Evidenční kontrola vozidla – cena, platnost

Evidenční kontrola se provádí za účelem porovnání stavu vozidla s údaji v technickém průkazu. Je nezbytná například při změně vlastníka nebo provozovatele vozidla či také při vývozu vozidla do zahraničí. Jak evidenční kontrola probíhá, jaká je její platnost a kolik stojí?

Cílem evidenční kontroly je zjistit, zda informace uvedené v technickém průkazu odpovídají skutečnosti. Jedná se tedy o důležitý úkon mimo jiné při prodeji vozidla. Protokol o evidenční kontrole, který majitel auta obdrží, nesmí být v případě převodu auta starší než 30 dní.

Jedná se vlastně o jeden z nejdůležitějších úkonů před tím, než k přepisu ojetého auta dojde. Již několik let není nutné provádět odhlášení vozidla, které dříve bývalo nezbytnou součástí prodeje ojetého auta. Díky zrušení nutnosti ohlášení vozidla při převodu se celý proces značně zjednodušil. V současnosti se pojem odhlášení vozidla týká situací, kdy již auto nelze provozovat na pozemních komunikacích.

Přepis auta je nyní otázkou jedné návštěvy jakéhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Dokonce se prodejce a kupující ani nemusí dostavit osobně – stačí si zařídit plnou moc na přepis auta a převod může realizovat v podstatě kdokoliv. Na základě plné moci na přepis auta je možné například také zastoupení kupujícího prodávajícím a naopak.

Kde se evidenční kontrola provádí?

Evidenční kontrola se provádí ve stanicích technické kontroly (STK) a zpravidla trvá jen pár minut. Nikdy však nelze předem říci, kolik dalších zákazníků se bude ve stanici STK nacházet, proto je dobré se objednat na určitý termín. Jak již bylo řečeno, protokol o evidenční kontrole, který je výstupem celé prohlídky, nesmí být v den přepisu vozidla starší než 30 dní.

Jak se na evidenční kontrolu připravit?

Není nutné před evidenční kontrolou činit žádná zvláštní opatření ani z ní mít strach. Není tak důsledná jako klasická technická kontrola a za předpokladu, že je vše v pořádku, představuje spíše formalitu. V podstatě jde pouze o to porovnat stav vozidla a údaje uvedené v technickém průkazu.

Při evidenční kontrole je třeba předložit:

 • velký technický průkaz
 • malý technický průkaz
 • osvědčení o registraci vozidla
 • platnou autolékárničku

Součástí evidenční prohlídky je také kontrola autolékárničky, která musí obsahovat vše potřebné a samozřejmě musí být platná. Platnost autolékárničky je obecně 48 měsíců, nicméně podle nejnovější vyhlášky již po uplynutí expirace není třeba měnit její jednotlivé součásti, pakliže nejsou otevřené nebo poškozené.

Co se kontroluje v rámci evidenční kontroly?

Během evidenční kontroly se ověřuje následující:

 • barva karoserie
 • typ motoru
 • počet míst k sezení
 • rozměry pneumatik
 • příp. tažné zařízení
 • VIN vozidla
 • výrobní štítek s údaji o vozidle

Pokud všechny údaje uvedené v technickém průkazu souhlasí s reálným stavem vozidla, je evidenční kontrola otázkou několika málo minut.

Platnost evidenční kontroly

Jak bylo zmíněno výše, platnost evidenční kontroly je 30 dní. V této lhůtě tedy musí dojít k přepisu vozidla, jinak bude nutné absolvovat evidenční kontrolu znovu. Pokud je však důvodem evidenční kontroly prodej vozidla, je nutné myslet na to, že lhůta na přepis vozidla činí pouze 10 dní od podepsání kupní smlouvy.

Platnost evidenční kontroly majitel vozidla prokáže pomocí protokolu o evidenční kontrole, který je nutné předložit na úřadu obce s rozšířenou působností. Kromě toho je nutné donést také:

 • občanský průkaz obou stran
 • technický průkaz
 • osvědčení o registraci vozidla
 • kupní smlouvu
 • doklad o povinném ručení

Doklad o povinném ručení je známý především pod lidovým označením zelená karta. Na obecním úřadě je nutné předložit doklad o povinném ručení sjednaném již na nového majitele. Nejlepší cenu povinného ručení lze případně získat díky kalkulačkám autopojištění.

Zároveň platí, že původní majitel auta by měl ve vlastním zájmu pojištění zrušit, protože je zbytečné platit povinné ručení dvakrát. Pokud má původní vlastník nové auto, pro které potřebuje vyřídit novou pojistku, může samozřejmě rovněž využít kalkulačku pojistky na auto a získat tak tu nejnižší možnou cenu povinného ručení na trhu. Více o tom, jak ušetřit za povinné ručení, přináší portál www.Vpojisteni.cz.

Cena evidenční kontroly

Cena evidenční kontroly bývá cca od 400 do 800 Kč. Stanice technické kontroly na svých webových stránkách mívají veřejné ceníky, ve kterých si lze přesnou cenu vyhledat.