Jak vyčistit odpad – návod
Není to tak úplně zábavná činnost, ale čištění dřezu patří k základním úkolům, které by se měly provádět každý týden. Mezi nabitým programem a seriálem je snadné nechat nádobí hromadit nebo nechat zbytky jídla v odtoku. Kuchyňský dřez se však používá každý den. Na ucpaný odpad Krtek nepomáhá? Jak vyčistit odpad sodou a jak na čištění dřezů?
I když by si každý přál, aby tomu bylo jinak, ne vždy to v myčce na nádobí voní po růžích. Přirozený zápach starého jídla a špíny se může v kuchyňském dřezu a odtoku udržet a přenést se do zbytku domácnosti, pokud není čištěn správně nebo dostatečně často.
Údržba a úklid domácnosti by měly být pokud možno pravidelné. Je mnoho snadných způsobů, jak uklidit byt a jak vyčistit pračku. Pokud člověka čeká úklid celého domu, je dobré vědět jak a čím vyčistit koberec, protože ten nelze dát do automatické pračky, na místě je tak ruční praní (čištění).
Jak vyčistit ucpaný odpad, jak vyčistit odpad sodou
Z kuchyně by se měly linout vůně, nikoliv pachy. Zde je několik tipů jak vyčistit zapáchající odpad v kuchyni nebo koupelně pomocí tří základních kuchyňských prostředků, které má pravděpodobně každý po ruce.
Čištění odpadu – soda, ocet
Naučit se vyčistit odtok v kuchyňském dřezu pomocí jedlé sody a octa je snadné! Navíc tato dvojice odstraňuje nejen nepříjemné pachy – je to osvědčená metoda na uvolnění ucpaného odtoku. Čištění odpadu sodou a octem je levná a účinná volba jak vyčistit totálně ucpaný odpad.
Co bude potřeba:
- jedlá soda
- bílý ocet
- vroucí voda
Zde je návod ve dvou krocích na čištění odpadu jedlou sodou a octem:
Krok 1: Nalít směs do odtoku
Čištění odpadu jedlou sodou – poměr směsi by měl být 1:2: jeden díl jedlé sody a dva díly bílého octa. Jedlá soda se nalije do odtoku a poté se pomalu přidává bílý ocet. Pak se počká 15 minut, než bublající směs udělá své.
Krok 2: Přidá se vařící voda
Nakonec se odpad vypláchne vroucí vodou, díky čemuž se odstraní zbylé zbytky nepořádku.
Čištění drtiče odpadu pomocí citronu, soli a ledu
Kombinace citronu, soli a ledu je možná nejlepší čistič odpadů. Tato směs je skvělá na vyčištění drtiče odpadů.
Co je potřeba:
- citron
- mořskou sůl
- kostky ledu
- studená voda
Nejprve se drtič naplní několika kousky citronu, solí a kostkami ledu. Pak se při puštěné studené vodě zapne drtič, dokud led nezmizí. Sůl drhne lopatky, zatímco led pomáhá odstraňovat nečistoty a špínu. Nejlépe funguje hrubá sůl, takže kdo má po ruce kamennou nebo mořskou sůl, měl by po ní sáhnout. Citron? Ten samozřejmě pomáhá odstraňovat zápach a vytváří svěží vůni!
Jak vyčistit dřez v kuchyni
Nejprve je nutné se ujistit, že je dřez zcela zbaven potravin, hrnků na kávu nebo stojanů na nádobí. Poté jej rychle opláchnout, aby se smyly všechny viditelné drobky. Jakmile je hotovo, přijdou na řadu gumové rukavice. Člověk nesmí zapomínat, že čištění se liší podle materiálu, takže je nutné postupovat podle metody, která nejlépe vyhovuje danému typu kuchyňského dřezu.
Jak čistit nerezový kuchyňský dřez
Nerezová ocel je odolnější než většina materiálů dřezů. V porovnání s bílými kuchyňskými dřezy je u nerezové oceli menší pravděpodobnost trvalého znečištění nebo koroze.
Je však nutné si dát pozor na její skutečné nepřátele – kyselé potraviny, bělidla a abrazivní drátěnky – protože mohou poškodit povrch nerezového dřezu. Z tohoto důvodu by se neměly ve dřezu dlouho ležet kyselé potraviny a používat bělicí spreje.
Na čištění kuchyňského dřezu z nerezu bude potřeba:
- jedlá soda
- Jar na nádobí
- voda
- utěrka z mikrovlákna
Krok 1: Nanést čisticí přípravek
Začne se tím, že se mokrý dřez potře jedlou sodou a na houbičku přidá trochu mýdla na nádobí a horké vody. Kdykoli se drhne dřez, začne se po stranách umyvadla a postupujte směrem dolů, přičemž veškerou špína se stírá přímo do odtoku. Mýdlo a voda se přidává podle potřeby nebo dokud nebude povrch bez usazenin.
Krok 2: Opláchnout a osušit
Poté se dřez opláchne čistou vodou. Nerezová ocel je notoricky známá tím, že se na ní objevují skvrny od vody, proto je dobré nezapomínat čistý dřez otřít utěrkou z mikrovlákna a vysušit a vyleštit.
Skvrny, šmouhy, fleky se na nerezové oceli objevují s překvapivou pravidelností. Naštěstí lze nerezovou ocel rozzářit přírodními prostředky, které má pravděpodobně každý doma. Zde je několik typů:
- ocet
- citron
- jedlá soda
Čištění bílého kuchyňského dřezu a odpad umyvadla
Na bílém dřezu je vidět špína a skvrny od jídla, nemluvě o skvrnách od kávy a vína. Peroxid vodíku a jedlá soda pomohou odstranit skvrny a vrátit dřez do původního stavu.
Na čištění bílého kuchyňského dřezu je potřeba:
- peroxid vodíku
- jedlá soda
- vlhký hadřík
- houba
- kartáč
- měkký hadřík
Krok 1: Nanést čisticí přípravek
Nejprve se umyvadlo setře mokrým hadříkem, dokud nebude mírně vlhké, a poté se posype jedlou sodou, dokud nebude zcela pokryté. Poté se na jedlou přidá několik kapek peroxidu vodíku a pomocí houbičky nebo kartáče se umyvadlo vydrhne.
Krok 2: Vypusťte vodu a vysušte ji
Po důkladném vyčištění se spláchne směs do odtoku a dřez se osuší měkkým hadříkem.
Jak vyčistit porcelánový kuchyňský dřez
Lesklé porcelánové dřezy jsou náchylné ke korozi a skvrnám stejně jako bílé dřezy. Zatímco k čištění porcelánového dřezu lze použít stejnou metodu jako u bílých dřezů, k odstranění rzi bude nutné použít jiný přístup, aby se nepoškodil jeho povrch.
K čištění porcelánového kuchyňského dřezu je potřeba:
- citron
- sůl
- teplá mýdlová voda
- hadřík z mikrovlákna
Krok 1: Ošetření skvrn od rzi
Není na tom nic složitého. Jednoduše se posype půlka citronu solí a drhne se s ní dřez tak dlouho, dokud se rezavé skvrny neuvolní. Citron je totiž všestranný pomocník a vyčistit s ním lze celá řada povrchů.
Krok 2: Opláchnout a osušit
Omýt dřez teplou mýdlovou vodou a osušit hadříkem z mikrovlákna.
Čištění vodovodních baterií
Všechny vodovodní baterie a kliky lze čistit mýdlovou vodou, bez ohledu na materiál. K jejich otření se používá houbička nebo kartáč a na velmi těžko přístupná místa zubní kartáček.
I po vydrhnutí je možné, že na povrchu zůstanou bílé skvrny. To je usazený vodní kámen z minerálů ve vodovodu. Přidáním lžíce octa do směsi mýdlové vody a posledním drhnutím by se to mělo vyřešit.
Jak vyčistit odpad u vany nebo umyvadla
Zanesený odpad u vany může způsobit příšerný zápach a dokonce ucpání. Proto by měl být pravidelně udržován proplachováním vroucí vodou a jedlou sodou. Pokud se však nečistoty v odpadu nahromadily, možná bude potřeba ucpaný odtok vyčistit ručně.
V Česku se na ucpané odpady často používá čistič potrubí Krtek. Je asi nejoblíbenější volbou, čím vyčistit odpad. Ani ten ale nemusí vždy úplně fungovat. Co dělat když na ucpaný odpad Krtek nepomáhá a jak vyčistit totálně ucpaný odpad umyvadla?
Co si připravit:
- vroucí voda
- jedlá soda
- kartáč na čištění lahví
Jak postupovat při čištění odpadu sodou a vroucí vodou:
Krok 1: Vytáhnout špunt odtoku
Jak vyčistit odpad u vany: Nejprve se z vany vypustí všechna voda. Je možné že hodně ucpaný odpad, umyvadlo nebo vana se bude vypouštět velmi pomalu. Vany mají různé typy odtokových zátek v závislosti na jejich typu. Některé špunty vyžadují vyšroubování šroubů v odtoku, zatímco u jiných stačí špunt odšroubovat a vytáhnout jej.
Krok 2: Vroucí voda
Dalším krokem je uvaření asi dvou litrů vody, která se poté vylije do odpadu. Horká voda dokáže spláchnout uvolněné vlasy nebo mýdlové usazeniny v odtoku.
Krok 3: Jedlá soda
Do odtoku se nasype šálek (180 g) jedlé sody a nechá se 20 minut působit. Jedlá soda pomáhá mimo jiné eliminovat nepříjemné pachy.
Krok 4: Odstranění nečistot z vnitřku odtoku pomocí kartáče na láhve
Potřeba bude kartáč na láhve o průměru alespoň 3,2 cm. Jeho konec se strčí do svislé trubky připojené k odtoku. Kartáčem se pohybuje nahoru a dolů a otáčí se jím, aby se odstranili nečistoty z vnitřku odtoku.
Krok 5: Znovu horká voda
Aby se smyla jedlá soda a spolu s ní zbytky nečistot v odpadu, nalijí se do něj další dva litry vroucí vody. Postup bude nutné opakovat alespoň dvakrát.
Čím vyčistit odpad když soda nepomáhá
Jak vyčistit ucpaný odpad, když výše uvedené postupy nepomáhají? Možná bude potřeba využít chemii. Podle mnoha zákazníků je nejlepší čistič odpadů hydroxid sodný. Prodává se jako mikrogranule a je k dostání v domácích potřebách nebo drogeriích.
Na trhu je celá řada dalších chemických čističů. Tyto přípravky lze zakoupit ve většině železářství nebo obchodů s domácími potřebami. Je nutné pečlivě dodržovat pokyny na obalu a nikdy nemíchat čističe odtoku s jinými čisticími roztoky. Mnoho z nich obsahuje silné kyseliny, takže při nesprávné manipulaci s nimi hrozí například nebezpečí poleptání.