Voda z kohoutku v restauraci: Chceme ji!

Neustále slýcháme, že bychom měli vypít asi 2 litry čisté vody denně. Když jste v práci nebo doma, tak si pohodlně natočíte vody z kohoutku. Jenže pak přijdete do restaurace a zjistíte, že si za třetinku vodu účtují třicet korun. Šílené.

„Platíte za vodu v restauracích?“ zeptal se mě s podivem americký přítel. Jasně, že platíme. Vím, že vy ne, že vám přinesou vodu ve džbánku, je pěkně vychlazená a s trochou citronu nebo limetky. Prostě žůžo. Takže zaženete žízeň a dáte si třeba dobré víno.

To se u nás nestává ani v dobrých restauracích. Vodou se šetří a je drahá. Takže si raději objednáme třetinku piva nebo kolu. (A výživoví poradci z toho šílí). Opravdu se těším na dobu, kdy se bude v restauraci podávat voda z kohoutku zdarma.

Voda z kohoutku – nemusí pršet, stačí, když kape

Nebuďme ale tak skeptičtí, časy se pomalu mění. Existuje celá řada iniciativ za pití vody z vodovodu a podávání kohoutkové vody v restauracích. Kvalita vody z kohoutku je v České republice přísně hlídaná. Voda balená a voda z vodovodu mezi sebou vedou boj, objevují se různé testy, které však víceméně potvrzují, že jejich kvalita je stejná. Takže proč platit za balenou vodu v restauracích, když ta kohoutková je mnohem levnější?

Postupně roste počet restaurací, které kohoutkovou vodu nabízejí. Buď vám ji natočí zdarma, nebo za nějaký příplatek. Je ale určitě příjemnější objednat si v restauraci litrový džbánek kohoutkové vody s ledem a citronem za 15 korun, než třetinku vody balené za téměř dvojnásobek. Jsou to jednoduché počty.

Právě slovo „voda zdarma“ možná některé majitele hospod, restaurací a kaváren děsí. Že by pak všichni začali pít jen tu kohoutkovou vodu a nic jiného? To by se určitě nestalo. Elegantním řešením je tak alespoň kohoutková voda za nějaký příjemný poplatek – třeba ten džbánek za pár korun.

Voda z kohoutku

Pokud hledáte více informací o podávání vody z vodovodu v restauracích, tak je najdete například na www.voda-z-kohoutku.cz nebo na www.kohoutkova.cz. Aktuálně také probíhá akce, že každá restaurace, která se do projektu zapojí, dostane stylové karafy zdarma. A na to se, návštěvníci restaurací, těšíme.

Posedět s přáteli, nalít si vodu z pěkné karafy, víno ze druhé a objednat si dobré jídlo. A jaký je váš názor na vodu z kohoutku?

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang