Existuje univerzální palivo pro každého?

Jak to, že nevidím pokroky, když se stravuji zdravě? Člověk si může myslet, že se stravuje správně, ale ne vždy to tak musí být.

A co to vlastně znamená „stravovat se správně“?

  • že se stravujete tak, abyste dodali tělu dostatek energie
  • že vám správně pracují vnitřní orgány, že nejste podvyživení a vaše tělo si neukládá tuk na „horší časy“
  • že se stravujete adekvátně ke svému cíli, ať už nabíráte svaly, hubnete tuk nebo zrychlujete metabolismus
  • necítíte se ve stresu (jste v psychické pohodě)

Přemíra informací

Než jsem absolvovala výživové kurzy, vyhledávala jsem informace o zdravém i fitness jídle na internetu. Bylo mi trapné požádat někoho zkušeného o radu, raději jsem si našla hezké, navštěvované weby o zdravé výživě a fitness a nastudovala si jejich obsah.

Všechny hlásaly podobné poselství: vyloučit přílohy a jíst hlavně jogurty, vejce, tvarohy, maso, proteiny, zeleninu a trošku ovoce. Tudíž jsem to brala tak, že jim můžu věřit. Vždyť to, co dělá většina lidí, musí být správné, ne?

Nemusí.

Tyto rady jsou velmi obecné. Můžete z nich získat pocit, že jinak než odepíráním si oblíbeného jídla to nepůjde. Nějakou chvíli to vydržíte, ale když zjistíte, že to takto nepůjde navždy, vzdáte to. Kila se vrátí a boj pokračuje dále.

Nezáleží jenom na tom CO jíte, ale také KOLIK toho jíte, KDY to jíte, v jakém POMĚRU a JAK to poskládáte a ROZLOŽÍTE do celého dne.

Proč neexistuje univerzální rada?

Každý jsme individuální a máme jinou potřebu živin, jiný metabolismus, odlišnou potřebu energie, jiný cíl, jiné zkušenosti s výživou, jiné zaměření, jiné oblíbené potraviny, jinou váhu, trávení atd.

Tyto všeobecné zásady řídí stát a reklama, která ovlivňuje celou nabídku a poptávku. Je to jeden velký business a lidem z této branže o správnost vašeho stravování bohužel nejde. Viděli jste reklamu na obyčejnou mrkev nebo brokolici?