Datle – mlsání bez výčitek – raw strava

Taky Vás občas honí mlsná? Žádný problém, dejte si třeba datle. Tento úžasný pamlsek je bohatý na draslík, vitamíny A, B, niacin, měď a železo. Datle navíc pečují o svěžest, soustředěnost a startují energetickou přeměnu ve všech tělesných buňkách. Jsou také ideálním zdrojem doplnění energie, důležitých minerálů a některých vitamínů při dlouhých bězích nebo turistických túrách.

Čtěte také: Kešu – přírodní antidepresivum.

Pozitivní vlastnosti datlí

Ptáte se, jaké pozitivní vlastnosti se skrývají v datlích? Zde je pár odpovědí: 

  • Datle jsou pro své složení výborné pro doplnění energie při fyzických aktivitách, delších výletech, cestách. Cukry v něm obsažené dodají potřebnou glukózu, bílkoviny vyrovnají ztráty aminokyselin, malé množství tuku nám určitě na váze nepřidá; zajistí déletrvající přísun energie.
  • Sušené datle jsou obzvlášť bohaté na draslík a vitaminy B1 a A.
  • Sušené datle představují koncentrovanější zdroj niacinu, mědi, železa a hořčíku než datle čerstvé (100 g sušených datlí přispívá k výživě asi 1/8 doporučované denní dávky všech těchto látek).
  • Čerstvé datle jsou lepším zdrojem vitamínu C (100 g čerstvých představuje téměř 1/3 doporučované denní dávky).
  • Turci připravují z čerstvých datlí nápoj, který velice prospívá při křečích v žaludku. Čerstvé datle jsou prostředek, jenž utišuje dráždivost a pomáhá při respiračních onemocněních. Nezralé plody datlí se používají při průjmech.
  • Datle jsou odedávna používány jako účinný uspávací prostředek – obsahují totiž nadprůměrně vysoké množství aminokyselin tryptofanu, který se v těle přeměňuje na spánkový hormon melatonin. Lidoví léčitelé v nomádských zemích doporučují krátce před uložením ke spánku sníst pár sladkých datlí.
  • Datle jsou ideální svačinkou pro duševně pracující a studenty.
  • Snižují krevní tlak.
  • Vápník, který obsahují, prospívá kostem a zubům.
  • Pojídání datlí prospívá i naší kůži a vlasům.
  • Datle sice nedávají křídla, ale povzbuzují při poklesu výkonu a únavě a nevyčerpávají při tom zásoby vašeho jaterního glykogenu, tak jako káva či nápoje obsahující tein či kofein.
  • Datle jsou považovány za mírné afrodisiakum pro ženy i muže. Aktivují sekreci spermatu.

Inspirace – VITA recepty, kde jsou použity: datle.

Datle jsou plné základních živin, včetně vlákniny, draslíku, hořčíku a manganu.

Datle v živé kuchyni

Datle se dají koupit s peckami i vypeckované, suché, polosuché a měkké. Sušené datle lze skladovat nejlépe ve vzduchotěsné nádobě, kde vydrží až 12 měsíců. Čerstvé datle pak uchovejte v chladničce, kde vydrží až 2 týdny. V RAW kuchyni z datlí můžete připravit mnoho dezertů od živých dortů po raw kuličky, cukroví apod. Takže mlsejte zdravě, bez výčitek a mějte stále pozitivní náladu, protože na RAW to ani jinak nejde!

Datle lze jíst samotné nebo je přidat třeba do smoothie, ovesné kaše nebo jogurtu.

Závěrem lze říci, že datle jsou neuvěřitelně výživnou potravinou s mnoha přínosy pro celkové zdraví. Vzhledem k mnoha zdravotním přínosům datlí má smysl zařadit je do svého jídelníčku. Ať už je přidáváte do jídla, nebo si je vychutnáváte samostatně jako svačinu, datle jsou vynikajícím doplňkem vašeho jídelníčku.

TIP: Vyzkoušejte recepty na banánové smoothie, ovesné sušenky, čokoládovou buchtu nebo raw tyčinky.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang