Gumoví medvídci – zdravé bonbony pro děti?

Mlsání gumových medvídků je pro děti velice zdravé a prospěšné, protože medvídci obsahují želatinu, která je dobrá na klouby a chrupavky. Tento názor je poměrně rozšířený. Coi je na tom pravdy?

Je všeobecně známo, že želatina, kterou obsahují některé gumové bonbony, se vyrábí z kůží a kostí zvířat. Je opravdu nutné želatinu jíst?

Kolagen

Všude se píše, že želatina je pro člověka přínosná právě proto, že obsahuje kolagen – ve vodě nerozpustnou bílkovinu, která je přítomná v pokožce, v šlachách, v kostech, v zubech i ve stěnách krevních cév.

To, že je kolagen podstatná stavební složka všech tkání, je nepopiratelné. Ovšem o tom, že lidské tělo je schopno si vytvořit kolagen samo z běžné potravy, se už zmiňuje jen málokdo. Je pravdou, že aby tuto bílkovinu mohlo tělo dobře zpracovat a zužitkovat, musí se dostatečně zásobovat vitaminem C, který si tělo vyrobit nedokáže.

Někteří výživoví poradci jsou přesvědčeni o tom, že je nutné pravidelně konzumovat želatinu (plátkovou, práškovou, aspik, tlačenku), přpadně do sebe házet doplňky stravy s kolagenem. Jiní jim zase oponují, že pokud je strava člověka pestrá a rozmanitá, žádnou želatinu nebo kolagen v kapslích doplňovat nemusí.

Existuje také skupina lidí, která živočišnou želatinu absolutně odmítá. Touto skupinou jsou vegetariáni. Želatinu, která se vyrábí z vepřových kůží a z vepřových nožek, nepozřou ani náhodou.

Agar

Na trhu je však dostupná rostlinná želatina agar, která se vyrábí z určitých druhů mořských řas.

Tato želatina 100 % nahradí živočišnou želatinu, co se týče želírovacích vlastností. Neobsahuje ovšem vyživovací hodnoty živočišné želatiny. Agar v sobě ukrývá mnoho minerálních látek a stopových prvků, které jsou taktéž potřebné pro lidský organismus, neobsahuje však bílkovinu kolagen.

Želatinové výrobky mohou také obsahovat místo živočišné želatiny ovocný pektin či arabskou gumu. Ty mají také želírovací vlastnosti, ovšem zde se již nedá hovořit o žádných bílkovinách.

Pokud rodičům nevadí, že se želatina v gumových medvídcích vyrábí z vyvařených kostí, kůží, šlach, kopyt a jatečních odpadů, pak ano, klidně tyto bonbony mohou dětem dávat. Kromě želatiny však jedno balení gumových medvídků obsahuje až 80 kostek cukru. Dále obsahuje hroznový cukr, potravinářská barviva, ochucovadla a jiné pro člověka nezdravé složky.

Jezte ryby! Obsahují kolagen

Bílkovinu kolagen je též možné získat konzumací ryb. Takže stačí dopřát svému dítěti např. lososa. A na mlsání koupit nějaký zdravější bonbon.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang