejným směrem jako oni.

Čerstvé ovoce a zelenina je lepší než mražená

To není (tak úplně) pravda.

Mražená zelenina – natrhá se zralá (tudíž plná vitaminů), sklidí se, zmrazí a ve výsledku si zachová většinu živin. Čerstvá se sklízí ještě nedozrálá, takže nemá tolik živin + další manipulace než se dostane k vám na talíř.

Dnes se (ještě) nadlábnu, však zítra to vyběhám

Aha, zní to logicky, ale takto to (bohužel) nefunguje. Jak říká chytré přísloví – špatnou dietu nevycvičíš. Co sníte dnes, to už máte v sobě.

Proč byste chtěli dávat tělu nějaké blafy, když máte cíl? Každou odchylkou se vzdalujete.

Nahradím nezdravou potravinu zdravou a je to

To je pouze jeden úhel pohledu. Kalorie vám buď zůstanou stejné, nebo jich bude ještě více = pokud budete jíst víc celkové energie, než vaše tělo spotřebuje, přibírat budete i ze zdravého jídla.

Druhá věc – co je „zdravé“? Každý člověk považuje za zdravé něco jiného. Je to subjektivní.

Příklad – nahradíte Snickersku ovocem a ořechy:

Snickerska (50 g) – energie celkem: 1016kj 4.3B, 30S, 11.5T

banán (90 g) – 354kj 1B 19S 0T + arašídy (40 g) – 1187kj 10B 6S 20T – energie celkem – 1541kj 11B 25S 20T

Srovnávám sice nekvalitní a kvalitní potraviny, ale chci ukázat, že když je jen zaměníte a neřešíte množství, řešíte jen zlomek problému.

Nejlepší na hubnutí jsou sacharidové vlny

Poupravím – sacharidové vlny jsou jedny z nejrychlejších způsobů na hubnutí. Podle mě nejsou vlny potřebné pro běžné stravování a mají víc negativ jak pozitiv.

Rozdílný příjem energie = náladovost – ve většině případů špatné natavení vln (nejhorší možnost – opsat si něco z internetu) – dlouhodobě pod bazálním metabolismem – dlouhodobě neudržitelné = po konci diety se vrátí kila zpět.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang