Jiřina Jirásková, dáma českého filmového nebe

Cigareta, dokonalý make up a leta letoucí stejný hladký účes. To je to, co si mnozí spojují se jménem herečky Jiřiny Jiráskové.

Tato žena se objevovala na filmovém plátně i na televizních obrazovkách více než často. A i když hrála komické role, nikdy nevypadla ze svého životního postoje – tedy být stále chic a mít úroveň. Možná, že působila oproti ostatním švitořivým kolegyním chladně, na druhou stranu jen málo hereček má takové charisma, jako měla ona.

V zahraničí jsou to spíše političky s podobným stylem, než právě herečky. Právě proto mnohé možná ani nenapadlo na ni nahlížet jako na uměleckou duši, ale vždy spíš jako na ráznou principálku. Vždyť několik let vedla Vinohradské divadlo a na to je potřeba víc než jen talent na prknech, co znamenají svět.

Paní Jirásková vynikala tím, že měla smysl pro detail a jednoduchý styl oblékání. Dalo by se říct, že kdyby žila na panství v Anglii (nebo by snad stačilo Konopiště) bylo by to její správné milieu. Kostýmky a jednoduše střižené šaty, které nikdy nebyly podbízivé. Její image byla intelektuální a bourgeois.

Ne nadarmo ji režiséři obsazovali do hereckých rolí se šlechtickou minulostí, třeba ve filmu Zámek v Čechách ztvárnila přímo hraběnku. Diváci ji milovali i v Sestřičkách, kde ukázala své pravé já tak, jak ho nebylo vidět nikde jinde.

Svůj humor a umění být vtipná samozřejmě předvedla ve Světácích, kde ji famózně doplňovaly její kolegyně Bohdalová a Janžurová. I když ji bohužel po velkou část jejího života trápilo zdraví, nikdy nepodlehla tomu, aby o sobě jako o nemocné uvažovala a to jí vydrželo až do posledních dní.

Podle Jiráskové musí mít žena vždy upravené nehty, vždy natočené a nalakované vlasy, brož, na ruce prsten a na rtech růž. Jako opravdová Lady totiž vypadala i v posledních dnech, protože Jiřina Jirásková dokázala čelit stáří s ohromnou grácií.

Nezbývá než konstatovat, že odešla naše herecká první dáma. Dáma, která měla styl, talent a názor. A to jak v životě, tak v módě. Ať se má v hereckém nebi skvěle!  

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang