Jak uklízet a uklidit byt nebo pokoj

vysavani-5462691

Nepořádek v bytě nebo pokoji může zvyšovat každodenní stres, způsobovat úzkost a dokonce narušovat kvalitu spánku. Několik jednoduchých kroků v úklidu může z bytu vytvořit příjemnější prostředí, ve kterém se člověk cítí klidný a spokojený. Zde je návod, jak uklidit byt.

Úklid domu nebo bytu se může zdát jako náročný úkol. Pokud ale člověk postupuje správně, může být úklid otázka ani ne hodiny. Každý úklid se vyplatí. Člověk se přirozeně cítí lépe, motivovanější a klidnější v uklizeném prostředí. O vlivu čistého prostředí na lidské zdraví nemluvě. Jak na plán úklidu domácnosti a domu?

Společně s úklidem domu se vyplatí také čas od času vyčistit odpad. Zde je podrobný návod, jak vyčistit odpad. Zapomenout byste ani neměli na zahradu, konkrétně zahradní nábytek, jako jsou stolky a zahradní křesla.

Jak uklidit byt a pokoj

Existuje řada způsobů, jak si uklidit pokoj a studentský pokoj. Na začátek je dobré připravit si plán, neboli seznam úkolů. Ten člověku pomůže provést práci rychle a efektivně, což znamená, že může strávit více času odpočinkem, svými koníčky, nebo s rodinou a přáteli a méně času stresováním se nepořádkem. Je dobré se naučit, jak uklízet. Zde je základní návod, jak uklidit pokoj krok za krokem:

Krok 1: Vynést odpadky

Snad nejjednodušším úkolem na seznamu je začít s jednoduchým každodenním nepořádkem. Ať už se jedná o odpadky z visaček z oblečení, kapesníků nebo obalů od jídla, drobné odpadky se mohou snadno nahromadit.

Krok 2: Posbírat oblečení

Druhým krokem je v celém bytě posbírat oblečení, které se válí po zemi a dát ho do koše na prádlo. Pokud se koš nevejde do skříně, je lepší zvolit raději otevřený koš, který se lépe používá během uspěchaných rán, kdy je lákavé odhodit oblečení na podlahu. Chce-li člověk mít prázdný koš na prádlo, měl by jej během úklidu vyprat v pračce či provést ruční praní.

Krok 3: Srovnat čisté oblečení

I o čisté oblečení je dobré se starat a věnovat mu pozornost. Stačí pár minut na to, aby člověk zastrčil košile a kalhoty do šuplíků. Je také dobré dbát na to, aby halenky a svetry visely stejným směrem. To také usnadní ranní výběr oblečení. Dobře zorganizovaná a přehledná šatní skříň dokáže ušetřit spoustu času.

Pravidelný úklid by měl zahrnovat i čištění často používaných ploch.

Krok 4: Výměna ložního prádla

I když se člověk každý večer před spaním sprchuje a do ložnice nevnáší jídlo, je třeba pravidelně prát a měnit povlečení. Je dobré najít si čas na úklid postele stejně jako na úklid zbytku pokoje. Začíná se odstraněním přikrývky, povlečení a povlaky na polštáře. Zvažujete-li pořízení nové postele, doporučujeme kvalitní americké postele.

Kdo má přikrývku s povlečením, musí ho sundat a vyprat ho spolu s povlečením. Přikrývku je třeba také občas vyprat, ale není nutné ji prát při každém praní ložního prádla. Častější výměnu a praní vyžaduje povlečení do dětské postýlky.

Krok 5: Odstranění nepořádku

V polovině kontrolního seznamu hloubkového úklidu pokoje je většina větších úkolů hotová a je čas zaměřit se na detaily, počínaje povrchovým nepořádkem. Noční stolky, komody, toaletní stolky a psací stoly přímo vybízejí k odkládání drobných předmětů denní potřeby, které se časem nahromadí.

Je nutné tyto předměty posbírat a vrátit na jejich místo. Lidé si na komody a stolky často odkládají například klíče, šperky, kosmetiku a podobně. V takovém případě je dobré zamyslet se nad organizací těchto maličkostí.

Malý ozdobný podnos na komodě je nenáročný způsob, jak shromáždit šperky, zatímco malá krabička v zásuvce nočního stolku zůstane připravena pro odložení brýlí na čtení a dalších doplňků. Háček na zdi, nebo hezká malá miska zase pomůže při věčném hledání klíčů.

Krok 6: Utřít prach

Nyní, když je pokoj zbaven nepořádku, je dalším krokem otření všech povrchů. Je nutné použít vhodný čisticí prostředek, ať už jde o prachovku ve spreji, čistič skla nebo antibakteriální ubrousky. Vždy záleží na utíraném povrchu.

Otření desek stolů je samozřejmostí, ale člověk by měl věnovat pozornost také nohám židlí, čelům komod a nočních stolků. Zapomínat by se nemělo ani na postel. Člověk by měl věnovat nějaký čas čištění sloupků a čela postele, protože tyto zřídkakdy dotýkané prvky jsou náchylné k usazování prachu.

Krok 7: Oprášení závěsů a svítidel

Také záclony, lampy do obýváku a závěsy potřebují oprášit. Na stínidla, žaluzie a svítidla se práší stejně rychle jako na ostatní kusy nábytku v místnosti. Tyto prvky je možné lehce oprášit prachovkou nebo je vyčistit vysavačem nastaveným na nízký výkon. Tato důležitá položka kontrolního seznamu úklidu ložnice pomáhá vyčistit prostor také od alergenů.

Krok 8: Otření oken a zrcadel

Není nic horšího než špinavé okno bránící hezkému výhledu. Pomocí čisticího prostředku na odstranění šmouh je třeba otřít všechna okna nebo dveře se skleněnými tabulemi. Vynechat by se neměla samozřejmě ani zrcadla nebo zaprášené okraje magnetických tabulí pro děti.

Kdo má v domě malé děti nebo psy, měl by okno otřít i nízko, protože na spodní části oken jsou často drobné otisky prstů dětí a šmouhy od nosu domácího mazlíčka.

Krok 9: Vysávání nebo zametání

Čistý a příjemný pokoj není možný bez vyčištění podlah. Kdo má podlahy z tvrdého dřeva, měl by odstranit a vyluxovat všechny koberce a teprve poté celou podlahu zamést nebo vysát. Po vysání je dobré podlahu ještě vytřít mopem.

Při vysávání i vytírání je dobré se dostat co nejdále pod postel a těžký nábytek. Kdo má lehký příruční stolek nebo židli, které lze snadno přemístit, může je dát třeba do předsíně, zatímco bude čistit podlahy.

Krok 10: Proces si umět užít

Zní to zvláštně, ale úklid může být opravdu příjemným zážitkem. Jedna z možností je pustit si k uklízení hudbu. Další možnost je oblíbený seriál hrající v pozadím na notebooku, který se snadno přenáší do jiných místností, ve kterých právě úklid probíhá. Stačí málo, aby úklidový den nebyl tak strašný. Chce to jen trochu kreativity.

Po úklidu bytu nebo pokoje je dobré zaměřit se i na úklid a údržbu věcí, které používáme každý den. Může se jednat o odvápnění Dolce Gusto kávovaru nebo např. čištění počítače. Zapomínat by se nemělo ani na čištění klávesnice.

Uklizený byt přispívá psychické pohodě a zdraví.

Jak snadno a rychle uklidit

Zažil to asi každý. Nahlásí se neočekávaná návštěva pouhou hodinu před tím, než dorazí. To může být velice stresující, protože ne vždy vypadá náš dům nebo byt dokonale. Naštěstí i toto má řešení a existuje způsob, jak rychle uklidit.

Pokud je ve všech místnostech domu nepořádek, ale čas tlačí, je lepší zaměřit se na místnosti, které jsou na očích a jsou využívány. Případní hosté se pravděpodobně nebudou zdržovat v ložnici nebo v pracovně.

Není tedy nutné věnovat těmto místnostem tolik pozornosti. Lepší je zaměřit se na místnosti, ve kterých se budou scházet lidé, jako je jídelna, kuchyň a koupelna.

Pokud se nejedná o úklid před neočekávanou návštěvou, je dobré popřemýšlet o místnostech, které navštěvuje člověk nejčastěji. Začít je možné s obývacím pokojem, koupelnou, kuchyní nebo ložnici a ostatní místnosti nechat na dobu, kdy bude na hloubkový úklid více času.

Někteří lidé uklízení bytu nebo pokoje přímo nesnáší. Naštěstí existuje několik rad, jak na úklid tak, aby to nezabralo skoro celý den. Ať už člověk uklízí ve spěchu pro hosty, nebo se jen těší na rušný víkend, tato půlhodinová metoda úklidu bytu mu poskytne základní úklid a zároveň ušetří stres a čas.

Jak rychle uklidit:

  1. I zde je nutné začít rychlým sběrem předmětů z podlah a povrchů, které je třeba vyčistit. Předměty, které je třeba vrátit na police, může člověk sbírat do přepravky a drobný nepořádek dávat přímo do pytle na odpadky. Pokud uvažujete o nákupu nových dekorací či nábytku, doporučujeme kvalitní police a knihovny ze série Kallax z IKEI.
  2. Další krok je postříkat koupelnové vybavení směsí mýdla na nádobí, octa a vody nebo pěnovým čističem koupelen. Zrcadla a další skla pak postříkat směsí vody a octa. Čisticí prostředky je možné nechat působit během uklízení celého bytu.
  3. K utírání prachu a otírání povrchů ve zbytku bytu lze použít navlhčené utěrky z mikrovlákna. Je dobré využít čas a nejprve se zaměřit na klíčové povrchy: pulty, stoly, psací stoly, kovové regály, police, regály na hračky, dveře skříní a okenní parapety. Všechny povrchy, na kterých se skladují potraviny (tj. kuchyňská linka a jídelní plochy), je nutné před otřením postříkat směsí vody a jaru na nádobí. Při úklidu kuchyně nezapomínejte ani na kuchyňský nábytek, jako jsou jídelní stoly, židle či barové stoličky.
  4. Vysát podlahu tak, aby zmizel ten největší nepořádek a chuchvalce prachu, včetně míst pod gaučem, křesly a taburety.
  5. Koupelnu se uklízí otřením všech povrchů, které byly předtím postříkány. Otřít je můžeme vlhkou utěrkou z mikrovlákna.

Možnost provést základní úklid bytu takto rychle láká k tomu dělat to každý týden. Je však důležité mít na paměti, že byt potřebuje alespoň jednou za měsíc hloubkový úklid. Při něm by neměly být vynechány všechny povrchy, mastnoty a prach který se může hromadit v těžko dostupných koutech.

Poslední tip se nemusí nutně týkat dne úklidu, ale pomůže, aby úklidový den nebyl tak náročný. Nejlepší je dělat drobný úklid průběžně každý den. Pomůže se to vyhnout nahromadění nepořádku a velkému stresujícímu úklidu.

Když má člověk pět minut navíc, může třeba utřít umyvadlo, nebo rychle přejet vysavačem koberec v obývacím pokoji. Tyto drobné úkoly během týdne se nebudou hromadit v jeden megaúklidový den. Pro ještě větší usnadnění práce se nabízí pořídit si nejlepší robotický vysavač, který pracuje sám.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang