Bolest ucha po potápění – zalehlé ucho

Bolest ucha po potápění je běžný problém, který může být způsoben několika faktory. Nejčastější příčinou je změna tlaku v uchu, která může způsobit podráždění nebo poškození Eustachovy trubice, která spojuje ucho s nosem. Jak se bolesti ucha z potápění vyvarovat? Co pomáhá?

Bolest ucha po potápění není ničím neobvyklým, přesto je lepší předcházet jak bolesti, tak případným horším následkům velkého tlaku, a vědět, jak na to.

  • nejčastějším poraněním při potápění je barotrauma ucha
  • vyrovnávat tlak v uších lze několika způsoby
  • při nachlazení není doporučeno se potápět

Každý, kdo se někdy zkoušel potopit do hloubky větší než jeden metr, ať již na nádech nebo s dýchacím přístrojem, pocítil nepříjemný tlak v uších. Ten způsobuje jak okolní atmosférický tlak, tak tíha vody. S rostoucí hloubkou a tím pádem větším tlakem vody se nepříjemný pocit stupňuje a přechází v bolest.

Pokud není tlak v uších vyrovnán, může dojít k protržení ušního bubínku, následné infekci způsobené vnikem bakterií do jindy sterilního ušního prostředí, a v nejhorších případech i ke ztrátě sluchu. Jak funguje lidské ucho a vyrovnávání tlaku? Co je potřeba udělat pro bezpečné potápění?

Anatomie lidského ucha

Lidské ucho se skládá ze tří částí, z nichž každá plní svoji vlastní funkci.

Vnější ucho zahrnuje ušní boltec a zvukovod až po bubínek.

Střední ucho je dutina vyplněná vzduchem mezi bubínkem a vnitřním uchem. Skládá se ze středoušní (bubínkové) dutiny a tří ušních kůstek (kladívko, kovadlinka, třmínek). Dutina je propojena s nosohltanem Eustachovou trubicí. Toto spojení umožňuje vyrovnávání tlaků.

Vnitřní ucho je smyslový orgán. Je součástí centrální nervové soustavy a má funkci sluchovou, kdy hlemýžď přeměňuje zvukové vlny na elektrické impulsy pro mozek, a funkci rovnováhy a orientace.

1. Zvukovod a ušní bubínek. 2. Středouší. 3. Hlemýžď. 4. Eustachova trubice.

Bolest ucha z potápění

Účastníci kurzu potápění se již mohli setkat s tlakem v uších při letu letadlem nebo při vysokohorské túře. Obvykle pomůže polykání, zívání, pohyb spodní čelisti ze strany na stranu nebo žvýkání žvýkačky. Pod vodou je však nejlepší technikou takzvaný Valsalvův manévr, který spočívá v nuceném výdechu oproti zacpanému nosu.

Lze použít i Frenzelovu techniku. Frenzelův manévr je technika, která se používá k vyrovnání tlaku v uchu při potápění. Je to jedna z nejúčinnějších technik, která se používá k prevenci bolesti ucha a zalehnutí ucha po potápění. Je potřeba si zacpat nos i ústa, zvrátit jazyk dozadu a následně jím jako pístem vhánět vzduch do nosních dutin a Eustachovy trubice.

Potápěč se vyrovnávání tlaku pod vodou nevyhne při žádném ponoru, ani při potápění bez přístroje. Ovšem s každým dalším zanořením se vyrovnávání tlaku stává automatičtější a tím pádem snadnější.

Nejčastějším poraněním při potápění je barotrauma středního ucha (stlačení ucha). Když se člověk potápí, tlak vody na ucho se zvyšuje. Pokud se tlak vnějšího a vnitřního ucha nevyrovná, může to vést k bolesti ucha z potápění, podráždění nebo poškození tkáně ve vnitřním uchu. Může se objevit i zhoršené slyšení, zvonění v uších nebo zvracení a nevolnost.

Obvykle k potížím s vyrovnáváním tlaku dochází z důvodu příliš rychlého sestupu, blokovaným uším při nošení příliš těsné kukly, nebo při nachlazení a blokovaným dutinám. Výjimkou není ani deformace nosní přepážky nebo zlomený nos, kdy je vyrovnávání takřka vyloučeno.

Většina případů bolesti se vyřeší sama během několika hodin nebo dnů. Pokud existují mírné příznaky, lze použít kapky do uší. To může pomoci změkčit tkáň ve vnitřním uchu a zmírnit bolest ucha z potápění. Pokud se vyskytují závažné příznaky, jako je silná bolest, zhoršené slyšení nebo zvracení, je lepší vyhledat lékařskou pomoc.

I při potápění na nádech je důležité vyrovnávat tlak a předejít tak bolesti v uších po potápění nebo zalehlému uchu.

Proč se nepotápět při nachlazení

Viróza a nachlazení je běžná infekce horních cest dýchacích, která může způsobit podráždění nebo zánět nosu, krku a ucha. Stejně tak sezónní alergie. Tyto příznaky mohou ztížit vyrovnání tlaku v uchu při potápění. Pokud se tlak v uchu nevyrovná, může to vést k bolesti, zalehnutí nebo dokonce poškození ucha.

  • Nachlazení může způsobit otok nebo zánět Eustachovy trubice, která spojuje ucho s nosem. Eustachova trubice je důležitá pro vyrovnání tlaku v uchu. Pokud je Eustachova trubice ucpaná nebo blokovaná, může být obtížné nebo nemožné vyrovnat tlak v uchu při potápění.
  • Nachlazení může způsobit uvolňování hlenu do nosu a krku. Hlen může blokovat Eustachovu trubici a ztížit vyrovnání tlaku v uchu. Tato nerovnováha má za následek podtlak ve středouší. To způsobuje vyklenutí bubínku dovnitř a vyplňování (jinak vzduchových) dutin hlenem nebo krví z prasklých cév. Proto se u mnohých potápěčů může po ponoru vyskytnout krvácení z nosu.
  • Nachlazení může oslabit imunitní systém. Oslabený imunitní systém může zvýšit riziko vzniku infekce ucha po potápění.

Pokud je potápěč nachlazen, je nejlepší potápění odložit. A to i v případě letní dovolené, kdy nemocný přiletěl za potápěním do Egypta. Není doporučováno ani používání léků na zánět dutin, které rozpouštějí hleny.

Ty sice mohou usnadnit zanoření, ovšem pokud během ponoru přestane lék působit a hleny se v dutinách začnou opět tvořit, může být problematické, ba přímo nemožné vyrovnat tlak při výstupu. Rozpínající se vzduch nebude mít kvůli zablokovaným dutinám kam utéct. V takovém případě dochází k reverznímu bloku.

V takových situacích je nutný co nejpomalejší výstup, a pokoušet se vyrovnávat tlak stejnými způsoby jako při zanořování. Velmi důležité je perfektní ovládání vztlaku. V případě, že dochází vzduch v láhvi na potápění, je potřeba se pokusit o výstup i přes stupňující se bolest a připravit se na nejhorší. Pokud by nastala ruptura ušního bubínku, může potápěč pocítit závratě, ztratit orientaci a zpanikařit. Buddy systém je nezbytný.

Zalehlé ucho po potápění

Někteří potápěči mohou pociťovat zalehlé ucho po potápění. Způsobuje jej změna okolního tlaku, voda v uších i větší množství ušního mazu. Po potápění zalehlé ucho vzniká většinou z přítomnosti vody v uchu. Stačí poskakovat s hlavou nakloněnou na postiženou stranu, až voda vyteče.

Proti zalehnutí ucha po potápění může pomoci také žvýkačka nebo zívání, kdy dochází k otevírání Eustachovy trubice, případně Valsalvův manévr. Babské rady občas zmiňují vlévat do ucha kapky olivového oleje ohřátého na tělesnou teplotu, na zhruba čtvrt hodiny. Pomohou také ušní kapky z lékárny.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang