Zkreslená realita na internetu, pravda x lež, mýty

Internet je plný mýtů týkajících se (nejen) hubnutí. Jaké patří mezi ty nerozšířenější?

Vše, co je na internetu, má potenciál k velmi rychlému šíření. To platí i pro nepravdivá tvrzení, mýty a nepravdy související s hubnutím a zdravým životním stylem. Níže jsou některé z nich.

Když se nepotíš, stojí trénink za prd

To že se nepotíte nevypovídá nic o tom, jak těžký trénink jste měly = nemusíte se potit. Každé tělo reaguje na zátěž jinak a holky z instagramu, které se po cvičení fotí zpocené od hlavy až k patě, můžou pocení napomáhat například různými spalovači.

Dokonalé postavy

Nalijeme si čistého vína – každý se fotíme z té strany, která je nám milejší, kde jsme hezčí, vyrýsovanější, kulatější, kde máme míň beďarů, rovnější zuby, prostě kde se cítíme dobře a pohodlně.

Takže když uvidíte nějakou dokonalou postavu, make-up, obličej… Nemusíte se hroutit. Ve skutečnosti je za objektivem normální kočka jako vy, s normálními starostmi a postavou, jen si prostě umí stoupnout a vyfotit se.

Pravidelné cheatování udrží metabolismus v chodu

Celý týden dodržujete stravu a v neděli si za odměnu dáte pořádný cheat day. Čokoládky, sušenky, brambůrky, burgery, pizza, zmrzlina, všechno, co jste si přes týden odepírali. Vždyť to tak dělá spousta fitnessáků! Ale proč to tak dělají?

Většinou je v pozadí to, že mají málo kalorií, nebo mají úplně vyřazené tuky, nebo sacharidy. Jednoduše nemají vyvážený jídelníček a musí si to kompenzovat tímto způsobem. Jak se říká – proti gustu…

Ale jsme na webu, který vás vede ke zdraví a trvalým výsledkům, a to, co popisuji nahoře, není ani jedno z toho.

Co někoho může bavit na tom, že se celý týden trápí hlady, aby se mohl jednou za týden přežrat?

Chceme se cítit skvěle, plni energie, podávat nejlepší výkon ve sportu, škole, práci. Proto je nejrozumnější dodržovat zdravý jídelníček a jednou za čas si dopřát i něco ne zcela zdravého.

Kdo nejí proteinové polotovary, není fitnessák!

Určitě to vnímáte – najedete na profil, který hlásá zdraví, fitness, sport atd. No a co na správném fitness profilu nesmí chybět? Proteinová tyčinka k snídani, proteinová tyčinka na svačinu, mezi chody, proteinové „něco“ jen tak na chuť.

Kdo nejí denně aspoň jedenkrát nějaký proteinový polotovar, není správný fitnessák!!

Je to trochu jinak. Nemusíte jíst jen kupované proteinové polotovary a proteinová jídla, abyste mohli mít nálepku „fitness“ a žili zdravým životním stylem. Ani většina lidí, kteří tohle zveřejní, to takto nedělají, jen musí propagovat daný e-shop.

Můžeš jíst jen určité potraviny a budeš hubnout

Máš hlad? Dej si proteinové… cokoliv. Tyčinku, cookies, buchtu, křupky… Bohužel, takto to nefunguje.

Žádná potravina sama o sobě není vzduch, protein má stejně kalorií jako sacharidy, takže když sníte proteinovou tyčinku, nejíte vzduch. Pokud už máte denní kalorie splněné, ale stále máte hlad a tyčinku si dáte navíc = budete v celkovém kalorickém nadbytku = budete stát na místě nebo přibírat.

Na druhou stranu určitě neplatí, že je protein škodlivý, jak se mnoho lidí domnívá. Jen je potřeba s ním nakládat s rozvahou a dopřávat si ho s mírou, což ovšem platí téměř o každé potravině.

To samé platí u různých výživových směrů, které si vymyslí svá pravidla a hlásají – jez tak a tak a budeš hubnout. Jez jen to a to a budeš hubnout.

Jeden příklad za všechny – dělená strava. Jez, kolik chceš, kdy chceš, co chceš, hlavně v jeden den nesněz dohromady sacharidy s bílkovinami a budeš hubnout. Když porušíš dělení, budeš přibírat. Jednoduché, ne?

Ženy tento způsob dodržují, celý měsíc poctivě dělí, neřeší množství. Ale na jeho konci se dozví, že jim váha stále stojí nebo dokonce stoupla.

Proč? Vždyť všechno dodržovaly na 100%! Ve fórech jim zastánci tohoto způsobu odpoví, že za to můžou ty čtyři zrnka rýže, které si daly ke kuřecímu steaku se zeleninou.

Lidé rádi věří tomu, že existují suroviny, skupiny surovin nebo způsob stravování, kde nic nemusí řešit, že se můžou cpát kvanty potravin a nebudou přibírat, popřípadě že budou hubnout. Nic takového není, funguje pouze základní rovnice – příjem nižší než výdej.

Někdo žije jen z koláčků a sladkých dobrot

Na profilech vidíte fotky jen sladkého fitness jídla, koláčků, buchet a dalších slaďoušů. Pak můžete lehce získat dojem, že ten člověk vlastně nic jiného nejí a že můžete žít jen o těchto koláčcích a tyčinkách.

Reálně ale vidíte jen jednu třetinu/čtvrtinu/pětinu toho, co všechno ten člověk za den sní, a jedno jídlo vám toho o celkovém složení jídelníčku moc neřekne.

Pokud chceme dát tělu všechny důležité živiny, měly bychom dbát na plnění denní potřeby vitamínů, mikronutrientů a vlákniny. A to jen z koláčků bohužel nepůjde.

_____________________________________________

Nevíš si rady s jídelníčkem? Napiš mi a něco už vymyslíme 😉

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang