Gumoví medvídci – zdravé bonbony pro děti?

Také kolem sebe neustále slýcháte, že „mlsání gumových medvídků je pro děti velice zdravé a prospěšné, protože medvídci obsahují želatinu, která je dobrá na klouby a chrupavky“?

Jenže protože je všeobecně známo, že želatina, kterou obsahují některé gumové bonbony, se vyrábí z kůží a kostí zvířat, rozhodla jsem se o tomto tématu dozvědět co nejvíce. Hledala jsem na webových stránkách výrobců gumových bonbonů, ale i výživových poradců aj., zda je opravdu nutné želatinu jíst. A se svými postřehy se s vámi ráda podělím.

Kolagen

Všude se píše, že želatina je pro člověka přínosná právě proto, že obsahuje kolagen – ve vodě nerozpustnou bílkovinu, která je přítomná v pokožce, v šlachách, v kostech, v zubech i ve stěnách krevních cév.

To, že je kolagen podstatná stavební složka všech tkání, to je nepopiratelné. Ale to, že lidské tělo je schopno si vytvořit kolagen samo z běžné potravy, o tom se už zmiňuje jen málokdo. Je pravdou, že aby tuto bílkovinu mohlo tělo dobře zpracovat a zužitkovat, musíme se dostatečně zásobovat vitaminem C, který si tělo vyrobit nedokáže.

Někteří výživoví poradci jsou přesvědčeni o tom, že je nutné, abychom pravidelně konzumovali želatinu (plátkovou, práškovou, aspik, tlačenku), popř. do sebe házeli doplňky stravy s kolagenem. Jiní jim zase oponují, že pokud je naše strava pestrá a rozmanitá, žádnou želatinu nebo kolagen v kapslích, tabletách apod. do sebe cpát nemusíme.

Při svém pátrání jsem narazila také na skupinu lidí, která živočišnou želatinu absolutně odmítá. Touto skupinou jsou vegetariáni, kteří želatinu, která se vyrábí z vepřových kůží a z vepřových nožek, nepozřou ani náhodou.

Agar

Na trhu je však dostupná rostlinná želatina agar, která se nevyrábí ze zvířat, ale z některých druhů mořských řas.

Tato želatina 100 % nahradí živočišnou želatinu, co se týče želírovacích vlastností, ale nikoli vyživovací hodnoty. Neobsahuje totiž bílkovinu kolagen (ačkoli agar v sobě ukrývá mnoho minerálních látek a stopových prvků, které jsou taktéž potřebné pro lidský organismus). Želatinové výrobky mohou také obsahovat místo živočišné želatiny ovocný pektin či arabskou gumu, které mají také želírovací vlastnosti, ale již se zde nedá hovořit o žádných bílkovinách.

Takže pokud vám nevadí, že želatina v gumových medvídcích se vyrábí z vyvařených kostí, kůží, šlach, kopyt a jatečních odpadů (ačkoli žádný výrobce se k tomu nepřizná a tvrdí, že se želatina vyrábí „pouze z vepřových nebo hovězích kůží“), pak ano, klidně svému dítěti tyto bonbony dávejte. Ale nezapomeňte, že kromě želatiny jedno balení gumových medvídků obsahuje až 80 kostek cukru, dále hroznový cukr, potravinářská barviva, ochucovadla a jiné pro člověka „nezdravé“ složky.

Jezte ryby! Obsahují kolagen

Ale jestliže patříte k těm, kteří chtějí pro své dítě to nejlepší, pokud se řadíte mezi ty, kteří si přejí, aby jejich dítě bylo zdravé, mělo zdravé kosti a klouby, a přitom se nemuselo ládovat gumovými bonbony, pak mám pro vás řešení. Bílkovinu kolagen je též možné získat konzumací ryb. Takže zapomeňte na „mrtvolné gumáky“ a dopřejte svému dítěti např. lososa. A na mlsání mu kupte nějaký zdravý bonbon.