Brněnský „bronx“ znovu ožívá!

Festival Ghettofest, který se od roku 2012 koná v Brně, se stává kulturní i lidskou událostí českého jara. Proč se tedy i letos vydat do brněnského „Bronxu“?

Na akci se znovu objeví Buchting! Každý přinese svoje domácí recepty a ulice se promění ve velký trh dobrot.

Z nejlepších domácích receptů vznikla i skvělá kuchařka Ghettofestu, která je celá online! Vždy si lze prohlédnout osobu, která s receptem přišla a pak ho věnovala festivalu. Jídlo s příběhem je nejlepší delikatesa.

Je libo trochu koriandru? Jídlo spojuje lidi po celé planetě odnepaměti. Možná, že i Čechům pomalu dochází, že jarní závitek připravuje člověk, stejně jako indické curry.

Jsme mlsný národ, ale vůči etnikům, kteří nám pochutiny nabízejí, jsme zcela imunní a máme z nich strach. Festivaly, jako je Ghettofest, udržují naději, že se s tímto strachem dá pracovat, aby nakonec vymizel.

Velmi zajímavý je i odborný program festivalu, který se letos zaměří na sociální bydlení. Kdo se kdy ocitl na ubytovně například v Havířově, nedají mu výjevy odsud spát.

Brno je pověstné svou dobrou sociální prací v terénu. A v dnešní uprchlické krizi to je a bude téma číslo jedna. Jak slibují organizátoři festivalu, nebude to žádná nuda:

„Začneme komentovanou procházkou po historických i současných projektech sociálního bydlení v lokalitě, po prohlídce, zahrnující i vstup do některých zařízení, bude následovat diskuse s odborníky. Věnovat by se měla zejména rozsáhlým zabydlovacím programům plánovaným vedením města, jejichž cílem je zajistit bydlení lidem bez domova a chudým rodinám, které nyní žijí na ubytovnách.“

Festival vyvrcholí koncertem Ivy Bittové, nebo si návštěvníci budou moci vydechnout v Knihovně Jiřího Mahena, kde najdou literární útočiště a klid. 

V návaznosti na své muzikoterapeutické programy knihovna předvede zájemcům hudební nástroje z rozmanitých koutů světa, přičemž bude možné zkusit si zahrát třeba na africké bubny a zkrátit si čekání na autorské čtení Kateřiny Tučkové, která je již pravidelnou účastnicí festivalu.

Brno je prostě město, které se snaží odlišit. Někdy se mu lidé posmívají, že si hraje na druhou Vídeň. Alespoň nějaké město v Čechách má vyšší cíle a kulturní a prostě svět není jen pragocentrický. Proto o tom svědčí i Ghettofest!

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang