Jak vyčistit klávesnici?

Nový počítač vypadá ze začátku vždy krásně a reprezentativně. Nicméně stačí párkrát posvačit u počítače nebo ho třeba delší dobu nechat zaprášený a problém v podobě špinavé klávesnice je na světě. Základem čisté klávesnice je prevence. Není vhodné jíst jídla a pít nápoje nad klávesnicí, předejde se tak poškození, případně zničení klávesnice.

Nečistoty a zbytky jídla mohou způsobit nepořádek na klávesnici, což je nejen nehygienické, ale může to také narušit přímo funkčnost zařízení. Čištění klávesnice nemusí být složité, jen je potřeba na něj koupit správné pomůcky, které nabízí snadný způsob, jak vyčistit klávesnici.

Čištění klávesnice

Ještě před čištěním klávesnice je nejjednodušší nejdříve otočit klávesnici vzhůru nohama, udeřit do její spodní části a vytřepat z ní všechny nečistoty, které jen jdou. Nejdříve se odpojí klávesnice od počítače nebo se vypne její bezdrátová funkce, pak se jednoduše zvedne a otočí.

Posledním krokem by mělo být smetení nečistot a zbytků ze stolu kartáčem a lopatkou. Pokud věci stále vypadají ušmudlaně, existuje několik dalších věcí, které je možné udělat pro efektivní úklid a čištění klávesnice.

Na vyčištění klávesnice existuje řada způsobů:

  • stlačený vzduch
  • vysavač
  • hmota na čištění klávesnic

TIP: Oblíbený návod, jak vyčistit odpad.

Každý způsob je jiný, všechny však vedou k čisté klávesnici. Špinavé klávesnice jsou takovou pohromou, že existují speciálně navržené kartáče na klávesnice různých tvarů a velikostí, které pomohou vymést drobky, vlasy a další nečistoty.

TIP: Víte, jaká jsou nejlepší herní sluchátka?

Důležité je čištění navlhčeným hadříkem.
Důležité je čištění navlhčeným hadříkem.

Pokud se někomu nechce utrácet peníze za speciální kartáček, může k čištění klávesnice použít věci z domácnosti, jako je běžný zubní kartáček nebo vyřazený kartáček z dětské láhve – není k tomu třeba žádných náročných specializovaných nástrojů. Čistění klávesnice nikdy nebylo snadnější.

Stlačený vzduch na čištění PC

V každém elektro obchodě se dá koupit stlačený vzduch ve spreji, kterým se klávesnice profoukne, aby vyšly všechny nečistoty ven. Pro uživatele počítačů je stlačený vzduch na čištění PC nezbytnou součástí výbavy, pro čištění klávesnice či jiné části počítače.

Stlačený vzduch na čištění PC totiž dokáže vyčistit klávesnici nebo zanesené ventilátory. Zejména v případě klávesnic dokáže bez větší námahy odfouknout velkou část prachu. Nicméně není dobré jen začít svévolně foukat stlačený vzduch na klávesnici.

Nejprve je dobré provést opatření, která zamezí znečištění povrchu. Nejlepším způsobem, jak vyčistit klávesnici, je provést to venku nebo třeba nad vanou. Zvýšenou péči potřebuje také herní klávesnice. Nejúčinnějším způsobem, jak vyčistit klávesnici, je odstranění jednotlivých kláves a vyčištění prostřednictvím stlačeného vzduchu ve spreji.

Jen není dobré tlačit brčkem plechovky přímo na povrch, na který se fouká, protože má při tom stlačený vzduch na čištění PC tendenci kondenzovat. Není špatné si při čištění klávesnice udržovat menší odstup. Stlačený vzduch by se naopak neměl používat při čistění telefonu.

Vysavač

Na trubici vysavače se nasune koncovka s kartáčkem, vysavač se zapne na plný výkon a přejede se po celé klávesnici. Existují i ​​speciální malé vysavače, které jsou napájeny z USB portu. Jsou šetrnější a lépe se s nimi manipuluje při práci.

Pokud je klávesnice opravdu velmi špinavá a je ve velmi špatném stavu, lze pro její čištění využít i běžný vysavač. Ten se postará o vyčištění klávesnice od všech nečistot. Nicméně je potřeba být velmi opatrný, aby nebyla elektronika v průběhu čištění poškozena. Lepší nápad je použít vysavač napájený z USB určený pro čištění klávesnice.

Hmota na čištění klávesnice

Velmi účinný způsob vyčištění je speciální hmota na čištění klávesnice. Je to hmota, která se nanese mezi klávesy a vyčistí všechny nečistoty tak, že je na sebe prostě nalepí. Hmota se dá používat opakovaně, dokud nebude úplně špinavá.

Želatinová hmota na čištění klávesnice zachycuje prach a nečistoty tím, že se protlačí mezi nejmenší škvíry klávesnice a nasaje všechny drobky nebo nečistoty, kterých se dotkne.

Dokonce se dají koupit i čisticí hmoty na klávesnici, které hrají nejrůznějšími barvami. Opravdu si vybere každý. Barevná škála se pohybuje od křiklavých neonových barev až po jemné pastelové barvy. Nabízí se dokonce i čisticí hmoty na klávesnici s obsahem třpytek a glitrů.

Jak vyčistit klávesnici u notebooku

Způsob, jak vyčistit klávesnici u notebooku, se nebude tolik výrazně lišit od čištění klávesnice u PC. Před čištěním je potřeba notebook vždy vypnout. Dále je dobré notebook otočit a jemně do něho klepnout, aby vypadly velké nečistoty, které nejsou ke klávesnici tolik přichycené.

Následuje použití štětečku přiměřené velikosti, který pomůže odstranit hůře dostupná místa a klávesnici nějak neublíží. Použití štětečku je skvělým způsobem, jak vyčistit počítač či notebook od prachu. Dále je dobré klávesy otřít lehce navlhčeným hadříkem z mikrovlákna.

Čištění klávesnice u notebooku může být obtížné.
Čištění klávesnice u notebooku může být obtížné.

Když nepomůže ani navlhčený hadřík vodou, je na řadě čištění klávesnice za pomoci alkoholu. Ten pomůže rozpustit nečistoty na klávesnici. Navíc se odpařuje rychleji než voda, ale i tak by se měl po aplikaci vysušit.

Je důležité nejen hledat způsob, jak vyčistit klávesnici u notebooku od velkých nečistot a prachu, nýbrž i hromadících se bakterií, které mohou mít negativní vliv na lidské zdraví. Dezinfekce klávesnice notebooku je stejně jednoduchá jako nanesení oblíbeného dezinfekčního přípravku na ruce.

Nicméně není dobré aplikovat tekuté čisticí prostředky přímo na notebook. Místo toho je lepší nanést přípravek nejprve na hadřík a následně začít s čištěním klávesnice. Některé čisticí nástroje se sice dostanou i do okolí jednotlivých kláves, ovšem nejlepším způsobem jejich čištění je jejich vyjmutí. Bohužel ne u všech notebooků se dají klávesy oddělat.

Jak na politou klávesnici

Voda a elektronika nejdou zrovna moc dohromady. Dokáže klávesnice polití vodou vůbec přežít? Existuje nějaký způsob, jak na politou klávesnici, aby mohla dále fungovat? Jedno náhodné polití nemusí nutně znamenat pro počítač rozsudek smrti, nicméně možnost trvalého poškození je reálná.

V prvních několika sekundách po rozlití by se měl počítač nejprve vypnout. Téměř u každého notebooku je nejrychlejší způsob, jak to udělat, stisknout a podržet tlačítko napájení po dobu šesti až deseti sekund. Po vypnutí notebooku je potřeba hned počítač odpojit od síťového adaptéru nebo ze zásuvky.

Po vypnutí a odpojení notebooku je potřeba ještě odpojit veškeré příslušenství. Zkrátka vše, co je k notebooku připojeno, včetně kabelů USB a zařízení, jako jsou flash disky nebo sluchátka. Následně je nutné jednat rychle a odstranit z povrchu počítače co nejvíce vody. Čím déle je notebook mokrý, tím větší je pravděpodobnost, že dojde k trvalému poškození.

Obecně platí, že k nasáknutí tekutiny je dobré použít savé papírové utěrky, ovšem pro menší díly a zákoutí se lépe používají vatové tampony nebo tyčinky do uší. Jenže jak na politou klávesnici, když je zašpiněna kávou, čajem nebo limonádou?

Je důležité odstranit vodivé zbytky, které by mohly zůstat po odpaření tekutiny. K tomu se bude hodit malé množství alkoholu, vždy je však potřeba namočit tampon nebo hadřík do alkoholu. Nikdy by se neměl přímo lít do klávesnice či jednotlivých součástek.

Důležitá je prevence

Vždy je lepší nenechávat čištění klávesnice na poslední chvíli, až se na ni skoro nejde podívat. Lepší je pravidelně klávesnici čistit, třeba alespoň jednou za čtvrt roku a předejít tak velkým nánosům nepořádku. Nikoho pak nemusí trápit, jak vyčistit notebook od prachu.

Kvůli hygieně je důležité pravidelně odstraňovat bakterie usazující se na povrchu klávesnice. Například za pomoci dezinfekce na bázi alkoholu. Člověk si to často neuvědomuje, někdy si však zapomene umýt ruce po tom, co přišel z venku, sáhl na kliku, nebo dokonce přišel z toalety. Najednou nápad jíst brambůrky u počítače nezní zas tak dobrý.

S jídlem a pitím je spojen i další krok prevence, a to odpustit si svačení či obědvání u počítače. Případně konzumace libovolného jiného jídla či pití během dne. Když se totiž občerstvení nebude vůbec nacházet v blízkosti klávesnice, nemůže se ani stát, že počítač poškodí nebo zašpiní.

O to méně práce je potom s pravidelným čištěním klávesnice. Ta vypadá déle reprezentativněji a počítač se odmění dlouhou a věrnou službou. Navíc se opatrností dají ušetřit i peníze, které se dají využít na koupi jiných věcí.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang