Všeobecné referendum aneb Fikaná reklama

V mailu mi přistála podivná zpráva. Prý mám hlasovat v jakémsi všeobecném evropském referendu a dostanu za to úžasnou odměnu. Hmm, jako že mi fakt dá někdo něco zadarmo, když odklikám pár anketních otázek?

Nebojte, nedá. Je to celé jen reklamní kampaň, která nikomu nic nedaruje. A která je navíc ještě poněkud… hloupá. Za prvé: Nějaké „všeobecné referendum“ je samozřejmě naprostá pitomost. Nic takového neexistuje. Ale zní to důležitě.

Za druhé: Celá tahle taškařice má za cíl jediné: Trochu jinou formou zákazníka dokopat, aby cáloval.

A za třetí: Je to všechno tak trochu podezřelé. Hned úvodní stránka celého tohohle projektu je prapodivná. Už v mailu mě kromě „rezervace oBměny“ zarazila jedna do očí bijící zvláštnost: Referenda se prý účastní obyvatelé Evropské unie.

Podmínkou je ale získání stejného počtu hlasů z každé země. A to je přece naprostá blbost. Taková Malta nemá ani půl milionu obyvatel, zatímco Německo jich má přes 82 milionů. Rovného počtu hlasů prostě není možné dosáhnout, jedině, že by v Německu zakázali hlasovat skoro všem a na Maltě to naopak měli jako povinnost. A další podivnost: Názory nadšených účastníků referenda.

Nevím, jak ostatním, ale mně vždycky přijde hodně podezřelé, když se nějaká společnost snaží propagovat to, jak je skvělá na vymyšlených názorech fiktivních lidí. Jistěže Marta Králová z Plzně, Jan Šedivý z Brna, Martina Kosová z Náchodu a Martin Koblaniec z Českého Těšína jsou jen virtuální hlasující. Koneckonců, jejich fotky jsou v nabídce fotobank anebo prostě stažené z internetu.

Celé referendum spočívá v tom, že se hlasuje ve třech kategoriích: „hlavní město Evropy“, „přírodní skvost“ a „pamětihodnost tisíciletí“. U každé kategorie se vybere z nabídky nějaké místo, hlasující odklikne, jestli už tam byl a zaškrtne důvod, proč si myslí, že by zrovna tohle místo mělo být vítězem v kategorii. Výsledky všeobecného hlasování pak prý napomůžou věhlasu daného města nebo místa v celé Evropě. No, to bych chtěla vidět. 

A za to všechno dostane každý (no, ne tedy každý, jen omezený počet pouhých padesáti tisíc účastníků) fantastickou odměnu zdarma. Hotelový šek pro dvě osoby na tři noci. Dokonce si může vybrat, kam chce jet! A všechny poplatky za ubytování jsou už uhrazené! No, není to báječná nabídka? 

Ne, není. 

Společnost, která tuhle legraci pořádá, je totiž TLG Travel Group a ty hotelové poukazy, které hlasující dostanou zdarma jsou prachobyčejné poukazy Eurorest. Tady jsou obchodní podmínky referenda Turistico: 

A tohle je ukázka z obchodních podmínek společnosti Eurorest.

Účastník referenda sice pravděpodobně opravdu dostane hotelový poukaz zadarmo. Jenže problém je v tom, že všechny hotelové poukazy Eurorest jsou zadarmo. Vtip je v tom, že zájemce sice má opravdu ubytování ve vybraných hotelech, penzionech nebo motelech jakože grátis, jenže musí ve vybraném zařízení zaplatit povinnou sazbu za stravování.

Ta se platí za jednu osobu a den a podle toho, co jsem našla při zběžném prosvištění webu Eurorest, to vypadá, že za tenhle povinný poplatek dostane zákazník snídani a jedno teplé jídlo denně (a nikde se fakt nepíše, že by šlo o klasickou polopenzi s večeří. Klidně tak můžete dostat snídani, hned potom oběd a pak už nic. Nápoje v ceně samozřejmě nejsou) . 

Když třeba budu chtít s tímhle poukazem jet do Kalábrie, do hotelu, který je přímo na pláži, a vyberu si srpnový termín, vyjde tahle legrace pro jednoho skoro na patnáct stovek a pro dvě osoby na tři dny na 8 856 korun. Bez dopravy.

Když se to přepočítá na cenu běžné týdenní dovolené, připočte se cena za letenky nebo dopravu autobusem, dostáváme se na ceny hodně blízké klasickým týdenním pobytům od cestovky. S tím rozdílem, že u cestovky si můžu vybrat termín. U Eurorestu sice taky, ale pokud je v té době hotel obsazený, může se stát, že do Kalábrie se nakonec dostanu v říjnu, bez ohledu na to, že bych tam chtěla jet radší v červenci. 

Jak málo je celá tahle akce s ubytováním jakože zdarma výhodná je dobře patrné hlavně u nabídky českých hotelů. Úplně náhodou jsem v nabídce Eurorestu klikla na hotel Kuba v Kubově Huti na Šumavě.

Když tam budu chtít vyrazit o prázdninách, je povinný poplatek 690 + 10 korun na osobu a noc, tedy 1 400 korun za jeden dvoulůžkový pokoj. Přímo na webu hotelu je podle ceníku dvoulůžkový hotel se snídaní ve stejném období taky za 1400 korun.

Jasně, Eurorest je jakoby levnější, protože je v ceně navíc jedno jídlo. Ale ať na to koukám jak na to koukám, mně to prostě jako ubytování zdarma vážně nepřipadá. Je to jen takový trik, jak dokopat zákazníky, aby si pořídili něco „zdarma“ a přitom zaplatili vlastně stejně, jako by dali, kdyby si to koupili za běžnou cenu. 

A o tom všem je i tohle bezva referendum. Jsem přesvědčená, že v něm vůbec nejde o nějaké památky a reklamu České republice. Je to jenom o tom, aby si ještě víc lidí pořídilo tyhle prapodivní hotelové poukazy na nocleh zdarma a přitom pěkně zacálovali povinné poplatky za stravu. Ale to samozřejmě nikde na stránkách referenda nepíšou. 

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang